Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Networking » Въпрос за wireless на 6 компютъра и един рутер
Тема: Въпрос за wireless на 6 компютъра и един рутер
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Март 05 2009, 16:05

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Юли 2008

Оценка: няма

Здравейте.
Макар да става дума за рутер той пак ще бъде флашнат с подходяща версия на Линукс. За това пускам тук темата ;)

Ситуацията е следната:
6 стационарни компютъра трябва да влязат в безжична локална мрежа.
Трябва да се вземат 6 USB wireless лан карти и един рутер.

Идеята е да е балансирана покупката - откъм скорост (което е много важно) и откъм цена.
За това се замислям дали да я правя на добре познатата 802.11 b/g или да минавам директно към незавършения, но и много по-бърз 802.11 n draft.

Рутера го мисля да е на Netgear с възможност за слагане на tomato firmware.
Картите ще трябва да са USB, защото PCI не намирам на хубави цени
(За информация - доставчика е бай Любо (БТК))

Въпросите са няколко:
1) Кой стандарт да избера - b/g или n
2) Има ли съществена разлика м/у производителността на PCI и USB wireless картите?
3) Ако се свържат едновременно шест wireless клиента към рутера ще може ли да обслужва всичките и ще има ли адекватна производителност?
4) Можете ли да ми препоръчате конкретен модел на рутер PCI/USB wireless карти от които имате преки наблюдения?

Деля се на две защото разликата в цената е доста голяма.

Насочил съм се изцяло към продуктите на Netgear - нови. За сега други предложения не ме интересуват.

Благодаря за отделеното време и евентуално за отговорите smoke.gif
Контакти:  nedko

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 05 2009, 21:36

Регистриран: Февруари 2009

Не знам колко ще съм полезен, но... Пробвал съм с Д-линк Wireless N рутер и Usb Wireless-a който беше в пакета. Върза се мисля на 160, а може и на 120 мбита.Нямаше проблем с връзката, ама свалях от интернет, не се сетих да шерна нещо, щото там имаше и лаптоп(който се върза на 120 мбита). За нетгеар имам някакви наблюдения, че като че ли не се справят добре с рутиране на повече от 2 компа. Бих заложил на Бъфало или на Линксис за повече компютри. Бъфалото май можеше да му се слага ДД-ВРТ софтуер и томато. Обаче нз как са им картите. Най-добре рутера и уайерлесите да са една марка.
1 - бих заложил на N, и ако има проблем да настроя на G
2 - Зависи от моделите според мен
3 - зависи от рутера
4 - Бих заложил на Бъфало

Редактирано от ma321x на Март 05 2009, 21:38
Контакти:  ma321x

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 05 2009, 23:41

Регистриран: Февруари 2008

Оценка: 5

1. linksys - колкото и да е скъп си заслужава парите.
2. PCI картите имат по - голяма мощност на излъчване и външна антена. повечето УСБ нямат външна антена и имат малък обхват излъчване.
3. няма да има проблем за 6 клиента но скоростта на индивидуалният клиент се получава както следва:
а) ако се закачи на максималната скорост, 54, 108, ...
делиш макс скоростта на 1/2 за uplink/downlink.
делиш на 6 за всеки клиент и това ти е теоретичната максимална скорост.
ако няма смущения в сигнала и голям брой collisions в мрежата, би могъл да я достигнеш..
б) максималната скорост се определя от това на каква скорост се закача клиента и разбира се делиш на 2
2
4. не съм работил с N стандарта, но не съм сигурен, че ще намериш флашки на такава скорост.
5. има смисъл да префлашваш рутера, само ако си сигурен в това което правиш. за разлика от linksys, другите рутери нямат режим на работа при счупен firmware, просто ще умрат завинаги! при мен dd-wrt отключи доста полезни неща, но не ми трябват реално.. все пак прецени какъв firmware би станал на рутера ти и доста внимавай..!

