Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Networking » Bind и View
Тема: Bind и View, Домейнче в локалната мрежа
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Юли 03 2006, 00:22
Explisit

Група: Li fans
Регистриран: Юни 2006

Оценка: няма

Здравейте! Тука една работа нещо много ме гложди, че ако някой даде малко акъл ще сам му много благодарен :)  Значи идеята ми: искам да си разцъкам един Bind, но тъй като не ми се дават пари да си купувам домейн (засега) реших да го пусна в локалната мрежа като си хоствам домейн (засега с едно apache, малко по натам и postfix), който няма да се съобщава навън, но имам и интернет връзка (казвам го за да не объркаме работите :) ). Досега bind  ми работеше само като кеширащ и по принцип съм го пуснал само от моя компютър да може да получава заявки. Прочетох че едното решение ми е да използвам view (изгледи) и го направих, но тогава не ми резолва. Четох че май в Etch и Sid май ако се сложи една директива view всички zone трябва да бъдат прехвърлени на под такива директиви - така ли трябва да е или не? Второ искам да попитам ако това е така да си направя 2 view за външни и вътрешни заявки като zone "." трябва да ми е във външни, както и другите които ми ги слага по подразбиране ? Също така няма да е лошо да забраня recursion за зоната която искам да позлвам в локалната мрежа - за да не пита други сървъри за нея (т.е. роот сървите) тъй като те няма така или иначе да имат запис за нея нали? Много ще се зарадвам и на някоя друга насока или идея  :21;

Powered by Debian
Контакти:  Explisit
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Юли 03 2006, 06:56
ivopz

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Февруари 2006

Оценка: няма

Цитат:  (Explisit @ July 03 2006,00:22)

Здравейте! Тука една работа нещо много ме гложди, че ако някой даде малко акъл ще сам му много благодарен :)  Значи идеята ми: искам да си разцъкам един Bind, но тъй като не ми се дават пари да си купувам домейн (засега) реших да го пусна в локалната мрежа като си хоствам домейн (засега с едно apache, малко по натам и postfix), който няма да се съобщава навън, но имам и интернет връзка (казвам го за да не объркаме работите :) ). Досега bind  ми работеше само като кеширащ и по принцип съм го пуснал само от моя компютър да може да получава заявки. Прочетох че едното решение ми е да използвам view (изгледи) и го направих, но тогава не ми резолва. Четох че май в Etch и Sid май ако се сложи една директива view всички zone трябва да бъдат прехвърлени на под такива директиви - така ли трябва да е или не? Второ искам да попитам ако това е така да си направя 2 view за външни и вътрешни заявки като zone "." трябва да ми е във външни, както и другите които ми ги слага по подразбиране ? Също така няма да е лошо да забраня recursion за зоната която искам да позлвам в локалната мрежа - за да не пита други сървъри за нея (т.е. роот сървите) тъй като те няма така или иначе да имат запис за нея нали? Много ще се зарадвам и на някоя друга насока или идея  :21;

Аз нямам проблеми със bind, като локален и като публичен name server(debian stable).
Просто си работи перфектно дори и като само локален, попрегледай си конфигурацията и зоните.Преди време когато нямах публичен ns, бях го тествал в локалната мрежа и пак нямаше проблеми.Може би ако споделиш конфигурацията на named.conf и зоните ще можем да помогнем повечко.
А да и в крайна сметка, какво не е наред ?
А това чудо view, така и не разбрах какво е, ако може да метнеш някакво линкче да скивам - thnx :)

Редактирано от ivopz на Юли 03 2006, 06:57
Контакти:  ivopz
WEB  
Мнение #3
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Юли 03 2006, 10:24

Група: Li psychos
Регистриран: Април 2005

view директивата е вид ACL /access control list/ с който можеш различните зони да бъдат обработвани по различен начин на базата на src адрес.

Вътрешни и външни зони се разбира един view за ИП адресите от корпоративната мрежа и друг view от Интернет. Това се използва ако имаш DMZ /Demilitarized Zone/

Рекурсия за вътрешните заявки няма да ти е необходима, дотолкова доколкото няма нужда да пита други NS-и защото твоя нейм сървър знае отговора и е authoritive за тази зона.

Провери дали са ти наред конфигурациите
man named-checkzone
man named-checkconf

Допълнително по темата
 Работа с изгледи в BIND9
view clause

"Linux is for people who hate Windows, BSD is for people who love UNIX"
Контакти:  gog

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM: