Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Networking » Каква мрежа е най-подходяща за в къщи.
Тема: Каква мрежа е най-подходяща за в къщи., пък и как да се направи
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Ноември 07 2005, 21:02
PinkFloyd

Група: Li fans
Регистриран: Април 2005

Оценка: няма

До скоро бях с една машина с четири твърди диска и три OS.Сега взех още един комп и от тавана свалих един стар IBM на 100Mz с 16RAM.Колкото повече чета за рутери, проксита,NAT-ове,защитни стени и прочие,толкова повече се обърквам.Дайте някой вариант за изграждане на прилична домашна мрежа.Ако е за придпочитане мога да се напъна и да взема един хардуерен рутер,но защо да не ползвам IBM-чето,което има само две PCI шини и за компенсация два огромни диска по 840 мегабайта.На единия комп ще има само Win,а на другия само Linux.Опита ми с мрежи е нула,като изключим това че опънах кабел между двата компа и ги свързах в мрежа под Уиндоус,а с прокси пуснах нет и на двата.Всичко това за да съм сигурен че нямам хардуерни проблеми.Сега обаче искам истинска мрежа.Е,с "две"думи това е.
Контакти:  PinkFloyd
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Ноември 07 2005, 22:25
Zero_effect

Група: Li maniacs
Регистриран: Юли 2005

Оценка: 5

Може би за този компютър ще ти свърши работа някоя линукс дистрибуция предназначена само за рутер, която се зарежда от флопи, като Coyote - доста лесен за настройване и работи. Разбира се, има и други предложения, които се инсталират и са малки като FREESCO

Ще ти трябват две карти на рутера и да кажем един switch, за да можеш да включваш и още компютри евентуално, ако се наложи.

От моя опит с хардуерните (по-евтините) рутери знам, че не са особено стабилни, но не взимат много място и са безшумни.

С това горе-долу мога да те ориентирам.

Редактирано от Zero_effect на Ноември 07 2005, 22:28
Контакти:  Zero_effect

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ: 94584818
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Ноември 07 2005, 23:39
PinkFloyd

Преди да пусна темата си свалих три броя Coyote.Единият е да си направиш дискетата под Уиндоус,другия,под Линукс.Третият е 17.7Mb и е personal firewall.Дали не е по добре да ползвам него,нали си имам HD.Какво става ако спре тока?Ще ми трябва ли клавиатура и монитор за да го пусна отново?Между другото това рутерче ще си харчи 10-15лв ток всеки месец.Имам само един вентилатор на захранването и ще пробвам да го спра или поне да му намаля оборотите заради шума. Колко парички струва един хардуерен рутер с прилични качества.Абе колкото повече умувам,толкова повече въпроси ми се явяват.

Редактирано от PinkFloyd на Ноември 07 2005, 23:44
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Ноември 07 2005, 23:53
Zero_effect

Ако е за умуването мога да ти препоръчам и ето това направо http://www.smoothwall.org/ , но не знам до каква степен ще е подходящо за твоя случай.

Ако спре токът ще се включи отново (предполагам). По-фатално е какво ще стане при гръмотевична буря - много често се "изпичат" компютри при включена мрежата за интернет. Пък и веднъж щом го настроиш той ще си работи и няма нужда дори от монитор, клавиатура и други подобни подробности.

Един евтин хардуерен рутер е над 50-тина лева доколкото си спомням.

П.П. Може и един UPS да добавиш към цялата система, за да решиш до някаква степен проблемите с тока.

Редактирано от Zero_effect на Ноември 08 2005, 00:01

• AOL  AOL:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Ноември 08 2005, 10:04
mcwolf

No avatar chosen

Група: Li gurus

UPS-a има смисъл единствено в корпоративни мрежи - като спре токът кел файда че рутерът ще бачка - нали не вярваш че доставчикът ти ще инвестира толкова пари за да си доволен :)

винаги когато се появи такава тема казвам че най-добрият вариянт е компютър за рутер (аз ползвам П2 на 266) - хубаво е машината да е маркова така ще си спестиш проблемите с бръмченето - всички настройки да работи машината без монитор и клавиатура се правят от биосът (също и да се стартира автоматично при идване на токът - само дето на моят е на италиански :( та трябваше да налучквам) - такава машина излиза максимум 50 лева при това с хард около 5Г което е напълно достатъчно да покатериш която искаш линукс дистрибуция - ако можеш да си пуснеш интернетът на линукс няма да имаш никакви проблеми да го накараш да рутира (цялата работа изисква да напишеш два реда в конзола) - освен това получаваш "безплатно" всичко за което се сетиш - sql сървър, www, mail ... абе предимствата са безброй пред хардуерният рутер - а при "инфекций" с бури почти 100% гърмят само мрежовите карти - а една е 8 лева

