Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Инсталиране на Linux » Нуждая се от инфо за начинаещи
Тема: Нуждая се от инфо за начинаещи, Абсолютен дилетант относно Linux
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Октомври 10 2011, 02:17

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Октомври 2011

Оценка: няма

Здравейте,
Имам няколко въпроса които евнтуално ще ми помогнат да навляза в това ново предизвикателство наречено Linux.
1. Нуждая се от информация за начинаещи какво представлява Линукс и как се работи с него (евентуално линкове към хубави книжки на български)
2. С коя версия на Линукс да започна? С коя да продължа след това като обикновен юзър вкъщи, а евентуално да мога да го ползвам и в работна среда.
3. Имам лаптоп Dell Inspiron 5010 Core i3, 3GB RAM, Video ATI Radeon HD 5650 1GB и т.н. и OS Win 7. Иска ми се да ги имам и двете...

Прегледах част от форума, но видях, че някой от темите са от преди 5-6 години и не знам до колко са актуални.
Ако все пак съм пропуснал нещо или съм задал тъп въпрос, моля да ме извините. Наистина искам поетапно и постепенно да сменя Уиндоуса с Линукс.

Благодаря предварително на всички за разбирането и помощта!
Поздрави!
Контакти:  oneman

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Октомври 10 2011, 18:14

Регистриран: Май 2008

Оценка: 4.5

1. Като за начало прочети наличните статии тук. Хубаво е да свикнеш да четеш на английски, тъй като статиите в нета са предимно на него. Освен това и самата ОС. Линукс е ОС с отворен код. Което означава, че е безплатна и можеш да я променяш както на теб ти е удобно.
2. Започни с убунту. Най-удачен е за начинаещи по няколко признака :
- На първо място има адски много информация за нея в нета, ползва се най-много в световен мащаб (затова и има най-много информация за нея).
- Лесна е за употреба - всичкия софтуер от който се нуждаеш се намира "в ъпдейтите" (още наречен synaptic) на системата. Т.е. просто инсталираш.
3. Можеш да запазиш уиндоуса, защото линукс поддържа "dual boot". Просто при инсталацията му му кажи "install alongside with other OS". При това положение при стартиране на лаптопа ще ти позволява да си избереш коя ОС да ти зареди.

Моят съвет е първо си инсталирай ОС и разгледай къде какви менюта има, от къде какво се прави. Днешно време убунту можеш да го управляваш изцяло от графичната среда. Хубаво е да се запознаеш със shell-a (терминала) - "дървото" от директории, и в коя директория какво се намира. На всичко, което те интересува има пре-достатъчно информация в google, стига да си формулираш питането правилно ;) . Започни с:
- в google -> "linux directory structure explained"
- в google -> "basic commands ubuntu" (това касае shell-a)
Трябва да знаеш, че в линукс всяко нещо си има файл. Всяко устройство (от лан карта до диск) си има файл. Научи кое къде се намира, както и основни команди за "манипулиране на файлове"
Разбира се все някъде работата се "закучва" - чувствай се ОК да питаш, дори да са "елементарни" въпроси. Но преди това пробвай с търсене.
Контакти:  Str82DHeaD

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Октомври 11 2011, 20:46

Регистриран: Декември 2006

Оценка: 5

Първо инсталирай бозата и след това линукса, независимо какъв иначе бозата ще ти счупи бутването на линукса.На тази машина спокойно можеш да имаш и двете системи

Успех
Контакти:  devik
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Октомври 13 2011, 10:26

No avatar chosen

Регистриран: Септември 2007

Според мен е по-добре да запишеш няколко LiveCD с различни дистрибуции например Mandriva, PCLinuxOS, Ubuntu да ги поразцъкаш и която си харесаш може да я инсталираш.
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Октомври 13 2011, 18:22

No avatar chosen

Регистриран: Октомври 2011

Аз вече инсталирах Ububtu 10.04 и му се радвам  :33;
Обаче линковете за начинаещи тук във форума нещо не работят, а и гледам са от 2005 година...
Не мога да намеря как се инсталират свалени, компресирани програми от нета.
Разархивирам, пускам config файла през терминала и нищо...обикновено са ъпдейти на вече съществуващи програми.

пп: Благодаря на всички включили се в темата  :60;
Контакти:  oneman

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #6
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Октомври 16 2011, 14:30

Регистриран: Декември 2006

Оценка: 5

1.по-удобно е да използваш пакетния менаджер
2.ако е .deb файла използвай dpkg -i fajla.deb
3.ако е изпълним трябва да му дадеш права - chmod +x и тогава да го стартираш
4.ако ще ъпгрейдваш нещо apt-get update и след това apt-get upgrade
5.за всичките тия работи трябва да си рут

наздрве
Контакти:  devik
WEB  
Общо 5 отговор(а) от Октомври 10 2011, 02:17 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Инсталиране на Linux » Нуждая се от инфо за начинаещи

© 2014 Linux Index Project