Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » X Window & GUI » За влизането в системата
Тема: За влизането в системата, как да стане по-практично
Мнение #21 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Септември 04 2005, 12:40
stumps

Група: Li psychos
Регистриран: Април 2005

Ами с теб до сега се опитвахме да направим това с командата 'groupmod' .. неясно защо обаче, тя не възприема подадените й параметри ... Хайде сега наистина, за да се научиш как в такива ситуации се действа най-правилно, напиши следната команда:
Код: 
man groupmod

и почни да четеш ... там е описано как точно можеш да добавиш или премахнеш потребител от дадена група. Имайки предвид и нещата, които аз ти написах за същата команда, ще се ориентираш лесно. Надявам се да чуем положителен резултат след това  :;):

Два месеца работа с компютъра спестява два часа четене на документация

Бизнесът на Microsoft е бизнес за трима: Един пише вируси, друг прави антивирусни, а третият продава (псевдо)операционна система за тях.
Контакти:  stumps

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #22 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 05 2005, 01:26
the_mouse

Група: Li fans
Регистриран: Юли 2005

Оценка: няма

Проблемът ми се оказа съвсем в противоположна посока, от тази която мислихме. Ето какво направих: може решението да не ви се стори много "професионално", но важното е, че сега всичко е наред!
Значи днес като пуснах компа се оказа, че при рънлевъл 4 системата не ме допуска, при положение, че пиша паролата (в интерес на истината тя беше изключена), но всички възможни компинации се проваляха, можех да вляза само като root. За това реших да преинсталирам дистрибуцията. Пуснах LiveCD-то и за мое ОГРОМНО учудване се оказа, че при чистия Линукс от CD-то звука изобщо не върви. Първо започнах да си мисля за хардуерен проблем, но след това започнах да се чудя за нови промяни на хардуера, които да предизвикат "глобалния" проблем. И се сетих, че началото на проблемите ми и опитите за автоматизиране на системата съвпадат с инсталирането на новата ми уеб-камерка! Тя има вграден микрофон, сигналът, от който върви заедно с този от камерата през USB-то. Не знам дали той (защото имам и отделен, който се включва направо в звуковата карта) прави някакъв конфликт, обаче като заредя дистрибуцията на ново без уеб-камерката ВСИЧКИ проблеми ИЗЧЕЗНАХА. Аз обаче си преинсталирах дистрото и сега си нямате напредстава как се кефя на звук без проблеми на рънлевъл 4!  :p  :p  :p
Обаче не съм включвал камерката си и да не би това да означава, че няма да мога да я ползвам под Линус?  :( Иначе едно ГОЛЯМО извинявайте, за това, че ви тормозих толкова много без дори да се сетя къде би могъл да е проблемът  :;):  !

Редактирано от the_mouse на Септември 05 2005, 01:30

Контакти:  the_mouse

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ: 317287252
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM: Othe_mouseO
WEB  
Мнение #23 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 05 2005, 15:46
stumps

Група: Li psychos

Споко, идеята е да се научиш да работиш с Линукс и да можеш да се справяш с подобни проблеми  :;): ... можеш да се радваш, че сам си се досетил как да оправиш нещата, това означава, че напредваш .. само така!  :)
Камерката със сигурност ще можеш да я включиш и всичко да работи нормално, но имай предвид, че конфликтът със звука не е ясно от къде идва ... ще трябва да обърнеш особено внимание на log файловете, за да установиш от къде идва проблема и съответно да вземеш мерки да го решиш ...

