Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Инсталиране на Linux » Инсталиране на Линукс
Тема: Инсталиране на Линукс, най-добра практика ?
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Юни 02 2006, 21:37
Pivoto

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Април 2006

Оценка: няма

От личен опит установих, че повечето масови дистрибуции правят една основна грешка - автоматично се инсталират върху един дял.

Много голяма грешка. Според мен правилно е да се възприеме БСД подхода - /home да се mount-ва на голям партишън, а / (ОС) и програмите да са на друг партишън.

Така:

-няма нужда от бекъп на потребителските данни - музика, филми...
-ако много си оакаш системата правиш бърза чистка и започваш отначало
-при това всичките ти настройки се запазват стига да запазиш потребителското си име

Оттам нататък големия проблем е в достата настройки които Линукс (Убунто и Сусе в моя опит) иска след свежа инсталация.
Досега не съм успял да падна под 6 часа след инсталация до средно употребяема система.

Този подход е много полезен (даже още повече) при Уиндоус. Пазете си всички инсталатори които сваляте от нета и всички документи на партишън различен от този на /windows. Ако си прецакате партишъна един нов Уиндоус с програми се инсталира за 2 часа стига всичко да ви е подръка на друг партишън (все пак там инсталерите за доста бързи)

Това естествено е по-приложимо за хора с повечко дисково пространство.
Контакти:  Pivoto
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Юни 03 2006, 17:22
quintessence
Нерегистриран

мда , доста голям минус е това ... аз винаги си монтирам /home директорията на отделно дялче . понеже настройването на slackware отнема малко повечко време (като силно зависи за какво ползваш системата де) имам едно копие на всичко ,което ми трябва , това копие се намира в /tmp в повечето случаи ,който също е монтиран на отделен дял
това,че се запазват настройките - не е така баш ... запазват се само някои ... да не забравяме ,че след преинсталация /форматиране някои конфигурационни файлове си заминават , но пък нищо не пречи да им направиш копие и да си ги запазиш на дял ,различен от / ...
бтв , не знам откъде ти хрумна това ,че _това_ е bsd подход;няма такова нещо , просто при всички core unix OS-ите е така
да дам един пример с една bsd like OS - netbsd - по време на инсталация НЕ можеш да изтриеш slice-овете ,които автоматично прави , което дразни изключително много ... само може да ги преоразмеряваш , ами аз пък може да не искам да имам 5 дяла , а 3 или някаква друга цифра
за windows OS няма какво просто да коментираме в този форум
Контакти:  quintessence

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Юни 03 2006, 17:58
delafer

Регистриран: Март 2006

Цитат:  (Pivoto @ Юни 02 2006,21:37)

От личен опит установих, че повечето масови дистрибуции правят една основна грешка - автоматично се инсталират върху един дял.

Много голяма грешка...

Не зная от къде си почерпил точно това впечатление. При всички дистрота които съм инсталирал досега - първото ми беше Slackware 10.0 ( :29; ), после Mandrake 10.1, SuSE 9.3, Mandriva 2005, Fedora 4, Ubuntu 5.10, Mandriva 2006, Fedora 5, докато стигна до това с което съм в момента, та при всички има вариант за инсталиране user, или expert, където можеш да посочиш дяловете.
 Аз правя 4 дяла :  
   /
   swap
   /usr/local
   /home
 Ако дистрото ме пита само за 3-те основни, си монтирам допълнително дял за /usr/local , копирам там всичко което си е сложила дистрибуцията /в повечето случаи нищо/ и в root дяла на това място си слагам линк към новия дял  :) Според мен, така се прави добра разлика между всичкя "оригинален" софтуер и това което съм инсталирал аз.
 Home дяла не ми е пипан не помня от кога...
 Напълно съм съгласен, че разпределението на дяловете много зависи от предназначението на системата. Моята щайга си е в къщи и освен за чат, сърфиране, слушане на музика, гледане на филми ... само легални, някой да не си помисли нещо  :17; , и от време на време разни фундаментални, скапващи системата експерименти не я използувам.
 По принцип много ми допада цялата философия на файловата структура на UNIX- root дяла може да е някакви си 3-4 G, а 120 G диск да ми е монтиран като някаква папка в /home/аз.

Редактирано от delafer на Юни 03 2006, 18:16

"Imagination is more important than knoledge" A.Einstein
Контакти:  delafer
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Юли 02 2006, 21:55
ivopz

No avatar chosen

Регистриран: Февруари 2006

Също така, аз бих препоръчал използването на LVM, доста е удобно.Общо взето едно от важните - промяна на дяловете във реално време, без нужда от reboot :)

Редактирано от ivopz на Юли 02 2006, 21:56
Контакти:  ivopz
WEB  
Мнение #5
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Юли 20 2006, 09:39
MarineForce

Регистриран: Април 2006

Може и да е смешно, но аз не ползвам /home директорията имам си отделен дял, където са ми всичките филми, музики и така ;)..

Контакти:  MarineForce
WEB  
Общо 4 отговор(а) от Юни 02 2006, 21:37 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Инсталиране на Linux » Инсталиране на Линукс

© 2014 Linux Index Project