Редактирано от mcwolf на Ноември 08 2005, 10:05
Контакти:  mcwolf

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Ноември 08 2005, 12:21
PinkFloyd

Вариантите останаха два.
1.Да ползвам слаба машина за рутер.
2.Да си ползвам любимата дистрибуция и с нея да дам интернет на Уиндоус машината.
И един въпрос ако реша да ползвам отделен рутер.Поради това че имам само 2 PCI слота  ,дали суич,или да търся някоя ISA LAN карта.И дано да имам опция в биоса за автоматично стартиране след възтановяване на електрозахранването,защото мисля да го сложа на тавана.Колкото за мишка,клавиатура и монитор съм сигурен че се изключват от биоса.
Та кой от вариантите е за препоръчване.Всъщност какви са предимствата на отделен рутер.
WEB  
Мнение #7 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Ноември 08 2005, 13:04
Plamen

No avatar chosen

Преди време, и аз сега като теб, се бях надъхал да си правя машина за рутиране. Намерих си за целта един уникален десктоп Compaq, който между другото е най-безшумното PC, което съм виждал през живота си   :) . Най-накрая къде поради липса на знания, къде поради поугаснал ентусиазъм си взех един отделен рутър и реших проблема  :)  Та мисълта ми беше за тоя рутър, той си има един кабел, чиято идея е именно зануляване и предпазване от мълнии и тем подобни зловредни, така че има (някаква) вероятност да се избегне дори и смяната на мрежарка (ако използваш рутиращото PC)  :)

Контакти:  Plamen

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ: 92916999
  • MSN  MSN: realism@abv.bg
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #8 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Ноември 08 2005, 14:22
Zero_effect

1. (евтин) Хардуерен
- Не много скъп
- Не много стабилен (понякога забива)
- Компактен
- Безшумен

2. Твоя компютър
- Трудно се настройва при твърде сложни връзки с интернет
- По-малко кабели и мрежови устройства
- По-често ще трябва да остава включен и до някаква степен другите трябва да се съобразяват с теб

3. Слаба машина
- Трудно се настройва при твърде сложни връзки с интернет
- В зависимост от конфигурацията е с различно ниво на шум
- Прекалено старите машини могат да ти създадат някои усложнения (поне пентиум за предпочитане)

Аз лично до едно време бях с рутер компютър, но го замених с хардуерен, но възнамерявам да се върна на варианта с машината, защото е по-стабилен.

Редактирано от Zero_effect на Ноември 08 2005, 17:05

• AOL  AOL:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #9 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Ноември 08 2005, 14:43
mcwolf

No avatar chosen

стига бе хора какво значи трудно се настройва - рутирането на linux се пуска така
Код: 

echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward

това е компа вече рутира - ако ще се ползва за NAT най-елементарната настройка е
Код: 

iptables -t nat -A POSTROUTING -j MASQUERADE

това е нищо сложно (освен това много от "скъпите" хардуерни рутери ползват unix за операционна система - дори предоставят iptables за настройка - такива се ползват за рутиране на homelan) - та като споменах за homelan няма да е зле да провериш дали доставчикът ти позволява рутирането защото ако не го позволява вариянтът с евтиният рутер отпада :)

пък ако съвсем те налегне творчески ентусиазъм можеш и dhcp да си пуснеш по мрежата

Редактирано от mcwolf на Декември 09 2005, 15:04
Контакти:  mcwolf

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #10
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Ноември 08 2005, 16:52
Zero_effect

При моя случай  се наложи да правя по-сложна таблица на роутовете, защото не може да рутира ефективно (т.е. по някое време ми секваше кранчето) - това понякога е значително по-затормозяващо под Линукс, отколкото под някой рутер с елементарен уеб интерфейс.

С dhcp-то трябва да внимаваш, защото може да направиш някой доста голям гаф. Аз съм с по-малко компютри и работя със стачни IP-та

П.П. Може би теорията за по-трудното настройване е до някаква степен неточна, защото при всички не е лесно в определени ситуации, друг е въпросът колко повече ще се занимаваш, за да въведеш решението на проблема. Най-правилно е да се каже, че определени функции на Линукс изискват малко повече знание, за да бъдат употребявани.

Редактирано от Zero_effect на Ноември 08 2005, 19:37

• AOL  AOL:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Общо 15 отговор(а) от Ноември 07 2005, 21:02 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Networking » Каква мрежа е най-подходяща за в къщи.

© 2014 Linux Index Project