Редактирано от stumps на Септември 07 2005, 10:33

Два месеца работа с компютъра спестява два часа четене на документация

Бизнесът на Microsoft е бизнес за трима: Един пише вируси, друг прави антивирусни, а третият продава (псевдо)операционна система за тях.
Контакти:  stumps

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #24 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 07 2005, 03:19
the_mouse

Със съжаление, но трябва да го кажа - целият ми проблем е решен само частично - тъй като не ми даваше грешка по време на зареждането реших, че всичко е наред, музиката върви (тя и преди нямаше проблеми)....... обаче при първия опит за обаждане през скайпа получавам не особено учтивото "Problem with sound device" при което косата ми се изправя така, сякаш съм бръкнал в контакта  :angry: ! Отивам в настройките и се оказва, че full duplex не е включена, опитвам се - permission denied или нещо такова от предишните грешки  :angry: ! И пак всичко се започва от начало...... почвам да гледам предишните ти съвети  и се захващам за това да преместя guest в групата audio. За щастие имаше вграден графичен инструмент, сложих отметка пред групата audio (има и пред групата users), рестарт и системата ме посреща със съветника по настройка на КДЕ, което се случва само при новоинсталирана ОС! Викам добре, настройките ми са се загубели, гледам в конзолата пише root@darkstar за потребител. Значи ме е пуснало като root. Излизам пиша в login-а guest и пак ме включва като root. Всъщност не е точно той, защото ако напиша root ми зарежда неговите настройки, който са различни от тези, които ми зарежда ако напиша guest (като при него продължава да не ми иска парола, както беше настроено) Както и да е с тези права на групата audio успях да си включа full duplex без проблем -> спайпа тръгна като пушка. Останаха твърде странните проблеми с влизането. Мен всъщност не ми пречи на си пренастроя всичко (а и между другото за home директория ми отваря главната директория на Линукс дяла), обаче ме притесняват големите права, които ми дава системата (нали тове и е важна особеност)

• AOL  AOL:
  • MSN  MSN:
WEB  
Мнение #25 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 09 2005, 03:12
the_mouse

Значи с огромна радост трябва да кажа, че темата е може би почти изчерпана. Защо!? Защото намверих ПЪЛНО решение на проблема ми! :) Ето го!
Ако искам да работя безпроблемно във full duplex и runlevel 4 освен, че трабва да се промени inittab (за да се активира рънлевълът), трябва да се отиде в папката /etc/rc.d и да се редактира файла rc.local, като се махнат # пред
Код: 

#echo "Коригиране на някои права за достъп..."
#echo "chmod a+r /dev/sound/*"
#chmod a+r /dev/sound/*
#echo "chmod a+w /dev/sound/*"
#chmod a+w /dev/sound/*

и това е всичко!
Значи това го бях пробвал и до сега, но тогава не знаех за конфликта м/у уеб камерата и звуковата ми карта, а и тогава ми даваше друга грешка и за това си помеслих, че и това не е решение. Но преди малко сгрях, преинсталирах всичко (заради бъга с акаунтите, който не можах да оправя - предния ми пост), настроих всичко така, и след 25 мин имах чисто работеща VSLive Linux, настроена и отова за робота!!!!!
Всичко това е обобщено от дискусията преди в тази тема, която нямаше да се осъществи, ако stumps не отговаряше почти веднага на постовете и на Валентин Стойков, който ми помогна много чрез мейли!  :p
100000000000000000000000x на всички, които ми помогнаха!

• AOL  AOL:
  • MSN  MSN:
WEB  
Мнение #26 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 10 2005, 17:15
guardian

Регистриран: Май 2005

Ще използвам тази тема за да не отварям нова, аз имам обратният проблем как да спра автоматичното зареждане на графичен режим :)
В inittab по подразбиране рънлевъла е 2 - id:2:initdefault:
опитах с 3 но все тая, малко са ми ограничени познанията но не би ли трябвало това да са конзолни режими, а не както при мен графични?
Става дума за Ubuntu Linux, не успях да намеря информация по въпроса в wiki-то им и в ubuntuguide.org

Контакти:  guardian
WEB  
Мнение #27 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 11 2005, 09:33
the_mouse

Как са описани rulevel 2 и 3 в началото на inittab?

