Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Инсталиране на Linux » Проблем с инсталацията на Windows XP
Тема: Проблем с инсталацията на Windows XP
Мнение #21 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Март 18 2008, 23:18

Група: Li fans
Регистриран: Февруари 2008

Оценка: 5

Quote: (Pivoto @ Mar. 15 2008, 08:58)

Windows по принцип иска да е на първия активен дял на първия хард диск.
Ако си сложил линукс на /dev/sda1, наприме, а уиндоус на /dev/sda2, линукс ще върви, ама уиндоуса ще се сърди ...

Гледам обаче, че вече си пробвал да дадеш целия хард на Уиндоуса...

Второто нещо за което се сещам, е че MBR на диска ти е повреден.
Трябва да влезеш в рекавъри конзолата на ХР и да му укажаш да го оправи.
Пробвай пак с тоя диск - изтрий всички партишъни, направи един основен 12гб за уиндоус в началото, форматирай по бавния начин и пробвай да инсталираш пак.

абсолутни глупости, където и да го сложиш уин-а ще тръгне, стига таблицата с дяловете да е наред. все едно да имаш два дяла и на 1вият да сложиш 98 на вторият хп или каквато и друга версия да е и този на вторият дял " да се сърди"..

уина не тръгва защото си инсталирал груб. или си омешал таблицата с дяловете. ако можещ да пуснеш един скрийн шот през убунту или някое лайф си ди, да видим какво е положението. и не пускай fixmbr не върши работа когато има инсталиран груб/лило, пробвал съм го. ако нямаш важна информация на харда, пусни първо инсталацията на хп, задели си само 1 дял за него и го инсталирай, след това си инсталирай Убунту, като му задели три дяла: 8гб за /, 1 ГБ за суап (или по - малко в зависимост от паметта ти) и останалото /home и задай mount point-овете!

btv, груб си има точно задден дял от който да си търси конф. и ако е останал на боот сектора като боот лодър става кофти доста. ако не си го затрил при инсталацията на хп, ако си правил такава или си я започнал има alternate диск на който има recovery където имаш опция за поправка на grub

Редактирано от altoas на Март 18 2008, 23:19

Контакти:  altoas

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #22 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 19 2008, 17:54

Регистриран: Декември 2007

Оценка: няма

Цитат: (kalin @ Март 18 2008, 00:50)

Цитат: (MupKoo @ Март 17 2008, 13:30)

Сега е пет дяла:
9GB ext3 - Mandriva
1GB SWAP
9GB ext3 - Ubuntu
1GB SWAP
140GB ntfs -  тука никога не съм давал да се записва ОС, каквато и да е била.

И мисля че всички са активни.

Предполагам, че когато си опитвал да инсталираш XP-то и Vista-та си имал и друг дял ntfs (fat32), различен от този 140 GB, понеже казваш, че на него не си указвал да се инсталира нищо. Ако е така, то активен трябва да е САМО този дял (където ще е уиндоус-а; линукс дистрибуциите могат да си се боотват и без да са на активен дял. Обаче, ако по време на опитите с уиндоуса си бил само с един ntfs дял, то уин-а ще иска да се инсталира точно на този дял, понеже другите файлови системи не са му познати.
Трябва да си обърнал внимание и на това кой(кои) дял(ове) са primary и кои са logical. Тук отново уин-а си настоява за своето - той трябва да е на primary дял (и този дял да е активен).

ахам... ами тогава как мога да направя тоя другия НТФС дял да бъде логикал...

да те разбирам ли , че при опитите за инсталация на уин-а нтфс дяла ти е бил само 140 ГБ-овия дял?

Не можах да разбера какво питаш???

Ubuntu 7.10 user on Acer Aspire 5520G
GNOME Fan
Контакти:  MupKoo
WEB  
Мнение #23 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 19 2008, 18:04

Цитат: (altoas @ Март 18 2008, 23:18)

абсолутни глупости, където и да го сложиш уин-а ще тръгне, стига таблицата с дяловете да е наред. все едно да имаш два дяла и на 1вият да сложиш 98 на вторият хп или каквато и друга версия да е и този на вторият дял " да се сърди"..

