Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Инсталиране на Linux » Инсталиране на Убунту 7.10. Въпрос за партишъните.
Тема: Инсталиране на Убунту 7.10. Въпрос за партишъните., Въпрос за партишъните.
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Декември 02 2007, 19:12
ronnie

Група: Li fans
Регистриран: Декември 2007

Оценка: няма

Здравейте,
реших да инсталирам новото Убунту 7,10. Тествах го като LiveCD и няма никакъв проблем с хардуера. В момента разполагам с 2 хард диска разделени на 2 или общо 4 партишъна. Въпросът ми е дали е възможно да инсталирам Убунту-то като форматирам единствено дяла на уиндоуса, който е 10 Gb, а другите 3 партишъна да конвертирам в ext3 и да мога да ги използвам с права за четене и писане в убунту-то.

Поздрави, ronnie
Контакти:  ronnie
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 02 2007, 19:53
nikolavp

Група: Li maniacs
Регистриран: Юли 2006

Оценка: 4

Цитат:  (ronnie @ Декември 02 2007,19:12)

Здравейте,
реших да инсталирам новото Убунту 7,10. Тествах го като LiveCD и няма никакъв проблем с хардуера. В момента разполагам с 2 хард диска разделени на 2 или общо 4 партишъна. Въпросът ми е дали е възможно да инсталирам Убунту-то като форматирам единствено дяла на уиндоуса, който е 10 Gb, а другите 3 партишъна да конвертирам в ext3 и да мога да ги използвам с права за четене и писане в убунту-то.

Поздрави, ronnie

Да. Само не разбирам какъв ти е проблема с цялата идея :). Аз обаче бих ти предложил да си запазиш Windows-a на единия *хард* диск и да ползваш само другия за Linux-a, така ще можеш да превключваш ако ти е нужно. Просто в началото, докато убиеш старите навици е хубаво да имаш работеща система ако объркаш нещо. Двете системи ще работят заедно отлично стига да инсталираш Linux-a след Windows-a, което ти възнамеряваш да направиш.

Успех ;)

Контакти:  nikolavp

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 02 2007, 19:59
ronnie

Ами всъщност не ми е ясно как точно да стане. От единия дял ще отделя за root  и за swap дял това е ясно, но въпроса ми е за home може ли да обхваща останалите 3 дяла. Нещо не мога да обясня точно какво си мисля. Надявам се да ме разберете. А и още нещо, прочетох, че партишън меджик може да конвертира от една файлова система в друга без загуби на данни, някой пробвал ли е как става при ext3?

Редактирано от ronnie на Декември 02 2007, 20:06
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 03 2007, 07:01
tonitochev

No avatar chosen

Регистриран: Април 2006

Еми тая работа да си запазиш данните ми се струва, че няма да стане. По добре изтрий всичко, което смяташ за ненужно, другото събери на един дял , квото може, запиши по CD или DVD (музика, филми, снимки) и колкото може запиши някъде в интернет (google примерно ). Идеята е поне едно дялче да ти се освободи напълно и да си го форматираш ext3. След това (Linux ти е инсталиран вече ) прехвърляш на него данните от другите дялове и форматираш и тях.
Да, остави си Уиндоса. Няма нужда да го махаш. Все ще ти се доиграе някоя игрица ...
Успех.

Debian Lenny http://mylinuxtoni.site88.net/
Home Linux вестник за GNU/Linux http://vestnik.hbcom.info/news.php
Debian за българи http://debianhome.wordpress.com/
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 03 2007, 13:16
ronnie

Благодаря ви за отговорите! Не е възможно да събера информацията на единия диск и затова ми трябва  начин да ги конвертирам без формат. В описанието на партишъна пишеше, че е възможно, но аз съм прбвал само от fat32 в ntfs и няма проблеми даже без допълнителен софт, но не знам как е при линукс дяловете.
WEB  
Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 03 2007, 16:16
nikolavp

Цитат:  (ronnie @ Декември 02 2007,19:59)

Ами всъщност не ми е ясно как точно да стане. От единия дял ще отделя за root  и за swap дял това е ясно, но въпроса ми е за home може ли да обхваща останалите 3 дяла. Нещо не мога да обясня точно какво си мисля. Надявам се да ме разберете. А и още нещо, прочетох, че партишън меджик може да конвертира от една файлова система в друга без загуби на данни, някой пробвал ли е как става при ext3?

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #7 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 03 2007, 16:18
nikolavp

Цитат:  (ronnie @ Декември 02 2007,19:59)

Възможно е това, което искаш, но ще трябва да се запознаеш с LVM :). Според мен най - добре е да оставиш всяка ОС в отделен хард диск, а по въпроса за данните не мисля, че ще можеш да преминеш от едната към другата файлова система без загуба на данните.
Успех!!! Слагай каквото ти е важно на DVD-та и давай смело

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #8 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 06 2007, 18:13
ronnie

Попрочетох за LVМ, но си мисля, че като за първи път няма да успея да се справя. Затова се чудя дали няма да е по-лесно и дали въобще е възможно да mount-на останалите 3 дяла (изключвам root дяла) в /home и да ги ползвам за съхранение на останалата информация... снимки, музика и т.н.

Поздрави, ronnie
WEB  
Мнение #9 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 06 2007, 18:16
nikolavp

Цитат:  (ronnie @ Декември 06 2007,18:13)

Попрочетох за LVМ, но си мисля, че като за първи път няма да успея да се справя. Затова се чудя дали няма да е по-лесно и дали въобще е възможно да mount-на останалите 3 дяла (изключвам root дяла) в /home и да ги ползвам за съхранение на останалата информация... снимки, музика и т.н.

Поздрави, ronnie

Ти можеш да ги монтираш но като поддиректории. Например целият 2ри дял да ти е /home, третият дял да ти е /home/Music и например четвъртият да е /home/films, но общо взето с lvm е по издържано, защото можеш да ги обединиш и да ги монтираш като /home и с това да забравиш :)

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #10
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 06 2007, 19:36
cdiem
Нерегистриран

Значи, доколкото разбирам, имаш общо 4 дяла. За линукс ти трябва 1; останалите няма нужда да ги форматираш (макар че можеш да ги форматираш по всяко време когато си поискаш - преди или скед инсталацията на линукс). Вариантът, който аз бих използвал - бих си оставил Уиндоуса на единия дял, и бих инсталирал Линукс на 1 от другите дялове (който е празен); Убунтуто, което искаш да инсталираш само ще си го форматира. След инсталацията, като имаш убунту и уиндоус на компютъра, и двете операционни системи могат да четат и пишат във всеки от дяловете (ако не бъркам нещо) - без значение дали са форматирани с ntfs (уиндоус) или ext3 (линукс). Ето ти едно видео как да инсталираш така, че да останат и Убунту и Уиндоус: http://video.google.com/videoplay?docid=-6104490811311898236
В Google можеш да намериш още видеота и указания как да инсталираш, така че да ти останат и двете системи.
Контакти:  cdiem

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Общо 14 отговор(а) от Декември 02 2007, 19:12 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Инсталиране на Linux » Инсталиране на Убунту 7.10. Въпрос за партишъните.

© 2014 Linux Index Project