Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Инсталиране на Linux » Колко място заема Mandriva 2006?
Тема: Колко място заема Mandriva 2006?
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Февруари 09 2006, 10:02
Minister

Група: Li fans
Регистриран: Февруари 2006

Оценка: няма

Здравейте!
От днес ще почвам линукс, но не мога да намеря колко хард изисква мандрива 2006.
По принцип това не е проблем, но като за начало ще инсталирам 4-5 линуксчета, за да им разуча инсталациите и да ги разгледам и после ще се специализирам в някоя от тях.
И понеже имам само 25 ГБ ми трябва съвет - КОЛКО ЗАЕМА ПЪЛНА ИНСТАЛАЦИЯ НА МАНДРИВА 2006? Трябва ми спешно!
Потърсих в гугъл, но не открива търсеното от мен.
Помагайте, моля! :29:
Контакти:  Minister
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 09 2006, 10:21
mcwolf

No avatar chosen

Група: Li gurus
Регистриран: Април 2005

Оценка: 5

нямам представа точно колко ще заеме ПЪЛНАТА инсталация но е безмислено да инсталираш всичко - остави това което е избрано по дефаулт (доста от пакетите в дистрото са изходни кодове на програми и приложения които едва ли някога ще ползваш) - това което се инсталира по default ще ти е напълно достатъчно - ако нещо липсва винаги можеш да си го инсталираш в последствие от дисковете с дистрото - така че 5Г ще са ти достатъчни - но е хубаво да си отделиш повечко място за да се чувстваш по комфортно
Контакти:  mcwolf

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 09 2006, 10:32
stumps

Група: Li psychos

И още един съвет ... не инсталирай толкова много линукси на едно място, със сигурност ще омажеш MBR-то на харддиска и после ще псуваш като за световно Линукс-а, а всъщност той няма да ти е виновен ... инсталирай си Mandriva-та на предварително отделено 5GB свободно (непартицирано!) място, това е достатъчно. Като ти писне това дистро, смени с друго, което ще инсталираш върху предишното и така, докато се спреш окончателно на нещо. За мен това е по-правилният подход

Успех! :43:

Два месеца работа с компютъра спестява два часа четене на документация

Бизнесът на Microsoft е бизнес за трима: Един пише вируси, друг прави антивирусни, а третият продава (псевдо)операционна система за тях.
Контакти:  stumps

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 09 2006, 11:15
Minister

Благодаря Ви!

От опита който имам с уиндоусчета, смятам че няма да ОМАЖА МБР-а, макар че смятам да изпробвам всички буутлоадер-и по някое време, за да знам какво може да се очаква от всеки и да си избера един.
Мисля че най-неомазващо (само от четенето, на съм го пробвал) е да инсталирам xosl в МБР, а lilo-тата и grub-овете в буутрекордите на самите дялове.
Ако си спомняте, преди 2-3 седмици писах тема в дата-та и тогава започнах да чета. Сега се чувствам готов да започвам инсталации.
Трябва да си призная че нямам НИКАКЪВ опит с линукс (стартирам съм само две лайв дистрибуции и нищо не разбирам, ама досега четях за това каква дистрибуция да избера и за всякакви въпроси свързани с буутването и буутлоадерите).

Имам въпроси, но вече няма за кога да изчаквам, така че направо ще ги проверя на практика.
Благодаря Ви още веднъж и поглеждайте във форума през 1-2 часа, че може да ОМАЖА нещо  :)  :24:
WEB  
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 09 2006, 11:55
Minister

Ето как мисля да ми е харда (това си е лог файл за мен, но ако изявите желание, може да го постнем тук и обяснение какво е правено, както и секции НЕ ПРАВЕТЕ ТОВА ВКЪЩИ :). Естествено трябва всичко да е успешно! ):
(8039,9 MB - в момента УинХР - С:)
/hda1 - 100 MB boot //Primary //CK/TRY TO BE HIDDEN, BUT ACTIVE
/hda2 - 8039 MB - 100 MB - WinXP //Primary

(30121,9 MB - в момента Данни - Д:)
/hda3 - 5 GB - Mandriva 2006 //Primary
Extended //Pri
/hda4 - rest - FAT32 - Data //Logical (and all next)
/hda5 - 3 GB - Fedora Core 4 //Workstation installation
/hda6 - 3 GB - PCLinuxOS //recommended 6 GB
/hda7 - 3 GB - SuSe 10 //recommended 2,5 GB
/hda8 - 3 GB - Vector //based on Slackware
/hda9 - 2 GB - Ubuntu //desktop installation
/hda10 - 2 GB - Mepis //recommended 4 GB
/hda11 - 2 GB - Gentoo //recommended 1,5 GB
/hda12 - 1 GB - Slackware
/hda13 - 0,5 GB - DSL 2.2 //unknown
/hda14 - 0,8 GB - SWAP Partition (for all Linuxes)
Total (Linux):