• AOL  AOL:
  • MSN  MSN:
WEB  
Мнение #28 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 11 2005, 09:39
guardian

Регистриран: Май 2005

# /etc/inittab: init(8) configuration.
# $Id: inittab,v 1.91 2002/01/25 13:35:21 miquels Exp $

# The default runlevel.
id:2:initdefault:

# Boot-time system configuration/initialization ######.
# This is run first except when booting in emergency (-b) mode.
si::sysinit:/etc/init.d/rcS

# What to do in single-user mode.
~~:S:wait:/sbin/sulogin

# /etc/init.d executes the S and K scripts upon change
# of runlevel.
#
# Runlevel 0 is halt.
# Runlevel 1 is single-user.
# Runlevels 2-5 are multi-user.
# Runlevel 6 is reboot.

l0:0:wait:/etc/init.d/rc 0
l1:1:wait:/etc/init.d/rc 1
l2:2:wait:/etc/init.d/rc 2
l3:3:wait:/etc/init.d/rc 3
l4:4:wait:/etc/init.d/rc 4
l5:5:wait:/etc/init.d/rc 5
l6:6:wait:/etc/init.d/rc 6
# Normally not reached, but fallthrough in case of emergency.
z6:6:respawn:/sbin/sulogin

# What to do when CTRL-ALT-DEL is pressed.
ca:12345:ctrlaltdel:/sbin/shutdown -t1 -a -r now

# Action on special keypress (ALT-UpArrow).
#kb::kbrequest:/bin/echo "Keyboard Request--edit /etc/inittab to let this work."

# What to do when the power fails/returns.
pf::powerwait:/etc/init.d/powerfail start
pn::powerfailnow:/etc/init.d/powerfail now
po::powerokwait:/etc/init.d/powerfail stop

# /sbin/getty invocations for the runlevels.
#
# The "id" field MUST be the same as the last
# characters of the device (after "tty").
#
# Format:
#  <id>:<runlevels>:<action>:<process>
#
# Note that on most Debian systems tty7 is used by the X Window System,
# so if you want to add more getty's go ahead but skip tty7 if you run X.
#
1:2345:respawn:/sbin/getty 38400 tty1
2:23:respawn:/sbin/getty 38400 tty2
3:23:respawn:/sbin/getty 38400 tty3
4:23:respawn:/sbin/getty 38400 tty4
5:23:respawn:/sbin/getty 38400 tty5
6:23:respawn:/sbin/getty 38400 tty6

# Example how to put a getty on a serial line (for a terminal)
#
#T0:23:respawn:/sbin/getty -L ttyS0 9600 vt100
#T1:23:respawn:/sbin/getty -L ttyS1 9600 vt100

# Example how to put a getty on a modem line.
#
#T3:23:respawn:/sbin/mgetty -x0 -s 57600 ttyS3

Контакти:  guardian
WEB  
Мнение #29 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 15 2005, 13:30
the_mouse

При мен съдържанието е съвсем различно, но доколкото разбрах от твоя файл пише, че рънлевъли от 2-5 са multiuser, по принцип на 4 ли беше, щом не става на 2? Пробвай 5, само не 1 или 6, че тогава става лошо....
Не знам, ако някой има, който е ползвал тази дистрибуция да помага, това е от мен

• AOL  AOL:
  • MSN  MSN:
WEB  
Мнение #30
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 15 2005, 13:47
mcwolf

No avatar chosen

Група: Li gurus

Оценка: 5

тествай :)
няма да стане нищо лошо - макар че то си пише кое за какво е
0 е за спиране на системата, 6 за рестартиране в "еднопотребителски" режим (1) се правят обикновенно критичните настройки и ремонти на системата а 4-то ниво не се използва (то е ако искаш да си пуснеш системата по твой си начин) - остават 2 и 5 - щом на 2 ти се стартира направо Х-а пробвай какво е положението на 5-то ниво (или на 3-то)

смяната на нивата на работа се прави с командата init :)
например init 5 или init 3 - след като установиш каквото ти трябва смени стойността в inittab (можеш ли да си представиш какво ще стане ако сложиш 6 за default)

Редактирано от mcwolf на Септември 15 2005, 13:54
Контакти:  mcwolf

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Общо 31 отговор(а) от Септември 01 2005, 00:34 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » X Window & GUI » За влизането в системата

© 2014 Linux Index Project