Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Април 15 2005, 13:50
PinkFloyd

Група: Li fans
Регистриран: Април 2005

Оценка: няма

При първата ми инсталация на Vector както и сега се сблъсквам със следният проблем:
Имам един 36Gb scsi160 диск и един 160Gb ATA100 IDE диск, който не искам да закачам по никакъв начин. На него има WinXP  от който пиша в момента.Вектора не желае да инсталира Lilo никъде освен на MBR на hda.Няма sda,sda1,или дори дискета или флашка.Първият път се оправих като отворих Lilo и промених реда boot=/dev/hda на boot=/dev/sda ,испълних командата lilo в конзола, диска чукна за секунда и..готово.С инсталационният диск на ХР направих fixmbr и всичко е ОК.
При днешната инсталация зададох на Вектор да не инсталира Лило като се надявах че старото Лило ще действа защото съм преинсталирал на същия дял/sda1/.Да ама НЕ.Старото Лило стартира Уиндоус но не и Вектор, като ми съобщава следното:Loading Linux EBDA is big;kernel setup stack overlaps lilo second stage..... Има ли някакво сигурно и лесно решение.Не ми се води дълга и евентуално безрезултатна борба.Ще си пазя хъса за драйверите на Ati и кирилизирането.В края на краищата съм намерил начин макар и дърварски.
Контакти:  PinkFloyd
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Април 15 2005, 14:15
mcwolf

No avatar chosen

Група: Li gurus

Оценка: 5

така - тука вече почвам да гадая щото литературата за lilo-то сега не ми е под ръка - ако нещо не съм познал казвай и довечера щте я прегледам - значи самото lilo (бут мениджера) не е програмката lilo която стартираш за да влязат в сила настройките (тя е тулс който конфигурира "истинското" lilo) - така както описваш проблемът явно има някакво разминаване м/у това което е записано в старото lilo и сегашната система - значи идеята ми е следната - инсталирай lilo на дискетка (така ще ти се инсталира и това тулсче lilo и ще си направи конфиг файлче) - после махаш дискетката и изпълняваш lilo - на теория това ще конфигурира бутмениджъра на дискът
Контакти:  mcwolf

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Април 15 2005, 14:29
PinkFloyd

Нямам търпение да започвам с драйверите затова ще го направя по стария начин.Проблемът е че не иска да инсталира Lilo на дискета макар че съдейки по съобщенията всичко е наред. Флопито обаче си седи тихо и мирно.
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Април 15 2005, 14:34
mcwolf

No avatar chosen

Група: Li gurus

Оценка: 5

ти как го инсталираш
Контакти:  mcwolf

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Април 15 2005, 17:58
PinkFloyd

Кое как инсталирам?Lilo или Vektor?От диска с Вектор макар че той си намира и ми предлага инсталация от имиджа който е на харда.За съжаление този следобяд направих 3 неуспешни опита ,макар че всичко правя като първия път.Тогава всичко мина успешно освен проблема с Лило.Сега след съобщението че всичко е приключило ОК, да извадя диска и да се кефя удрям на камък.След стотина реда които пробягват на екрана всичко спира.Последните редове изглеждат така:VFS:Cannot open root device="801" or 08:01
Please append a corect "root="boot option
Kernel panik:VFS;Unable to mount root fs on68:01.
И всичко това след като съм сигурен че при инстал не съм допускал грешки ,още повече че веднъш съм го правил успешно.Имам 1 активен дял sda1.Lilo е на hda истартира успешно Win.Продължавам,но не знам какво да променям и до кога да се мъча.Отиде ми отпуската.
mcwolf благодаря ти,но ми става неудобно да те тормозя вече няколко дена.Ще се помъча и ако имам конкретен въпрос ще питам.
Ще пробвам този път на ext2
WEB  
Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Април 15 2005, 18:03
stumps

Група: Li psychos

Проблемът ти е в настройката на ЛИЛО конфигурационния файл ... я го дай насам да го погледнем ...

Два месеца работа с компютъра спестява два часа четене на документация

Бизнесът на Microsoft е бизнес за трима: Един пише вируси, друг прави антивирусни, а третият продава (псевдо)операционна система за тях.
Контакти:  stumps

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #7 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Април 15 2005, 18:05
PinkFloyd

Не се сещам как да го видя.Не мога да вляза във Вектор.Освен с някое Live CD=
WEB  
Мнение #8 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Април 15 2005, 18:15
stumps

прав си ... несъобразих, че няма да супееш да boot-неш :(
Наистина е доста странна цялата ситуация ...
LiveCD-то определено е решение, но пак е дървено, най-малкото защото нямаш такова под ръка, предполагам ... защо при иснталацията не посочиш GRUB за boot-loader ... доста по-добър е!

Редактирано от stumps на Април 15 2005, 18:15

Бизнесът на Microsoft е бизнес за трима: Един пише вируси, друг прави антивирусни, а третият продава (псевдо)операционна система за тях.

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #9 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Април 15 2005, 18:47
PinkFloyd

Някъде имам Кнопикс3.4.Няма Груб.Междувременно направих опит за репаир на Лило от диска на Вектор,уви.Все пак записах и предишния ред след неуспешен старт.Ето го:kmod:failed to exec/sbin/modprobe -s -k block-major-8,errno=2
Ако от Кнопикс променя Лило конфиг файла дали ще стане?Нали няма как да презапиша промените.Не мога да изпълня команда lilo.Вече не знам,но няма отказване след като знам че веднъж е станало.
WEB  
Мнение #10
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Април 15 2005, 19:04
stumps

Цитат:  (PinkFloyd @ Април 15 2005,18:47)

Някъде имам Кнопикс3.4.Няма Груб.Междувременно направих опит за репаир на Лило от диска на Вектор,уви.Все пак записах и предишния ред след неуспешен старт.Ето го:kmod:failed to exec/sbin/modprobe -s -k block-major-8,errno=2
Ако от Кнопикс променя Лило конфиг файла дали ще стане?Нали няма как да презапиша промените.Не мога да изпълня команда lilo.Вече не знам,но няма отказване след като знам че веднъж е станало.

Така ... каква е констатацията ... в момента не можеш да заредиш, даже и с repair на ЛИЛО-то поради простата причина, че модулите за kernel-а (драйверите) са за друга версия на kernel-а, не за този, който Лило-то се опитва да зареди ... най-лесно ще стане ако  преинсталираш изцяло ... другия вариант (с Knoppix-а) е доста по сложен и чрез форумите едвали ще успеем да се справим :(

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Общо 14 отговор(а) от Април 15 2005, 13:50 до сега

© 2014 Linux Index Project