Контакти:  altoas

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 06 2009, 09:24

Регистриран: Декември 2006

Има флашки на N стандарт /D Link/ но като тествах една се оказа че на 5-6 м се връзва на 70Мбит като в същото време даунлода е под 3000КБ т.е тази скорост която пише на кутията /300Мб/сек/ се достига вероятно в космоса.Освен това рутера /съшо DLink/ работи 6месеца и в събота трябва д ходя да го сменям.
Същото съм го постигал на b стандарт с Линксис и Длинк DIR 300 с оригиналния firmware и се държат стабилно.
Между другото сложих в един хотел рутер +4 рипитъра по етажите Air Live и вече втори месец работят безотказно/???/
Контакти:  devik
WEB  
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 06 2009, 10:51

Регистриран: Април 2007

Ми като става въпрос за рутери и мрежови карти, да взема и аз да споделя впечатления. Имам два рутера Linksys, и двата са флашнати с dd-wrt, на единия са вързани два лаптопа и един десктоп с PCI wireless LAN-карта, която работи перфектно. Преди това десктопа беше с една USB-карта, с която имахме само проблеми, явно панелната стена му пречеше (това при сестра ми). У нас имам рутер, също Linksys, но малко по-нов модел, между него и USB-ланката няма никакви прегради, разстоянието е не повече от 5-6 метра и няма връзване. USB-тата са Linksys WUSB54GC, дори тук бях пуснал една тема за това.
Според мен вземи си PCI
Контакти:  gongalov

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ: 171938624
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 06 2009, 15:07

No avatar chosen

Регистриран: Юли 2008

ma321x - Д-линк не е рутер за мене :)
М/у другото ще закачам Tomato на него така, че обръча още повече се свива.
Бъфалото ще е в краен вариант.
Altoas - искаше ми се на Linksys, но няма да мога да си ги позволя.
Благодаря за уточнението за PCI и USB картите - намерих едни ТЪП-Линк за по 40-50 лв парчето с 4 дб антена. Мисля, че ще свършат работа.
Това съм го смятал и ще е малко мизерно, но те ще използват основно вътрешната си мрежа.
Ще настроя през Домата приоритеризация на пакетите и ще им направя лимит на всичко що не им е нужно - торенти, моренти и т.н. :)
На БТК са някакъв корпоративен пакет, но и на 100 Gb да са - пак няма да му вярвам на Бай Любо (бтк).
За префлашването на рутерите съм теоритически и практически подготвен и с това няма да има проблем.

Devik - Точно за това казах, че D-link не са марка за мене.

Gongalov - караш ме да се замисля.

Някаква PCI карта за B/G и такава за N можете ли да предложите? Че започнах да се плаша вече от тия USB и многото противоречиви мнения :)

Благодаря ви за изчерпателните отговори
Контакти:  nedko

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #7 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 06 2009, 17:10

правиш инвестицията си в оборудване по два начина:
правилният- linksys и си решаваш проблема
грешният - всичко друго и след това се занимаваш с забивания, лоша връзка, ремонти и т.н.
а и не можеш да ме убедиш, че 40-50лв отгоре са ти проблем.. ако опира до пари, най - евтиното решение е окабеляване с TCO = 40-50лв.

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #8 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 06 2009, 18:45

Регистриран: Май 2008

Оценка: 4.5

Подкрепям altoas.
Много лоши драми съм имал с д-линковете, когато се закачат повечко клиенти... аномалиите започват от периодично отсъствие на нет, през периодично присъствие на нет  :) , че и до срив в локалната мрежа. В интерес на истината няма случай (а те са над 20) д-линка да се ползва от повече от 3 потребители и да не гръмне нещо :).
Линксис - вече си говорим!
1. много рядко (да не кажа никога) съм имал проблем с тях. Наистина, цената е двойна, обаче знаеш за какво си даваш парите!
за пример - фирма с 12 компютъра + сървър, всичките машини са на wireless, рутера е линксис wrt54gl (около 220 лева мисля беше в магазина на линксис на Раковска) - всичко работи без никакви проблеми близо 5 месеца вече.
Инвестирай разумно!  ;)
Контакти:  Str82DHeaD

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #9 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 06 2009, 22:43

Регистриран: Февруари 2009

проблем са ми правили усб-та основно заради софтуера им, но като цяло PCI wireless картите наистина са по-стабилни! Между другото добро впечатление ми правят и асусите(които предлагаме в нашата мрежа). Добър им е проца, а и са инсталирани в няколко заведения и не сме имали олаквания. Обаче Бъфало ми остават фаворит. В нас имам врт54г2 и съм адски доволен - софта му е супер бърз натоварвам го като за световно, сиско си е сиско, а всъщност какво точно ще се прави в тоя офис? Толкова ли ще е натоварено?

Редактирано от ma321x на Март 06 2009, 22:50
Контакти:  ma321x

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #10
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 07 2009, 01:24

а и са: Made in Mexico.

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Общо 14 отговор(а) от Март 05 2009, 16:05 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Networking » Въпрос за wireless на 6 компютъра и един рутер

© 2014 Linux Index Project