Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Инсталиране на Linux » Проблем с Slackware 10.2
Тема: Проблем с Slackware 10.2, не познава SATA
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Декември 28 2005, 23:09

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Декември 2005

Оценка: няма

Имам 3-те диска на Slackware 10.2 + бутъбал диск специално изтеглен за сериал хардове.(сата.с) започва инсталацията, стигам до задаване на юзер и пасс на рутера, и когато се наложи да стартирам fdisk за да си разделя диска ми казва, че няма диск .Само СД-то като hda1 вижда и това си е. харда е SATA Exelstore, дъното ми е ASUS K8N4-E, на същия хард имам Win XP на единия дял , имам още един дял за архиви и 13 гига празно за Линукс, но уви.. Май не ми разпознава някакъв контролер, но не знам какъв, и  как да го инсталирам по време на инсталацията.
Помогнете ми.
Благодаря Ви.
Контакти:  aL_5
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 29 2005, 00:33
quintessence
Нерегистриран

izvinqvam se za latinicata purvo ..
taka ne6to mnogo oburkano si obqsnil ,ili prosto si trugnal s instalaciqta v mnogo greshna posoka ..
purvo cd-tata na slackware poprincip sa 4 -2 instalacionni i 2 sus source kod na razli4ni prilojeniq
sled tova kakvo ob6to ima samata distrubiq s poddrujkata na sata ?:) zavisi ot kernela .. instalira6 /bootva6 sata.i qdro /to4no to poddurja sata support/ ..za6to trugva6 da razdelq6 hdd-to sled instalaciqta? bootva6 kernela, razdelq6 harda/ako ne e napraveno ve4e/,sled tova instalira6 ..
ot tezi 13 gigi,koito si ostavil za slackware pravi6 naj-malko 2 dqla-root dql i swap dql :)
nikakvi kontroleri da ne te burkat,kazano nakratko po-gore napisanoto : bootva6 sata.i kernel ,s fdisk si pravi6 minimum 2 primary dqla ot svobodnoto prostranstvo,koeto si otdelil.. sled tova instalira6 .. sq dali 6e modificira6 boot.ini na windows,dali 6te instalira6 nqkoj os loader ili third party soft ,za da bootva6 i 2te operacionni sistemi,si e tvoj izbor ..
Контакти:  quintessence

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 29 2005, 10:36

No avatar chosen

Значи, харда ми е разделен на 3 както писах вече и единия дял ми е празен за линукс. СД-тата ми са наистина 4 сгреших. Бутвам от СД-то и запо4жа инсталацията минавам стъпката за нон УСА език, стигам до задаване на роот парола и юзер, и след тожа трябва да му покажа на кой дял от харда да се инсталира , но не вижда никакво устройство освен ЦД-то, нали така? А още при започване на инсталацията зарежда сата.и карнела. Такъв ми е проблема.
Пробвах с дистрибуция на Mandriva, общо взето пак до там. Търси нещо за някакъв Nvidia контролер.

Редактирано от aL_5 на Декември 29 2005, 10:40
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 29 2005, 14:34
Drakula

Регистриран: Август 2005

При boot-ването от Slackware CD-то в самото начало пита какво точно ядро искаш да стартираш. По подразбиране е bare.i. Ти къде и как точно му указа да зарежда sata.i?
Освен това, fdisk получава като параметър устройството, което искаш да конфигурираш, примерно
Код: 

fdisk /dev/hda

Ти как точно стартираш fdisk?

Aз SATA диск нямам, ама съм чувал, че SATA дисковете не се казват hdaX, а sdaX например... да не би това да ти е проблема?
Контакти:  Drakula
WEB  
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 29 2005, 14:44
PinkFloyd

Регистриран: Април 2005

Сигурен ли си че зарежда Sata кернел.При първия черен екран след ботването натисни F3 за да видиш как се пише /sata.i или sata.s/не помня в момента,пък и аз използвам adaptec.s.След това го въвеждаш и трябва да тръгне.Ако не въведеш нищо ще ти зареди IDE ядро.Извинявай ако ти давам информация която ти е известна,но не виждам никаква причина да не тръгне.
Контакти:  PinkFloyd
WEB  
Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 29 2005, 14:45
PinkFloyd

Регистриран: Април 2005

Стана някаква грешка и докато се опитвам да изпратя съобщение Dracula ме е изпреварил

Редактирано от PinkFloyd на Декември 29 2005, 14:51
Контакти:  PinkFloyd
WEB  
Мнение #7 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 29 2005, 15:57
quintessence

Група: Li psychos

както вече ти написахме в самото начало бутваш със sata.i ядро .. ти задавш sata.i ,по подразбиране е друг кернел и това ти го написаха :)
Drakula,dда ..sda е диска,да :)
aL_5,aняма как да види някой дял от харддиска ти при положение ,че не буутваш системата с правилното ядро,което включва sata support.. след това с  fdisk/cfdisk разделяш тези  13gb на два дяла минимум.. та чак тогава започваш с инсталирането на слекуер,указваш местонахождението на  swap,root дяловете и инсталацията започва!..друг вариант нема .. :)

Редактирано от quintessence на Януари 04 2006, 17:11
Контакти:  quintessence

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #8 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 03 2006, 20:02

No avatar chosen

Значи, още от старта на инсталацията стартирам sata.i , и когато стигна до момента да укажа в кои дял да го инсталирам, ми казва, че няма диск освен СД-рома. фдиск не вижда нищо освен hda което ми е СД-то. нито с sdX .... нито с каквото и да е от инфото към диска. Трябва да ми познае нещо от дъното, за да види харда. такъв ми е проблема. Ако знам, че друга дистрибуция ще ми тръгне с дъно ASUS K8N4-E, ще пробвам с нея. И Mandriva-та стигна до тук.
WEB  
Мнение #9 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 03 2006, 21:53
tseso-st

Регистриран: Ноември 2005

Избери дистрибуциа с кернел 2.6 при тази конфигурация. Slackware 10.2 е с kernel 2.4.31. Може първо да пробваш с някое ливе CD напримвер с SLAX 5-последната.
Контакти:  tseso-st
WEB  
Мнение #10
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 04 2006, 09:33
Drakula

[quote=tseso-st,Януари 03 2006,21:53][/quote]
Цитат:

Slackware 10.2 е с kernel 2.4.31

Това че е kernel 2.4.Х не е причина за проблема. Дали ядрото разбира от SATA или не е въпрос на конфигурация.

Цитат:

Трябва да ми познае нещо от дъното, за да види харда. такъв ми е проблема.

Доколкото разбирам, самият BIOS не може да detect-не диска. Ако наистина е така, мисля, че имаш хардуерен проблем...
Контакти:  Drakula
WEB  
Общо 12 отговор(а) от Декември 28 2005, 23:09 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Инсталиране на Linux » Проблем с Slackware 10.2

© 2014 Linux Index Project