Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Li Статии » Полезно » Програма за backup (резервни копия)
  • Страница 1 от 1 Skip to Page:
  • 1
Тема: Програма за backup (резервни копия), Използване на такава програма
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Октомври 06 2007, 11:19
nikolavp

Група: Li maniacs
Регистриран: Юли 2006

Оценка: 4

Преди около половин година ми гръмна хард диска, затова си направих скрипт за backup. Днес имах малко повечко време, затова го попреработих, качих на FreeSVN сървър и сега го правя обществено достояние. Скрипта определено не мога да кажа, че е в тестов етап, тъй като както казах го ползвам от около 5-6 месеца... Скрипта и неговите файлове може да свалите като си инсталирате така наречения svn(subversion) и изпълните
Код: 
svn co https://opensvn.csie.org/AntiBurn/stable AntiBurn
Програмката е написана на Bash, и използва --incremental опцията на tar, което позволява втория(третия?) път да се правят резервни копия само на променените неща след предишото копие. Системата е следната:
1.Копия от нулево(0) ниво се правят всяка седмица(да кажем в Петък);
2.Копия от първо(1) ниво се правят всеки ден;
3.Копия от второ(2) ниво се правят всеки час(това е само ако искате точност на данните до 1 час);

Процедурата по възтановяване е следната:
1.Разархивиране на копието от нулево ниво;
2.Разархивиране на копието от първо ниво;
3.Разархивиране на копието от второ ниво;

Така се получава точност на данните до 1 час в най - лошия случай на авария. Сега малко повече за настройката на скрипта:

1.Влезте в новополучената директория(cd Antiburn), отворете файла do- backup и изброете директориите, които искате да включите в резервното копие;пример:
Код: 
etc
var/lib/iptables
root
usr/local/bin

2.Отворете do-not-backup и сложете вътре директории, които са поддиректории на тези от do-backup, но не искате да включите в резервното копие;пример:
Код: 
usr/local/bin/*[^.][^s][^h]
това ще премахне от резервното копие всички файлове, които нямат .sh за extension(опашка), или иначе казано това ще сложи в резерновото копие само скриптовете, който сме си писали сами :). Както виждате скрипта приема regular expressions.
3.Отворете options и си настройте програмата за вашите нужди. По подразбиране тя ще трие старите копие, когато се правят нови, но ако искате да си ги слагате на CDRW(DVD), можете да махнете тези опции;променливата DESTINATION_PATH= трябва да съдържа пълния път до директорията, където искате да запишете копията.
Използване:
Ще дам кратък пример за използване на скрипта:
1.В Петък влизаме в директорията и пишем
Код: 
./backup.sh --level0
което ще направи пълен архив на нещата посочени в do-backup;

3.Всеки ден(включително и в Петъка след направата на нулевото ниво) влизаме в директорията и изпълняваме
Код: 
./backup.sh --level1

2.Всеки час в Петък влизаме в директорията и изпълняваме
Код: 
./backup.sh --level2
(после ще покажа как да автоматизирате този процес с cron);
Последните две правят копия на нещата, които са променени след копието от по - горно ниво:
level1 - нещата, които са променени от последния нулев архив;
level2 - нещата, които са променени от последния архив от първо ниво;

Не се притеснявайте да погледнете, ако не разбирате нещо, след като изпълните скрипта, той ще "зареве", ако нещо не е на ред :). Ето и cron файла, който аз ползвам
Код: 
30 22 * * 5          /AntiBurn/backup.sh --level=0
30 22 * * 0-4,6      /AntiBurn/backup.sh --level=1
30 0-21,23 * * *     /AntiBurn/backup.sh --level=2

променете /AntiBurn/backup.sh с вашият път до скрипта ... Това прави цялостно копие в Петък, всеки ден в 22:30 архив от първо ниво и всеки час след това с изключение на 22:30(когато се прави второ ниво) прави архив от 2 ниво.

Благодаря на Георги Теллалов за прекрасната идея за тези резервни копия(tar + --incremental). Голяма част от скрипта е взет от неговата статия "Създаване на резервни копия с TAR"

This work is licensed under a
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 2.5 Bulgaria License.

Редактирано от nikolavp на Октомври 10 2007, 22:22

Контакти:  nikolavp

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Октомври 09 2007, 16:24
mhydra

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Септември 2005

Оценка: няма

имам и аз един такъв скрипт. та си мисля дали не можеме да направиме нещо общо. да ги обединим и да направим един голям скрипт с много възможности. Иначе на този моя съм му направил и Гуи така че има възможност за удобна работа.

Указвам помощ за всичко свързано с Fedora и Мандрива.
Може да ме търсите на ICQ.
Контакти:  mhydra
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Октомври 09 2007, 22:32
phantomlord

Phantom Lord

Регистриран: Август 2005

О, давайте!!! Няма какво да се чудите :)

Debian lenny/sid, 2.6.24-phantomlord, KDE 3.5.9
http://myfreesoft.net/phpBB2/index.php?c=7
The knowledge is to be shared...
Помогни си сам, за да ти помогне и Господ
Контакти:  phantomlord

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ: 322393169
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Октомври 10 2007, 00:39
pavelludiq

Регистриран: Декември 2006

супер неска хоум директорията ми се затри и ся си направих 2 дяла по 100гб(имам голям хард) на единия който ми е маунтнат във /home а другия в /backup и ся като си възтановя файловете в хоум ше изпробвам тоя скрипт и ще си синхронизирам файловете в тея два дяла, шото имам към 100 диска с бекъпи и кой актуален кой не, не ми се занимава, по лесно е просто да имам един дял който да не бърникам и да си пазя работите на него от време на време.
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Октомври 10 2007, 20:32
nikolavp

Регистриран: Юли 2006

Оценка: 4

Цитат:  (mhydra @ Октомври 09 2007,16:24)

имам и аз един такъв скрипт. та си мисля дали не можеме да направиме нещо общо. да ги обединим и да направим един голям скрипт с много възможности. Иначе на този моя съм му направил и Гуи така че има възможност за удобна работа.

Дай някакъв скайп бате, или ICQ, или квото ползваш да се разберем. Нямам абсолютно никакъв проблем да ги обединим нещата ;). На какво си го писал, графичния клиент на какво е ;). Дай да се разберем по някакъв начин, защото решението определено не е много добро в момента(та то дори Makefile няма ), но върши работа

Контакти:  nikolavp

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #6
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Октомври 12 2007, 17:05
mhydra

No avatar chosen

Регистриран: Септември 2005

Ми ИЦК ми е 216892740
А иначе  при мен е баш скрипт( как звучи на български само:D) а гуито на ГТК+. Макар че аз за такива системни скриптове мога да препоръчам също гуи-скрипт ориентиран език като Тк примерно.
Та ако сметнем може на Тк да го преправя. По ме кефи да е на тк мене.

Указвам помощ за всичко свързано с Fedora и Мандрива.
Може да ме търсите на ICQ.
Контакти:  mhydra
WEB  
Общо 5 отговор(а) от Октомври 06 2007, 11:19 до сега
  • Страница 1 от 1 Skip to Page:
  • 1
 » Начало » Li Форуми » Li Статии » Полезно » Програма за backup (резервни копия)

© 2014 Linux Index Project