Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Инсталиране на Linux » Преминаване от Windows към Linux
Тема: Преминаване от Windows към Linux
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Септември 02 2006, 22:41
jambazov

Група: Li fans
Регистриран: Септември 2006

Оценка: няма

От няколко дена твърдо съм решил че зарязвам Windows. Linux дистрибуцията която съм си избрал е SuSE 10.1 и е на 5 cd-та. Въпросът ми е свързан с това какви трудности мога да срещна по време на инсталацията, да ли ще изгубя важна информация (музика, филми и т.н) и дали да изтрия Windows или да няправя така че да може да си превключвам между двете операционни системи. Проблемът е че до сега не съм исползвал Linux и от както се помня (аз съм на 13 де :)) съм все с Windows.  Има още един проблем: имам брат който не се интересува от програмиране за разлика от мен, а аз до колкото знам Linux се исползва главно за такива цели и "любимите игри" на брат ми няма да вървят. По какъв начин мога да го утеша, дали има игри и за Linux? За сега това са ми въпросите.
Контакти:  jambazov
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 03 2006, 00:37
doctordre

No avatar chosen

Регистриран: Август 2006

остави си и windows-a за да няма бой с брат ти :D иначе виж тази тема ЦЪК и аз съм начинаещ и имах някои въпроси, хората ми помогнаха :8;
Контакти:  doctordre
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 03 2006, 12:21
saejoh

Група: Li maniacs
Регистриран: Септември 2005

Цитат:  (jambazov @ Септември 02 2006,22:41)

От няколко дена твърдо съм решил че зарязвам Windows. Linux дистрибуцията която съм си избрал е SuSE 10.1 и е на 5 cd-та. Въпросът ми е свързан с това какви трудности мога да срещна по време на инсталацията, да ли ще изгубя важна информация (музика, филми и т.н) и дали да изтрия Windows или да няправя така че да може да си превключвам между двете операционни системи. Проблемът е че до сега не съм исползвал Linux и от както се помня (аз съм на 13 де :)) съм все с Windows.  Има още един проблем: имам брат който не се интересува от програмиране за разлика от мен, а аз до колкото знам Linux се исползва главно за такива цели и "любимите игри" на брат ми няма да вървят. По какъв начин мога да го утеша, дали има игри и за Linux? За сега това са ми въпросите.

Здравей,
Щом от доста време си служиш с Уиндоус, не би трябвало да срещнеш особени затруднения при боравенето и с Линукс. При инсталиране на СУСЕ, аковнимаваш и знаеш какво правиш, няма начин да загубиш важна информация (друг е въпросът доколко важна може да бъде информация като филми или музика...). Като за начало бих ти препоръчал да прочетеш едно от многото ръководства (намират се в секцията Reviews, в твоя случай на стр. на SUSE в distrowatch.com), а именно First Look at SUSE Linux 10.1. Ако все пак се притесняваш за "важната" си информация, погрижи се за нейното съхраняване на външни носители (CD-дискове). Не трий Уиндоус - двете ОС-и могат да съжителстват безпроблемно една до друга. Брат ти може да продължи да си ползва Уиндоус, а ти да преминеш окончателно на Линукс  ;) . Разбира се има и игри за Линукс, но това не е силната му страна.
Успех!  :43;

Редактирано от saejoh на Септември 03 2006, 12:36

Ath XP 1700+, NVidia, Biostar M7NCG, Повече тук и тук
Контакти:  saejoh

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 03 2006, 12:52
saejoh

Здравей отново,
Само да добавя, че не е за пренебрегване секцията Последни препоръки в този сайт, както и статиите и бързите съвети пак тук. Също и линкът "Търсене" най-горе във форума.
Още веднъж - успех, забавлявай се! :)

Редактирано от saejoh на Септември 03 2006, 12:54

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 03 2006, 13:45
jambazov

Имам още един въпрос свързан с дяловете. На компютъра имам 4 дяла: "C:", "D", "E:" и "F:". Как ще са техните имeна под Linux ?

Редактирано от jambazov на Септември 03 2006, 13:46
WEB  
Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 03 2006, 17:36
saejoh

Цитат:  (jambazov @ Септември 03 2006,13:45)

Имам още един въпрос свързан с дяловете. На компютъра имам 4 дяла: "C:", "D", "E:" и "F:". Как ще са техните имeна под Linux ?

