Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Networking » Проблем със Static IP
Тема: Проблем със Static IP
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Септември 25 2010, 23:20

Група: Li fans
Регистриран: Февруари 2009

Оценка: няма

Здравейте колеги :) Днес се бях заел с на пръв поглед простата задачка да свържа един лаптоп на който бях пуснал Knoppix с едно Windows XP през Ethernet. Дотук добре, но установих че връзката нещо не се получава - под бозата, откъдето искам да браузвам в лаптопа, си намира IP, установява се и веднага след това прекъсва, след това всичко се повтаря отново и отново. Пуснах едно netconfig, отначало с DHCP и на двата компютъра, после с две статични ИП-та (192.168.1.1 и съответно 1.2) - резултат никакъв. Позачудих се да не е от кабела, но той си е кросовър. Замених Knoppix-a с едно Ubuntu 9.04 - пак същия резултат. Реших да се изхитря и да вържа и двете щайги към рутера си, но пак ударих на камък - БТК си слагат пароли на рутерите и не искат да ги кажат, така че успях да стигна едва дотам да се пингват един друг. От какво по дяволите може да е проблема? Някакви допълнителни адреси за DNS и Nameserver ли трябва да слагам на netconfig? Помагайте, че не ми се иска да слагам боза на лаптопа само за да оправя мрежата :)

Quote: 

Linux можеш да сложиш и на тостера си...
Контакти:  Andarion

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 26 2010, 12:16

Регистриран: Февруари 2008

Оценка: 5

crossover кабел се ползва само за PC-PC връзка. за PC-Switch(router)-PC се използва прав кабел.
ако свързваш машините с кроснат кабел се набиват статични адреси и на двете машини. под линукс тествай с командата:
mii-tool дали имаш изграден layer1

Контакти:  altoas

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 26 2010, 14:37

Регистриран: Февруари 2009

Е никой не е казал че съм опитвал да ги свържа към рутера с кросовър-и :) Но така или иначе този вариант отпада заради паролата.
Така...оказа се че проблема е в Knoppix-a. Като му зададох ИП през ifconfig според mii-tool не успя да зацепи. Докато на Убунту-то пробвах същото и връзката си се установи. Останалото беше само малко ръчкане по Самбата. Ама и аз будала, защо ли се доверявам на тъпия Network Manager.  :6; Диска с Knoppix-a отива в коша, а аз ще пия една студена вода.
Мерси за помощта altoas :)

Quote: 

Linux можеш да сложиш и на тостера си...
Контакти:  Andarion

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 26 2010, 19:59

Регистриран: Октомври 2006

Пусни си самба сървър
Контакти:  Amateur
WEB  
Мнение #5
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 28 2010, 10:46

Регистриран: Февруари 2008

Оценка: 5

Quote: (Andarion @ Sep. 26 2010, 14:37)

Е никой не е казал че съм опитвал да ги свържа към рутера с кросовър-и :) Но така или иначе този вариант отпада заради паролата.
Така...оказа се че проблема е в Knoppix-a. Като му зададох ИП през ifconfig според mii-tool не успя да зацепи. Докато на Убунту-то пробвах същото и връзката си се установи. Останалото беше само малко ръчкане по Самбата. Ама и аз будала, защо ли се доверявам на тъпия Network Manager.  :6; Диска с Knoppix-a отива в коша, а аз ще пия една студена вода.
Мерси за помощта altoas :)

Knopix ми прецака едно свиване на файловата система през gparted, тъйкато кретена не е сложил ext4 и загубих всичко, та от тогава Knopix дори на virtualbox не го пускам.

Контакти:  altoas

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Общо 4 отговор(а) от Септември 25 2010, 23:20 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Networking » Проблем със Static IP

© 2014 Linux Index Project