Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Инсталиране на Linux » Suse 10 Помощ моля!!!
Тема: Suse 10 Помощ моля!!!, За инсталиране и конфиг
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Февруари 09 2006, 14:03

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Февруари 2006

Оценка: няма

Здравейте аз съм чисто нов в Линукс обществото ..ако мога така да кажа имам голяма желание да си инсталирам Линукса но имам следните 2 генерелни проблема :
1.Имам уиндолс ХР на  Д и искам да си го запаза там заедно със много и ценна информация възможно ли е слез инсталацията да се случи нещо на 2рия ми дял които не искам да бъде пипан т.е Линукса да си е на Ц и да е сичко ок ?  :(

2. Със сериал АТА съм какво да права за да инстална харда при инстолация ако иска ? :(

Много моля помогнете ми защото желая да си инстално линукса !!! :;):
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 09 2006, 14:21
Minister

Тъкмо сега започвам инсталация на Suse за първи път. След час ще мога да говоря по въпроса, а междувременно дай подробности за дяловете ти - първият какъв е - фат или нтфс?, колко ГБ (има значение за буутването). Вторият какъв е? Имаш ли други освен тези? С коя програма правиш разделянето на харда и ТИ ли го правиш или някой друг го е направил?
Контакти:  Minister
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 09 2006, 14:48
Нерегистриран

Значи първия е 29 ГБ , втория със супер важното инфо е 100 ГБ !!!  Сичко е НТФС и не съм пипал нищо за сега !!!
Влезнах в инсталацията разгледах и избягах защото наистина има критична информация във втория !!!
Контакти:  sky

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 09 2006, 14:55
Нерегистриран

Suse 10 e linuxa imam 1GB RAM DDR 400 Dual Turbo
Контакти:  Sky

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 09 2006, 14:59

No avatar chosen

Сорри за втория пост ама ...да уточня...

2 дяла и на двата има УИн ХР под НТФС сега на Ц е 28 ГБ ще го форматирам както там тряя и ще сложа линукса ..ако стане !!! ИДЕЯТА е на Д другия уин заедно с данните да останат непокътнати !!! Някои ?
Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 09 2006, 15:08
stumps

Група: Li psychos
Регистриран: Април 2005

С Partition Magicк освободи около 5GB във физическия край на хардидска ти и го остави free space ... Като тръгне инсталацията, кажи на сусе-то да се инсталира там и внимавай какво ти пише през цялото време на инсталирането ...

Редактирано от stumps на Февруари 09 2006, 15:09

Два месеца работа с компютъра спестява два часа четене на документация

Бизнесът на Microsoft е бизнес за трима: Един пише вируси, друг прави антивирусни, а третият продава (псевдо)операционна система за тях.
Контакти:  stumps

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #7 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 09 2006, 15:52
Minister

Още не съм инсталирал Сусето, но се сетих да ти предложа нещо! Архивирай си всичко на ДВД-та, ако имаш записвачка (ими твой приятел). Вече са достатъчно евтини (по 50-70 ст.). За 5-10 лева да си загубиш информациата не си заслужава!!!
Като го инсталирам, ще ти кажа какво мисля по твоя въпрос. Обаче може да стане късно. вече е 16ч.
WEB  
Мнение #8 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 09 2006, 19:03
Minister

Цитат:

С Partition Magicк освободи около 5GB във физическия край на хардидска ти и го остави free space ... Като тръгне инсталацията, кажи на сусе-то да се инсталира там и внимавай какво ти пише през цялото време на инсталирането ...

Да , съгласен съм че там трябва да бъде, НО!!!!!!!!!
Досега човека си има два дяла, които не се знае как са създадени - от инсталация на Уин-а или със специална програма. Ако и сусето пипа по харда (ре-партишънира) може да се създадат проблеми (базирам се на досегашния си опит в разделянето на хард-ове). Когато няколко различни програми пипат но харда става опасно. РЕАЛНО ПОГЛЕДНАТО ВИНАГИ ИМА РИСК! Затова ти предлагам да си запишеш важната информация на ДВД-та и тогава да почнеш с разделянето на харддиска.
Аз направих моята инсталация, но записах GRUB на флопи. Мисля утре да опитам да добавя линукса в буут менюто на Уин-а и ще съм готов напълно.
Имаш и друг вариант, стига да имаш достатъчно свободно място (май че това искаш да направиш, т.е. за това питаш):
1. сега дяловете ти са:
 - Уин1 на С: (буутабъл)
 - Уин2 на Д: + Данни
2. Искаш да форматнеш С:, НО ЩЕ ЗАГУБИШ МБР си (Master Boot Record). Така че ето какво предлагам:
3. Правиш дяловете така (втория въобще не го пипаш!!!) НАЙІДОБРЕ СЪС СЪЩАТА ПРОГРАМА С КОЯТО Е РАЗДЕЛЯН ПРЕДИ ТОВА (или ако е разделян няколко пъти - С ПОСЛЕДНАТА ИЗПОЛЗВАНА, но може да попиташ и тук, ако не си сигурен):
 - Уин1 на С: (буутабъл) //Resize-ваш го до примерно 15-20 ГБ (от общо 29, както писа)
 - правиш си дял с големина = цялото_свободно_пространство-големината_на_SWAP_дяла
 - правиш си дял с цялата остатъчна големина за SWAP дяла
 - Уин2 на Д: (под Уиндоус пак трябва да си е Д:) + Данни

Ако не знаеш какво правиш, по лесно ще ти бъде по начина предложен от stumps, но по-сигурния начин ЗА МЕН е този, защото не пипаш директно Д: дяла и пипаш по диска с програмата, която го е правила досега.
Има няколко места, къдего можеш да сбъркаш:
- при инсталацията на линукса, инсталатора ти предлага как да ти раздели дяла. НА МЕН МИ ПРЕДЛОЖИ НЕВЕРОЯТНИ НЕЩА!!!!! Нещо такова: :29:  :29:  :29: :) , ама Аз отказах, избрах експерт и му казах да форматира Swap дяла като Swap, а линукския - като Reiser (файлова система, подобна на NTFS, FAT и др.) И МУ ЗАДАВАШ ПЪТ (Point) ЗА Mount-ване "/".
Май стана дълго....
Ако нещо не разбираш - питай! Или в скайп: minister007, но днес ще лягам към 21.30 и утре ще стана към 6-7 за да продължа да се боря с моя линукс.
УСПЕХ!

Редактирано от Minister на Февруари 09 2006, 19:04
WEB  
Мнение #9 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 09 2006, 22:14
Нерегистриран

sichko napravo troshi mivki instalna q !!!
Контакти:  sky

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #10
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 09 2006, 22:59
Нерегистриран

Momчета как да сложа БГ език на линукса ? Защото не мога да чета нищо на БГ език плс хелп
Контакти:  SKY

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Общо 11 отговор(а) от Февруари 09 2006, 14:03 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Инсталиране на Linux » Suse 10 Помощ моля!!!

© 2014 Linux Index Project