Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
Тема: 2HDD's и Slack
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Януари 15 2006, 17:36
mouseclicker

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Юни 2005

Оценка: няма

Здравейте,
имам машина с два харддиска. На primary шината е закачен единия хард с M$ Windows + една стара стара записвачка, а на втория хард, дето е на secondary шината мисля да сложа един Слак(то няма зн. дистрото, такова си избрах), за да разцъквам С/С++ под Линукс. Та въпроса ми е може ли да стане така работата и как да настроя GRUB да пита коя ОС искам да подкарам. По-доброто решение е да разкарам Уин-а, но ми трябва още известно време и така...

Редактирано от mouseclicker на Януари 16 2006, 09:04

Контакти:  mouseclicker
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 16 2006, 01:14
stumps

Група: Li psychos
Регистриран: Април 2005

Инсталацията на Слак-а ще те пита за bootloader и там ще си избереш GRUB ... останалите настройки по него би трябвало автоматично да ти се дадат като възможности за конфигуриране още по време на инсталацията ... най-добре някой Слак-спец да се прозинесе по въпроса за процеса на инсталация при Slack ...

Два месеца работа с компютъра спестява два часа четене на документация

Бизнесът на Microsoft е бизнес за трима: Един пише вируси, друг прави антивирусни, а третият продава (псевдо)операционна система за тях.
Контакти:  stumps

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 16 2006, 10:06
PinkFloyd

Предполагам че имаш предвид Slackware.Той е с lilo,а не с grub.Моя съвет е следния:
 При първоначално зареждане в биоса дай първо да бутва от втория диск /естествено след CD/.При инсталацията задай инсталиране на lilo на MBR на hdc.Така при стартиране ще можеш да избираш Слак или Уин.Ако искаш да стартираш Уин директно без въпроси от lilo ще си върнеш от биоса стартиране от първия диск.В Линукс примари диска на 1канал е hda а секън hdb.Втория IDE канал съответно hdc и hdd.
 Дано си ме разбрал,че още ми се спи.
Контакти:  PinkFloyd
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 16 2006, 10:42
mouseclicker

No avatar chosen

Разбрах :) Само че дали LiLo ще разбере, че има уиндоуски запис в MBR на hda, при положение, че ще го инсталирам на hdc??? (Всъщност MBR не е ли само един???) Но това няма значение, може и да сменям буут дивайс направо от биоса, и така ме устройва, щото и без това няма да сменям ОС-ите през половин час. Предполагам, че така ще стане... Благодаря ви!

Редактирано от mouseclicker на Януари 16 2006, 10:45

WEB  
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 16 2006, 12:10
stumps

Група: Li psychos

Цитат:  (mouseclicker @ Януари 16 2006,10:42)

Разбрах :) Само че дали LiLo ще разбере, че има уиндоуски запис в MBR на hda, при положение, че ще го инсталирам на hdc??? (Всъщност MBR не е ли само един???) Но това няма значение, може и да сменям буут дивайс направо от биоса, и така ме устройва, щото и без това няма да сменям ОС-ите през половин час. Предполагам, че така ще стане... Благодаря ви!

Ти имаш два физически харддиска като всеки си има MBR ... сложи lilo-то на MBR-то на втория диск (този, който ще ти е с Линукс) ... в конфигурацията на лило-то не е проблем да зададеш hda(1-ва партиция) (предполагам), вместо hdc(1-ва партиция) да речем ... това ще укаже на lilo-то, че трябва да отиде на boot сектора на 1-вия физически диск и оттам да зареди съответната операционна система (Вин в случая), тоест той ще потърси не MBR-то на първия физически диск, както ти преполагаш, а ще потърсии boot запис в boot сектора на едикояси (в случая 1-вата) партиция, за да продължи ... Аналогично ще се направи настройката и за boot-ването на Линукса (просто ще имаш още един запис, в който ще пише, че Линуксът се намира на hdc, първа партиция примерно) ...
Задължително инсталирай lilo-то в MBR-то на втория харддиск, за да нямаш проблеми после с MBR-то, което Windows-a е сложил на първия диск, като в същото време в БИОС-а ще си зададеш да боот-ва от втория харддиск ... идеята е просто да предадеш управлението на Lilo-то, а то да се занимава оттам нататък със зареждането на операционните системи, независимо какви са те ...

Редактирано от stumps на Януари 16 2006, 12:13

Два месеца работа с компютъра спестява два часа четене на документация

Бизнесът на Microsoft е бизнес за трима: Един пише вируси, друг прави антивирусни, а третият продава (псевдо)операционна система за тях.
Контакти:  stumps

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 16 2006, 22:01
mouseclicker

No avatar chosen

Точно така направих, инсталирах LiLo на втория хард - трябваше само след това да направя линукския партишън буутъбъл. Сега като сложа втория хард да е буут дивайс ме пита коя ОС да подкарам, а като задам първия хард - Уин-а си тръгва веднага. Куул!

Само че сега всички кирилски шрифтове във форума ги виждам като някакви грозни квадрати. Да знаете отде да си изтегля малко шрифтове? Имам сума ти кирилски фонтове инсталирани, даже копирах и .ttf - тата от Уиндоуската директория и ги cache-нах без проблем, но пак същото...Идеи?

(И направо ми порасна брадата, докато си припомня vi-то:))

Редактирано от mouseclicker на Януари 16 2006, 22:07

WEB  
Мнение #7 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 16 2006, 23:53
Drakula

Регистриран: Август 2005

http://georgi.unixsol.org/iclub

Cheers! :-)

Редактирано от Drakula на Януари 16 2006, 23:53
Контакти:  Drakula
WEB  
Мнение #8 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 18 2006, 09:18
mcwolf

No avatar chosen

Група: Li gurus

Оценка: 5

Контакти:  mcwolf

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #9
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 18 2006, 20:45
mouseclicker

No avatar chosen

Споко, просто на няколко пъти написах :!q вместо :q! и се чудих к'во става...:) Ама за кратко...Пък и то си има и manual и tutorial като за хората, така че...10x anyway! Vi(m) rocks!

Редактирано от mouseclicker на Януари 18 2006, 20:46

WEB  
Общо 8 отговор(а) от Януари 15 2006, 17:36 до сега

© 2014 Linux Index Project