уина не тръгва защото си инсталирал груб. или си омешал таблицата с дяловете. ако можещ да пуснеш един скрийн шот през убунту или някое лайф си ди, да видим какво е положението. и не пускай fixmbr не върши работа когато има инсталиран груб/лило, пробвал съм го. ако нямаш важна информация на харда, пусни първо инсталацията на хп, задели си само 1 дял за него и го инсталирай, след това си инсталирай Убунту, като му задели три дяла: 8гб за /, 1 ГБ за суап (или по - малко в зависимост от паметта ти) и останалото /home и задай mount point-овете!

btv, груб си има точно задден дял от който да си търси конф. и ако е останал на боот сектора като боот лодър става кофти доста. ако не си го затрил при инсталацията на хп, ако си правил такава или си я започнал има alternate диск на който има recovery където имаш опция за поправка на grub

То и аз все си мисля че ако направя един голям формат на харда и ще стане но точно там е работата че имам доста музика и снимки които не ми се трият... и за това се чудих дали няма да стане без да форматирам целия хард.... Но май ако искам ХР ще трябва да махам всичко... Жалко че тъкмо съм си нагласил Gutsy-то много добре.... :(

GNOME Fan
WEB  
Мнение #24 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 19 2008, 18:09

No avatar chosen

Регистриран: Април 2006

Quote: (MupKoo @ Mar. 19 2008, 18:04)

Quote: (altoas @ Март 18 2008, 23:18)

То и аз все си мисля че ако направя един голям формат на харда и ще стане но точно там е работата че имам доста музика и снимки които не ми се трият... и за това се чудих дали няма да стане без да форматирам целия хард.... Но май ако искам ХР ще трябва да махам всичко... Жалко че тъкмо съм си нагласил Gutsy-то много добре.... :(

Алтоас - Ако има Уиндоус (ФАТ или НТФС) на първия активен дял няма проблем.
Ако имаш Линукс там, няма никакъв уиндоус да се инсталира.

Аз за това съветвам - да не се пипа дела за данни 140гб, да се изтрият всички останали партишъни и да се почне чиста инсталация на ХР. След това на свободното място  - Убунту

Редактирано от Pivoto на Март 19 2008, 18:10
Контакти:  Pivoto
WEB  
Мнение #25 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 19 2008, 18:37

Цитат: (Pivoto @ Март 19 2008, 18:09)

Алтоас - Ако има Уиндоус (ФАТ или НТФС) на първия активен дял няма проблем.
Ако имаш Линукс там, няма никакъв уиндоус да се инсталира.

Аз за това съветвам - да не се пипа дела за данни 140гб, да се изтрият всички останали партишъни и да се почне чиста инсталация на ХР. След това на свободното място  - Убунту

Aхам... вече се въртим в кръг... аз бях писал че съм махал всички дистробуции и съм опитвал да запиша само ХР но пак не е ставало...

GNOME Fan
WEB  
Мнение #26 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 19 2008, 19:09

Цитат: (MupKoo @ Март 19 2008, 18:37)

Aхам... вече се въртим в кръг... аз бях писал че съм махал всички дистробуции и съм опитвал да запиша само ХР но пак не е ставало...

и точно към този момент ми беше насочен въпросът.
когато си махнал всички дистрибуции и си пробвал само уин-а, как точно ти е бил разделен харда ( примари дялове, логикал дялове, активни дялове) и къде точно си посочил на уин-а да се инсталира.
Контакти:  kalin
WEB  
Мнение #27 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 19 2008, 23:05

Цитат: (kalin @ Март 19 2008, 19:09)

Цитат: (MupKoo @ Март 19 2008, 18:37)

и точно към този момент ми беше насочен въпросът.
когато си махнал всички дистрибуции и си пробвал само уин-а, как точно ти е бил разделен харда ( примари дялове, логикал дялове, активни дялове) и къде точно си посочил на уин-а да се инсталира.

Ами бяха само два... единия 20ГБ за Уина, и другия в който си имам другите работи, който е 140... И съм форматвал като буутна диска на Уина и нз там как се наглася кой да е активен и кой не...
И съм давал да се запише върху тоя който е 20 ГБ... върху другата част 140, никога не съм давал да се записва каквато и да е ОС

Искам да питам , защото някакъв колега горе беше писал че FIXMBR не бачка като имаш ГРУБ... та ако изтрия груба дали ще сте стане ??

