Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Инсталиране на Linux » Теоретични въпроси от Newbie
Тема: Теоретични въпроси от Newbie
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Април 23 2006, 12:20
Pivoto

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Април 2006

Оценка: няма

Добре де, разучавам Линукс от седмица и въпросите ми се увеличават. Сега съм на Убунто 5.10. Всичко е ок, научих се да инсталирам пакети и т.н., ровя като ненормален из Интернет но имам няколко въпроса:

1. Става нещо и можеш да стартираш Линукс само в команден ред. Как се пуска от там графична среда и как да получиш помощ без графична среда ?

2. Как точно са организирани програмите в Линукс. Пълна мътилка ми е. Например в win32 всичко е ясно. Има си Windows/system(32), Program files...Registry. Повечето софтуери са базирани в тези 3 места. Дори да не е така за другите можеш да разбереш много като им прочетеш шорткът детайлите - къде се намира .exe с какви опции се стартира и т.н.

От друга страна в линукс ми е пълна мътилка. Дайте някой линк да прочета за какво става дума (ама да не е 1 страничка обясняваща за /usr и /etc ами нещо по-така)
Контакти:  Pivoto
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Април 23 2006, 20:48
saejoh

Група: Li maniacs
Регистриран: Септември 2005

По 2-ра точка от дневния ред, като за начало виж Linux file system... :43;

Ath XP 1700+, NVidia, Biostar M7NCG, Повече тук и тук
Контакти:  saejoh

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Април 23 2006, 21:11
saejoh

Група: Li maniacs
Регистриран: Септември 2005

По 1-ва точка, в общия случай, ако ползваш KDE, пишеш "startx", а помощ в команден ред можеш да получиш с "man команда", "info команда", "команда --help", но за целта трябва все пак да знаеш някоя и друга команда  ;) . Повече информация, на български при това, за голяма част от нещата в Линукс, можеш да намериш в linuxdoc, благодарение на В.Стойков. :43; Не пропускай и подробното разглеждане на настоящия сайт. ;)

Ath XP 1700+, NVidia, Biostar M7NCG, Повече тук и тук
Контакти:  saejoh

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #4
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Април 23 2006, 22:12
quintessence

Група: Li psychos
Регистриран: Август 2005

При всяка unix-like операционна система за преминаване от текстова в графична среда командата е
Код: 
startx
Вече според зависи как е настроена система , дали автоматично да буутва  login manager или не , коя контролна инициализация на процеса ( демек init ) ползва при преминаване ( логване ) в графична среда и така нататък ... Затова конкретизирай малко въпроса ,че така е от прекалено общо естество ; има логове , които да прегледаш или пуснеш тук , евентуално да се ориентираме относно "Става нещо" ...
Стига да си инсталирал man и man pages ,преспокойно може да ги ползваш като източник на информация,както вече написа saejoh

filesystem hierarchy
Контакти:  quintessence

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Общо 3 отговор(а) от Април 23 2006, 12:20 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Инсталиране на Linux » Теоретични въпроси от Newbie

© 2014 Linux Index Project