Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Инсталиране на Linux » Boot проблем с Fedora и Windows
Тема: Boot проблем с Fedora и Windows, alert: n00b detected (:
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Февруари 06 2006, 19:06
bg_talibana

Група: Li fans
Регистриран: Януари 2006

Оценка: няма

Още преди инсталацията, fedora-та засече, че имам и windows, но след като инсталирах и се опитах да пусна wina, системата зацикли..
Опитваше се да изпълни някакъв код от grub-a само дето не стана..
И на всичкото отгоре след като махнах fedora-та(спря ми нета и реших, че съм преебал нещо..бях много ядосан и т.н) проблема естествено си остана...boot.ini файла беше изтрит по някаква причина и трябваше да инсталвам нов win, за да го напиша наново..

По принцип не би ми пукало, ама wina им трябва на нашите - баща ми играе на nfsmw, сестра ми на gtasa..

Та въпроса ми е - какво точно се прави, за да не се прецака така boot.ini и да мога да стартирам и двете OS-и?

И кое ще ми препоръчате - fedora core 4 или mandriva 2006 така като за по-начинаещ? Не съм толкова зле, ама предпочитам да нямам проблеми, защото вече ми е омръзнало да седя и оправям проблеми направени от мен или някой друг или операционната система. И все пак искам да се запозная с linux и да навляза в него (:

Много благодаря

Редактирано от bg_talibana на Февруари 06 2006, 19:07

Goa, a treasured part of the world... A reflection of the beauty and tranquility of the Indian continent. A paradise for many, and much more than that for others.... A place where music is a second language and where people come together.
Контакти:  bg_talibana
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 06 2006, 20:42
guardian

Регистриран: Май 2005

Пробвай със Suse

Контакти:  guardian
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 06 2006, 21:41
kamos

No avatar chosen

Регистриран: Август 2005

Според мен няма значение коя ОС ще използваш стига да си упорит, да четеш из гугъла ако имаш проблеми с нещо , и ако и така не става да постваш във форуми и най вече ами практика му ......
Контакти:  kamos
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 07 2006, 07:51
bg_talibana

Ok, да игнорираме избора на OS..няма да се отказвам от fedora-та.

Но искам да имам и двете операционни системи, и двете да се виждат. Възможно ли е в началото fedora-та да не е засякла правилно партитишъна на бозата?

Goa, a treasured part of the world... A reflection of the beauty and tranquility of the Indian continent. A paradise for many, and much more than that for others.... A place where music is a second language and where people come together.
WEB  
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 07 2006, 09:23
mcwolf

No avatar chosen

Група: Li gurus
Регистриран: Април 2005

Оценка: 5

понякога се получават инфекций със бут менидърите - федората какво ползва - lilo или grub (ако имаш възможност за избор ползвай grub)

при следващият опит за инсталация си направи копие на mbr-a така ако се получи някакъв гаф ще можеш да си го възстановиш (или можеш през repair конзолата на windows да възстановиш mbr-a дори да нямаш негово копие) - няма нужда да преинсталираш win-a
Контакти:  mcwolf

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 07 2006, 13:19
bg_talibana

Е..може би съм си зле..

Това MBR ми е познато..ще се потърся като я инсталвам пак

Мерси

Редактирано от bg_talibana на Февруари 07 2006, 13:20

WEB  
Мнение #7 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 07 2006, 20:24
kamos

No avatar chosen

Регистриран: Август 2005

За всеки случай преди да инсталираш Федората пробвай с чек програмата на първия инстал диск. Тя проверява дисковете и ако имаш проблем с инстал дисковете ще ти каже!
Контакти:  kamos
WEB  
Мнение #8 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 11 2006, 16:06
bg_talibana

Това няма нищо общо..поне според мен

Всъщност искам да питам как да достигна до този mbr, че нещо не се оправям

WEB  
Мнение #9 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 11 2006, 19:07
stumps

Група: Li psychos
Регистриран: Април 2005

Цитат:  (bg_talibana @ Февруари 11 2006,16:06)

Това няма нищо общо..поне според мен

Всъщност искам да питам как да достигна до този mbr, че нещо не се оправям

Нещо не те разбирам, какво точно искаш да направиш с MBR-то ... да го копираш някъде като backup или нещо друго?

Ако искаш да направиш backup, влез в конзолата на Линукс-а (това може да стане чрез LiveCD или просто в началото на инсталацията на линукс като натиснеш 'Ctrl+Alt+F1') и напиши (за всеки случай стани root с командата 'su'):
Код: 
dd if=harddisk of=direktoria_i_ime_na_fail bs=512 count=1

където:
*** 'harddisk' е устройството, с което линукс се обръща към харддиска ти (например '/dev/hda', '/dev/sda'). Това можеш да провериш с командата 'fdisk -l'. Само не забравяй, че не трябва да имаш никакви индекси! Например, коректно е за 'harddisk' да посочиш '/dev/hda' или '/dev/sda', но не и '/dev/hda3' или '/dev/sda1', например!
***  'direktoria_i_ime_na_fail' e нещо от сорта на '/home/bg_talibana/MBR.backup'

Редактирано от stumps на Февруари 11 2006, 19:19

Два месеца работа с компютъра спестява два часа четене на документация

Бизнесът на Microsoft е бизнес за трима: Един пише вируси, друг прави антивирусни, а третият продава (псевдо)операционна система за тях.
Контакти:  stumps

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #10
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 12 2006, 15:25
bg_talibana

Цитат:  (mcwolf @ Feb. 07 2006,09:23)

при следващият опит за инсталация си направи копие на mbr-a така ако се получи някакъв гаф ще можеш да си го възстановиш

Stumps, това се опитвам да направя (:
Много благодаря за помощта и на двамата! Сега ако кажете и как да го възстановя този mbr при гаф, ще съм ви много благодарен :6:

Редактирано от bg_talibana на Февруари 12 2006, 15:26

WEB  
Общо 19 отговор(а) от Февруари 06 2006, 19:06 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Инсталиране на Linux » Boot проблем с Fedora и Windows

© 2014 Linux Index Project