GNOME Fan
WEB  
Мнение #28 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 20 2008, 09:09

Цитат: (MupKoo @ Март 19 2008, 23:05)

И съм форматвал като буутна диска на Уина и нз там как се наглася кой да е активен и кой не...

Искам да питам , защото някакъв колега горе беше писал че FIXMBR не бачка като имаш ГРУБ... та ако изтрия груба дали ще сте стане ??

можеш да използваш да речем Hiren`s Boot CD, където има няколко програми, свързани с манипулирането на хард дискове. (иначе на това боот цд има доста разнообразни приложения, разделени по категории). Една от тези програми примерно е Partition Magic, с която можеш да разделяш харда, да указваш активните дялове и т.н. с всичките му там подробности.

В момента не си спомням дали s partition magic-a можеш да манипулираш MBR-то, но ако не с нея, то на това CD в категорията partition tools (мисля, че се казваше) има и други подобни програми, част от които могат да трият, записват, въстановяват MBR-то.
Нищо не губиш, ако си намериш това Hiren`s Boot CD и поразгледаш какво би могло да ти е от полза.

Можеш да процедираш примерно така:
1.поправяш (триеш) MBR-то
2.разделяш харда (задължително да има един активен примари дял за уин-а)
3.инсталираш уин-а (на първия активен примари дял, ако са повече от един)
4.инсталираш някоя линукс дистрибуция (тук вече груб и лило са достатъчно умни да видят уин-а и да си добавят за него ред за стартирането му)
Контакти:  kalin
WEB  
Мнение #29 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 20 2008, 14:41

Регистриран: Октомври 2006

За въстановяването на MBR може да използваш от Hiren Boot CD "Ranish Partition Manager". Променяш MBR от " Unknow IPL" на " Boot Manager".
Изпълняваш съветите на Kalin
Quote: 

2.разделяш харда (задължително да има един активен примари дял за уин-а)
3.инсталираш уин-а (на първия активен примари дял, ако са повече от един)
4.инсталираш някоя линукс дистрибуция (тук вече груб и лило са достатъчно умни да видят уин-а и да си добавят за него ред за стартирането му)

Ако и това не помогне, записваш инфорвацията от дата дяла, изтриваш всички дялове .Разделяш наново харда, като първо създаваш windows дяла(трябва да е праймъри, актив), след това може да създадеш Суап дяла, след него и Linux дяла (всички до тук ги задаваш като праймъри). След това създаваш дата дяла (задаваш да е логикал). Не забрявай да оставиш и единн дял от 7-8МВ неформатиран за буфер.
След като си изпълнил съветите по горе възтанови пак MBR по писания по горе начин и вече можеш да пристъпиш към инсталацията на Windows. След windowsa инсталирай предпочитаната от тебе Linux дистрибуция (ако имаш флопи при инсталацията на Linux може да зададеш MBR да се инсталира на флопито, за да си спестиш понататъшни проблеми при преинсталацията на windows).

Провери най напред дали не ти е надраскан, наранен диска с Windowsa .
Контакти:  makrosxxx
WEB  
Мнение #30
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 20 2008, 18:02

Регистриран: Февруари 2008

Оценка: 5

няма значение на кой партишън ти е линукса и уиндоуса. уиндоус вижда линукският дял като неизвестен парцел и нищо повече.
ако е задал правилно активният парт. да е този с хп, не би тр. да има проблем. и престанете да говорите небивалици.. който не вярва, че хп може да се инсталира на втори дял а първият да е линукс, да заповяда наживо във варна да му демонстрирам. за неща които не сте пробвали, моля не бъдете категорични. аз лично съм го виждал, че може.
изтегли от нета hiren's бoot 9.x и отвори partition magic или acronis disk director, препоръчвам акронис, тъйкато парт. меджик е правен по - скоро за уиндоус и е малко сакат с джойлет фс. виж си активният дял, виж дали няма някой хидън партишън от рода на ntfs hidden и т.н. пусни една преинсталация на хп, след като се увериш, че дяла който ще ползваш е активен и би тр. всичко да е ок, след това само ще трябва да fix неш grub-a. става както казах вече с alternate диск.

Контакти:  altoas

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Общо 36 отговор(а) от Март 13 2008, 20:24 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Инсталиране на Linux » Проблем с инсталацията на Windows XP

© 2014 Linux Index Project