Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Networking » Малко помощ ( вкл физически)
Тема: Малко помощ ( вкл физически), Рутер за нет
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Януари 28 2006, 15:03
montekristo

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Януари 2006

Оценка: няма

Здравейте ,
Запърви път пиша в този форум и се извинявам предварително за евентуални глупости които може да кажа но в линукса съм абсолютна 0 в познанията.
Значи имам следния въпрос:
Имам нет през ЛАН доставчик който искам да споделя с още няколко компа. Имам една щайга която мога да ползвам за рутиращ компютър и ... дотам. Някои може  ли ( срещу възнаграждение разбира се )  да инсталира каквото е необходимо и да настрои въпросния комп по предназначение?
Контакти:  montekristo
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 28 2006, 15:06
yasnv

No avatar chosen

Регистриран: Август 2005

ти явно искаш някой да дойде у вас/офиса .Тогава няма да е зле да кажеш поне от кой град си.

...иначе не е интересно.
have-tried list: Slax Slackware Mandriva SuSe Knoppix Debian Mepis PCLinuxOS Vector.Linux Ubuntu Kubuntu Tilix Xandros PC-BSD Frugalware rPath VLOS Fedora Gentoo
next-to-try:Korooa
Контакти:  yasnv
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 28 2006, 18:28
ohubohu

No avatar chosen

Регистриран: Април 2005

Цитат:  (yasnv @ Jan. 28 2006,15:06)

ти явно искаш някой да дойде у вас/офиса .Тогава няма да е зле да кажеш поне от кой град си.

:D Щом е MonteKristo - следователно - замъка "Иф"   :D
Контакти:  ohubohu
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 28 2006, 19:58
Zero_effect

Група: Li maniacs
Регистриран: Юли 2005

Оценка: 5

Ако си от София мога да ти предложа нещо - пиши ми на ЛС ако желаеш.

Иначе има дистрибуции, които не изискват особени познания в Линукс, за да си направиш рутер. Coyote linux е такъв пример, защото можеш да си направиш дискетка с него от Уиндолс чрез елементарен за използване графичен интерфейс.
Контакти:  Zero_effect

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ: 94584818
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 29 2006, 15:41
mcwolf

No avatar chosen

Група: Li gurus

montekristo някой може да ме бие :) ама наистина липсва някакво човешко ръководство по въпросът (може би защото е елементарно да се направи - но както и да е)

ако ти се занимава ще ти даваме напътствия във форъмът - така ще може да се ползва темата за евентуално написване на подобна статия

сега да караме по съществ - първо кажи каква е машината която имате - трябва да е със две мрежови карти - кажи има ли хард, СД или флопи - след това дай данни за доставчикът - най-важното дали разрешава да се ползва рутер в мрежата (пусни един пинг до някой сайт и кажи колко е ttl-a) кажи дали доставчикът ти прави проверки за mak адрес

:)
Контакти:  mcwolf

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 30 2006, 04:02
montekristo

No avatar chosen

Благодаря ви на всички за отзивчивостта.
Ето исканото инфо:
От София съм. Компа ( за рутер ) е Р2 на 266 Мгх, има флопи и 540 Мб хард. 92 Мб РАМ ама ако трябва някаква промяна-- ще измисля нещо. Има 2 бр мрежови карти ( Реалтеци ) . Доставчика е през ЛАН мрежа и пуска нет на МАК адрес - На едната от двете карти  :laugh: . Вътрешната мрежичка съм я настроил на 192.168.0.х  а от която ми идва нета е 192.168. ..... ама с друга трета и четвърта цифра.
Въпросния ТТЛ към дир.бг е 54 , а към дата.бг е 56 -- каквото и да значи това.
За сега това ме питате-- това ви отговарям не знам дали ви трябва още нещо като инфо.
WEB  
Мнение #7 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 30 2006, 10:05
mcwolf

No avatar chosen

хубаво е да свалиш от някаде едно CD за да си инсталираш нещо като хората (ако нямаш възможност казвай - ще го направиме с дискети но ще е по голяма играчка)

аз ти препоръчвам да ползваш debian на рутерът - debian-31r1a-i386-businesscard.iso това е 40МБ (инсталацията изисква да имаш достъп до интернет - така че сложи картата на която доставчикът ти е пуснал нет - заради мак адресът) - пусни си я на български - така няма да имаш никакви проблеми с инсталирането - за пускане на интернетът инсталаторът ще ти поиска IP адрес, маска, gateway и DNS така че си ги подготви зако не ги знаеш (трябва да въведеш данните който ти е дал доставчикът) - това е по инсталацията няма да имаш никакви проблеми