Notes: FreeBSD will NOT BE Installed at this time!
WEB  
Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 09 2006, 12:11
mcwolf

No avatar chosen

XP-то на каква файлова система е - ако ползва fat няма смисъл да слагаш отделен fat дял (според мен 2Г ще са ти малко - послушай съветът на stumps но ти си знаеш де)

попринцип на linux му е все тая от какъв диск ще се стартира затова не го слагаи на primary такъв (при положение че ще има и windows) - сложи всичко в логически дялове

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #7 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 09 2006, 12:52
Minister

хр-то ми е нтфс и ще ми трябва отделен дял за МБР (той ще е активен)!
иначе мандривата съм й отделил 5 ГБ и ще е примари, защото искам да пробвам дали това създава някакви проблеми (навсякъде из форумите препоръчват да е на логически, но никой не казва защо).
В момента разцепвам диска и на него има данни, което също е с цел - за да проверя дали ще има някакви проблеми със загуба на данни и др. Правя го с Partition Magic 8 през дискети. На този хард не разрешавам друга програма да пипа по дяловете, за да не ги прецака.

Мисля си първо да инстална линукс, без да правя отделен BOOT дял и да пробвам да го добавя в менюто след уиндоус (май беше с Loadlin) и после вече да си направя дяла, да си кача XOSL, GRUB или LILO на него и да остане така и занапред!

ЕДИТ: "Разцепих" харда, но не съм правил първия диск (100 МБ), за да пробвам ПЪРВО да добавя линукса към менюто след Уин-а. Само това може да ме подведе и да прецакам нещата. След това ще инсталирам отделен буут лоадър!
Иначе PARTITION MAGIC Е ВЕЛИК!!! Още веднъж доказа, че когато само "той" пипа по харда, всичко е наред! Нямам проблеми със стартирането на Уин-а и програмите в него и данните са налице, без загуби и четими (проверено със CDCheck)! Дисковете (новите дялове) се виждат и са неформатирани към момента. Ще ги форматирам през инсталациите на Линуксите, за да си качат оригиналните файлови системи.
Време е за обяд и 30 мин. почивка за мониторите на 2-та ми компютъра.

Редактирано от Minister на Февруари 09 2006, 13:52
WEB  
Мнение #8 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 09 2006, 13:56
mcwolf

No avatar chosen

препоръчва се да се инсталира на логически дял защото си ограничен до 4 примари дяла (в момента имаш два за windows един за линуксът и един разширен в който се намират логическите) - попринцип такива каши дето си замислил не са възможни по примари даяловете заради ограниченият им брой - а някой операционни системи (познай коя визирам) просто не могат да работят върху логически дялове - затова ако ще ползваш няколко операционни системи е хубаво да имаш по някой й друг примари дял който да е свободен

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #9 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 09 2006, 15:46
Minister

В момента инсталирам сусе-то, но изникна неочакван проблем.
То не е баш проблем: трябва да избера експертно избиране на дяловете зе инстал, избирам съответния дял, но не знам (а и в ръководството не пише) трябва ли да го форматирам или само да напиша "/" и инсталатора ще се справи натам.
Ако трябва да го форматирам имам няколко опции - ext2, ext3, Reiser (by default), FAT, XFS, Swap. Swap и FAT отпадат, както и ext2.
- Какви са тези Reiser и XFS? Не съм чувал за тях. (EDIT: намерих инфо за този въпрос и сега го чета, но може с две думи за всеки случай)
- Само трябва да напиша "/" за път за инстал или /root/ или нещо друго?
- Параметри на fstab трябва ли да променям?
Май това са въпросите засега...

Редактирано от Minister на Февруари 09 2006, 16:09
WEB  
Мнение #10
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 09 2006, 16:47
stumps

Група: Li psychos

Бърза работа нямаш, не се юркай толкова, ще омажеш нещо! ... погелдни внимателно този документ първо, прочети, помисли и пак опитай  :20:

P.S.: Избери Reiserfs, това е най-добрата файлова система за линукс поне за сега ...

Два месеца работа с компютъра спестява два часа четене на документация

Бизнесът на Microsoft е бизнес за трима: Един пише вируси, друг прави антивирусни, а третият продава (псевдо)операционна система за тях.
Контакти:  stumps

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Общо 14 отговор(а) от Февруари 09 2006, 10:02 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Инсталиране на Linux » Колко място заема Mandriva 2006?

© 2014 Linux Index Project