Здравей,
Ако приемем, че заделиш поне един от тях (примерно F: ) за кореновата система на Линукс (в случая СУСЕ), то имената биха могли да приемат следния (зависи основно и единствено от желанието ти да ги наименоваш) примерен вид:
C: (hda1 го бележи Линукс)--> монтирано в /win/c (задава се от теб)
D: (hda2 го бележи Линукс)--> монтирано в /win/d (задава се от теб)
E: (hda3 го бележи Линукс)--> монтирано в /win/e (задава се от теб)
F: (hda4 го бележи Линукс)--> монтирано в / (коренова система на Линукс)
Alles Gute! :8;

Редактирано от saejoh на Септември 03 2006, 17:40

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #7 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 03 2006, 19:14
tonitochev

No avatar chosen

Регистриран: Април 2006

Много се радвам,че все повече хора се ориентират към Линукс.
Основното,което трябва да знаеш е,че това е система с много възможности и напълно конфигуриуема.Което значи,че настройките по подразбиране не са най-добрите и трябва да се потрудиш в последствие върху тях.Разбира се при узер френдли дистрибуциите не е точно така,но при тях пък няма да научиш много.Мисълта ми е ,че Линукс ти дава свобода.Но дали си готов за това и дали го искаш зависи от теб.Малко объркано стана,но дано ме разбереш.
Важното е,че за всеки проблем има решение и ще го намериш в интернет.Има тонове информация и ако си на ти с английския нямаш никакъв проблем.Има множество форуми и сайтове.
По въпроса.Уиндоус можеш спокойно да си го оставиш и да си инсталираш за втора система някой линукс.Бих ти препоръчал да опиташ няколко основни дистрибуции и тогава вече определи точно какво ти харесва.Аз лично (въпреки малкият хард диск 20 гига) по едно време бях с Уиндоус и два линукса.Сега вече окончателно съм се спрял на Дебиан .Разликата при различните дистрибуции не е голяма.Най- основно е в пакетните системи.
Ето ти и неща за четене на бг от мен:
http://mylinuxtoni.hit.bg/

http://tonitochev.blog.bg/viewpost.php?id=10502

Успех и не се отказвай при първите трудности.  :29;

Debian Lenny http://mylinuxtoni.site88.net/
Home Linux вестник за GNU/Linux http://vestnik.hbcom.info/news.php
Debian за българи http://debianhome.wordpress.com/
Мнение #8 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 03 2006, 19:52
jambazov

Аз дори се чудя да ли да си деля харда, или направо да оставя всичко за Linux. Според мен вторият вариант е по удачен защото аз с Windows нямам много взимане-даване, и на мен ми трябва само някоя среда за програмиране. Единственното нещо което ме задържа на 1 вариант е брат ми който играе игрички, но си мисля че ще успея да го убедя че има и игри за Linux.
Благодаря на всички които пишат в тази тема и отговарят на въпросите ми

Редактирано от jambazov на Септември 03 2006, 19:59
WEB  
Мнение #9 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 03 2006, 23:05
delafer

Регистриран: Март 2006

Мога само да добавя, че ако имаш 25 излишни лева можеш да си купиш книгата "SUSE Linux 10.0 Unleashed" - има я на "Славейков". Много добър материал, както за начинаещи, така и не само. Нищо, че е за малко по стара от текущата версия /10.1/. Онлайн съветите и ресурсите са прекрасно нещо, но има моменти, когато човек има нужда от нещо написано черно на бяло пред себе си... :)
 Желая успех !!! :8;

"Imagination is more important than knoledge" A.Einstein
Контакти:  delafer
Мнение #10
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 24 2006, 12:20
MarineForce

Регистриран: Април 2006

Цитат:  (jambazov @ Септември 02 2006,22:41)

Не е вярно, че Linux се ползва главно за програмиране, просто е по-удачен за програмиране от Windows, но повечето user-и не го ползват за програмиране (поне аз ;) ), а за desktop система. SuSE има толкова елементрана инсталация, че просто няма на къде повече ;). Не знам само дали ще можеш да пишеш по ntfs дяловете. Tilix 2.0 има възможността да пише по ntfs-а, но за SuSE не знам, ако искаш пробвай Tilix. Отностно игрите... по-известните игри могат да се играя чрез wine или cedega под Linux, но не всички заглавия тръгват, както казах по-изветсните вървят. Има и игри, които са писани за Linux но те се броят на пръсти, но вървят перфектно под Linux платформа. Иначе за multimedia Linux е доста добро решение и не само. Ако се научиш да си ползваш Linux-а пълноценно, няма да ти се пуска Windows ;).

Редактирано от MarineForce на Септември 24 2006, 12:21

Контакти:  MarineForce
WEB  
Общо 9 отговор(а) от Септември 02 2006, 22:41 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Инсталиране на Linux » Преминаване от Windows към Linux

© 2014 Linux Index Project