след като инсталираш всичко казвай да продулжаваме нататък

(доставчиците ползват стойността на ttl-a за да забраняват рутирането на интернетът - затова те накарах да го провериш колко е - при теб доставчикът ти не е забранил да се рутира затова няма да имаш никакви проблеми с него)

Редактирано от mcwolf на Януари 30 2006, 10:07

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #8 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 31 2006, 15:59
montekristo

No avatar chosen

Здравейте, Значи изтеглих си *.исо -то и го изпекох на диск.
Намерил съм у-во да го пусна ама нищо повече не съм правил защото ако го направя и зацикля-- няма да мога да си пусна нета за да питам.  Какво още трябва да си сваля? драйвери? други програмки?
А това за българския като пусна инсталацията ли трябва да излезе или ....?
WEB  
Мнение #9 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 01 2006, 00:33
phantomlord
Phantom Lord

Група: Li maniacs
Регистриран: Август 2005

За рутер ти е достатъчно и флопи. Разучи FreeSCO

Debian lenny/sid, 2.6.24-phantomlord, KDE 3.5.9
http://myfreesoft.net/phpBB2/index.php?c=7
The knowledge is to be shared...
Помогни си сам, за да ти помогне и Господ
Контакти:  phantomlord

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ: 322393169
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #10
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 01 2006, 10:29
mcwolf

No avatar chosen

има много дистрибуций на по една дискетка (включително и инсталаций на debian) - за мен дискетата е несериозна работа (доста "мекичък" носител е и лесно сдава багажът - затова не смятам че е особенно подходящ за носител на основната файлова система на един рутер - вярно че ще се рестартира мнооооого рядко но все пак)

така - казвам ти да пуснеш инсталаторът на български за да съм сигурен че ще разбереш точно какво те пита (пък и така се работи много по приятно с него) - след като приключи инсталацията ще имаш интернет на този компютър (например на карта eth0) - провери тая работа с едно пингче до някой сайт :) (макар че е невъзможно да нямаш нет - просто инсталаторът го ползва за да си сваля разни пакети)

първата ти работа когато приключи инсталацията е да вдигнеш и вторият интерфейс (eth1 например) - командата е
Код: 

ifconfig eth1 192.168.1.1 netmask 255.255.255.0 up

с това задаваш IP адрес и маска на втората карта (разбирасе трябва да зададеш данните който са за твойта мрежа - обикновенно за рутер - gateway - се ползва първият хост от мрежата)
проверяваш дали всичко си работи както трябва (със пингове до машините в локалната ти мрежа) - ако всичко е наред задаваш правилото за маскиране
Код: 

iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth0 -j MASQUERADE

(това маскира всико от локалната мрежа - като начало е перфектно но после ще трябва малко да се подобри постановката)
накрая разрешаваш на машината си да рутира с командата
Код: 

echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward

това е всичко по тази машина (за сега - ако се справиш до тук ще трябва всичко това дето го написах горе да се направи да се изпълнява автоматично при пускане на рутерът - но това се прави лесно - така че за сега не изключвай тая машина защото ще трябва да повториш горната операция) - хубаво ще е да си инсталираш и ssh за да можеш да администрираш рутерът от компа на който си работиш а не да тичаш постоянно до него - това става с командата
Код: 

apt-get install ssh

---------------------
отиваш на машините в локалната мрежа и задаваш за gateway IP адресът който си избрал за рутерът (в моя пример горе 192.168.1.1) - за DNS-и ползваш тези който ти е дал доставчикът - това е
тестваш всичко със пингове
1. до рутерът
2. до gateway-ът който ТИЕ ДАЛ ДОСТАВИКЪТ (дефакто този който си задал при инсталирането на linux-a)
3. до DNS сървърите
и накрая палиш браузерът и гледаш дали има нет

като стигнеш до тук казвай да автоматизираме нещата
:)

PS пингът по подразбиране в linux е безкраен - спира се с Ctrl+C да не вземеш да ресетнеш компа заради него :)

Редактирано от mcwolf на Февруари 01 2006, 10:36

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Общо 13 отговор(а) от Януари 28 2006, 15:03 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Networking » Малко помощ ( вкл физически)

© 2014 Linux Index Project