Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Инсталиране на Linux » Дистрибуция за 1.8Ghz и 384Mb Ram
Тема: Дистрибуция за 1.8Ghz и 384Mb Ram
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Септември 13 2008, 16:53

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Септември 2008

Оценка: няма

Здравейте, колеги!

Имам ситуация, с която не мога да се справя. От заглавието става ясно, че машината е 1.8Ghz и 384Mb Ram. Компът е на приятелката ми, която се реши да й сложа Линукс. Дъното е микро на SiS с вградено видео. С малко ровене по чуждите форуми установих, че за тази видео карта (661FX) няма драйвер за 3D, следователно Compiz и т.н. не са нужни. Сложих й Mandriva 2008.1 Spring, тъй като реших, че е подходяща за нея, поради интуитивния й интерфейс. Да, обаче е много тромава, пък има разни проблеми с плейърите за филми относно субтитри. Сложих й Powerpack версията. Не знам дали другите версии One и Free са по-леки. Принципно бих й сложил Fedora 8, тъй като я ползвам от близо година и знам как да й помогна ако се получи някаква ситуация. Чудех се дали Кubuntu 8.04 е добро решение.

Общо взето целта ми с тази тема е да разбера какво дистро да й сложа, за да върви наистина добре. Единственото ми условие е да е с KDE.

Благодаря ви предварително. ;)
Контакти:  NightSinner

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 13 2008, 17:11

No avatar chosen

Група: Li gurus
Регистриран: Април 2005

Оценка: 5

дистрибусията не е от особено значение (е има известна разлика но тя не е съществена) - това което усещаш като тежко е графичната среда - съвременните графични среди са си тежички - така че ако желаеш машината да се държи добре ще трябва да се спреш на дистро с по лека графична среда - например xfce (xubuntu)

ако въпреки всичко държиш на KDE ще трябва да пробваш 3 и 4 (4-ката май е по лека) - kubuntu (желателно е да тестваш с 8.10 въпреки че още е в алфа стадии ако искаш да видиш как се държи kde4)

ако и то не ти харесва ще трябва да потърсиш дистро което ползва по оптимизирани пакети (ако ти се занимава gentoo ще даде най добри резултати но за да го инсталираш ще изгубиш маса време) - ако нямаш време (желание или нерви) да се занимаваш с компилиране на всичко може да ползваш slackware
Контакти:  mcwolf

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 13 2008, 18:07

No avatar chosen

Това, което ме притеснява е, че няма аз да го ползвам, а приятелката ми. Не съм ползвал Слак, но не мисля, че е много подходящ за абсолютно начинаещ, а не искам да я отказвам от Линукс. Просто ми писна на всеки 2 месеца да й слагам наново Уиндоус. А пък КДЕ държа, за да може да си го украсява.(все пак е момиче ;) )

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 13 2008, 22:35

Регистриран: Октомври 2007

Открих нещо бая лекичко:
KiwiLinux-бая лекичко,но има проблем-с гном е,но КДЕ сигурно може да се сложи от синаптика.

Всеки,който се нуждае от помощ за да дава пълна информация за проблема(дистро,модел на хардуера(хардуерен проблем),а ако е софтуерен-грешка при компилация или хранилища или програми или там квото и да е).
Контакти:  me4oslav

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ: 305004492
  • MSN  MSN: kozamadjanam@hotmail.com
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 14 2008, 00:41

Група: Li maniacs
Регистриран: Юли 2005

Според мен няма никакви проблеми да се ползва каквато и да е дистрибуция и графична среда на такава машина стига да се подбират приложенията, които се ползват - за предпочитане да няма такива писани на Java, Python или който и да е друг интерпретиран език, и да се ползват приложения, които си вършат работата, а не вършат всичко, което може да ти хрумне(audacious или xmms за предпочитане пред amarok, примерно)

В последно време ми се е налагало да работя и с по-слаби от тази машина, така че ако се спазват тия правила няма проблеми.

Редактирано от Zero_effect на Септември 14 2008, 00:48
Контакти:  Zero_effect

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ: 94584818
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 14 2008, 08:17

No avatar chosen

Регистриран: Ноември 2007

Аз съм с Mandriva 2008.1 Spring, върви на P-III 733 MHz със 256 Mb RAM PC 133 на KDE 3.x. Естествено не мога да пусна Compiz, но пък всичко друго си работи. Не съм имал проблеми със кодеците нито със субтитрите. За да няма проблем със субтитрите трябва да настроиш плеъра с който гледа филми да използва знакова кодировка на cp1251 защото по подразбиране Манди зарежда кодировка UTF-8 уникод или да промениш в Настройка ма компютъра/Управление на локализацията на вашата система в допълнителните опции да сложиш отметката на стара съвместимост (не UTF-8) кодиране. Колкото за кодеците трябва да си свалиш real-codecs и win32-codecs за да можеш да гледаш всякакъв формат филми, ще ги намериш в plf хранилищата тъй като не са свободен софтуер. Може да ти се наложи да инсталираш и няколко пакета със шрифтове - не пропускай нищо с кирилица, да припомням ли за plf. Друго което мога да ти препоръчам е  да закупиш някаква графична карта 2 употреба(не са толкова скъпи) за да разтовариш малко процесора от обработка на графиката. Каквато и да е nVidia ще ти свърши работа стига да може да се монтира на дъното.
Контакти:  GeOrg
WEB  
Мнение #7 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 14 2008, 14:39

Регистриран: Февруари 2008

awe вие наред ли сте? защо смятате, че на машина с такива параметри ще върви бавно КДЕ????
аз съм подкарвал КДЕ и компиз на 3пъти по - бавна машина???
пробвай Кубунту 8.04 и ползвай restricted driver manager, да и сложи липсващи драйвери.

Контакти:  altoas

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #8 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 14 2008, 16:05

No avatar chosen

Група: Li gurus
Регистриран: Април 2005

ами 384 рам е критичният минимум за desktop инсталация на ubuntu в момента
Контакти:  mcwolf

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #9
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 21 2008, 12:03

No avatar chosen

Здравейте!
Част от решението намерих като сложих една стара Nvidia GeForce 2. Сега върви по-добре от преди. Може и евентуално да сложа малко РАМ, но на този етап върши работа.

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Общо 8 отговор(а) от Септември 13 2008, 16:53 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Инсталиране на Linux » Дистрибуция за 1.8Ghz и 384Mb Ram

© 2014 Linux Index Project