Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Инсталиране на програми в Слакуер
Тема: Инсталиране на програми в Слакуер
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Април 28 2006, 23:13
tonitochev

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Април 2006

Оценка: няма

Здравейте.Аз съм новак.Имам известен опит с Дебиан
и там се оправям горе долу.Харесвам Дебиан и това е основната ми ОС.Но бих искал да опозная и Слакуер.
С инсталацията на Слака се оправих успешно и имам
два линукса на компа.Даже наистина слака върви по бързо.
Значи проблема е че нещо не мога да се оправя с инсталацията на програми.Свалих си няколко пакета от
www.unixsol.org от директориите.Значи трябва да са pkg
пакети.Завършват си на tgz.Обаче като пиша
installpkg пакет.pkg
и....
абе не ставаше а сега става.
Но все пак молбата ми е да ми напишете някои линк
за четене,но на български или руски за слака.
Или някой да сподели какво и как прави нещата.Че то
много малко неща намерих по форумите за слака.
Мерси предварително.

Debian Lenny http://mylinuxtoni.site88.net/
Home Linux вестник за GNU/Linux http://vestnik.hbcom.info/news.php
Debian за българи http://debianhome.wordpress.com/
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Април 29 2006, 07:48
bg_talibana

Регистриран: Януари 2006

Знаех си, че не трябва да се обаждам  :6;  :22;
Съвалявам  :20;

Редактирано от bg_talibana на Април 29 2006, 14:47

Goa, a treasured part of the world... A reflection of the beauty and tranquility of the Indian continent. A paradise for many, and much more than that for others.... A place where music is a second language and where people come together.
Контакти:  bg_talibana
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Април 29 2006, 12:43
quintessence

Група: Li psychos
Регистриран: Август 2005

кой разбрал , кой недоразбрал ...
между пакети с разширение ~tgz ( ~tar.gz )  и пакети за slackware има гоооляма разлика ... в готов пакет за slackware има и архитектура, за която е компилиран пакета ,има версия на пакета . следователно пакета е бинарен , следователно няма configure и така нататък :)
по темата , в slackware по-доста начини могат да се управляват пакетите на системата , с вградения pkgtool ,с command line tools - installpkg/upgradepkg/removepkg ... оттам нататък има буквално адски много tools ( за графична среда , за в текстов режим ) , които може да ползваш за целта
относно работата с пакети , в случая е било инсталиране, ти трябват права на суперпотребител
link...
Контакти:  quintessence

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Април 30 2006, 18:21
delafer

Регистриран: Март 2006

На български можеш да намериш много неща за Slackware в тук. Въпросния сайт- другарче е отдавнашен, списван и поддържан от доста опитни хора. А и където и да питаш по форумите тук или на другото място, винаги ще намериш отговор на почти всеки въпрос, пък бил той и "глупав".
  Аз самият съм с една мини-slackware  дистрибуция и я предпочитам пред всички останали Vectorlinux.
  По повод езиците: трудно ще минеш без english :6;
  По повод инсталирането на програми- ако нямаш мениджър на пакети, си инсталирай - върши работа дори и Kpackage (ако си с KDE)
  Ето и разни полезни нещица:
    ръководство на бг
Един от най-големите сайтове с пакети за Slackware

Редактирано от delafer на Април 30 2006, 18:26

"Imagination is more important than knoledge" A.Einstein
Контакти:  delafer
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Април 30 2006, 18:38
delafer

Не можах да открия, имаше една много полезна статия по интересуващия те въпрос на бг...
 Но в общи линии беше следното: избягвай да инсталираш софт от сорс. Можеш да си усложниш доста живота, поради доста засукани проблеми със зависимостите. Ето ти необяснен пример от моя личен опит: поотделно без проблем K3B 0.12.15  и Ktorrent 1.2, заедно не пожелаха да вървят :14; ... де го чукаш де се пука...
 Културният начин е инсталиране със средствата на дистрибуцията- разните му там пакетни мениджъри.
 Ще кажеш, че шлака не поддържа зависимости, но... Хората са го измислили, макар и по заобиколен начин. При мен програмата е Gslapt, има и други- подробности, виж линковете в предишния ми пост.
 Успех ! :)

Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Април 30 2006, 23:10
tonitochev

No avatar chosen

Регистриран: Април 2006

Мерси за отговора на delafer.Наистина без английски
съм за никъде.Добре че Конкуеъра има един доста полезен инструмент за превод на сайтовете.И знам руския.
Абе хора що не ме светна някой по рано за това та да не досаждам на хората.
Относно пакетната система на слака си е мъка само
с имитация на апт-джет.Няма ли нещо кат сунаптика.
Щото при дебиана само с апт-джета пак си е мъка голяма.
Сложих си slapt-get ама нещо е много умряла работа.
Ще съм много благодарен на този дето ми напише
кои миръри да запиша в соърслиста и точно какъв е
синтаксиса.Мерси предварително.

Debian Lenny http://mylinuxtoni.site88.net/
Home Linux вестник за GNU/Linux http://vestnik.hbcom.info/news.php
Debian за българи http://debianhome.wordpress.com/
Мнение #7 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 01 2006, 00:21
delafer

Е, единия сайт ти го дадох, когато изтиглиш някой пакет ще ти излязат и мирорите...
 Ето ти този в България тук
 Но лично мой съвет: всичко което изтеглиш от основния сайт са пакети само за Шлак може просто да ги разархивираш в подразбиращите се директории /те така са напправени/.
 Втори съвет: ако непременно държиш да си със Slackware  и не си много опитен, просто пробвай някой от олекотените му варианти. Още повече ако ти трябва само за десктоп система :) .

Мнение #8 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 01 2006, 11:54
quintessence

Цитат:  (tonitochev @ Април 30 2006,23:10)

имитация на апт-джет

хех хех , "имитация"  :D

Няма ли нещо кат сунаптика.

=>

Цитат:  (quintessence @ Януари 21 2006,03:50)

освен slapt-get,което всъщност е еквивалента на apt-get за slackware,кеф ти swaret,кеф ти slackpkg  :) също така пък в помощ се явяват и installpkg,upgradepkg,removepkg /за .tgz архиви,разбира се / като искаш да си инсталираш по-нова версия на дадено приложение ,което не е включено в slackware-current .. сега за 'обръщане'-то в .tgz мисля е излишно да споменваме как става,пък и от linuxpackages.net редовно се грижат затова вместо нас  :)

Цитат:  (WolF @ Януари 21 2006,17:29)

А има ли някаква графична обвивка slapt-get ,нещо като Synaptic? Също така slapt-get какви пакети инсталира т.с. в какъв формат трябва да са ,пример: *.tgz?

Цитат:  (quintessence @ Януари 21 2006,17:49)

"нещо като Synaptic" - за slackware това е pkgtool .. а графичните приложения наистина са много .. това като почнеш
slacked,slapt-gui,xpkgtool .. and etc
специално това ,което питаш - да,работят с приложения с разширение .tgz .. това не означава,че няма инструменти за други разширения,с които slackware работи,поддържа,ползва ..

относно английския ,хващаш речника и действаш , наготово няма да ти паднат знанията според скромното ми мнение ; относно руския - има доста преводи и на slackware book и на slackware essentials => :53; here
само един линк ще дам цък , управление на пакети ...  :)

Сложих си slapt-get ама нещо е много умряла работа.
щом казваш ... в крайна сметка тези приложения са измислени и направени да се явяват в помощ на потребителя ,никой не те задължава да ги ползваш,пък и няма нищо по-хубаво от това да инсталираш приложения от source code! сега вече дали ще те мързи да четеш и мислиш е друг въпрос ... ;)

Ще съм много благодарен на този дето ми напише
кои миръри да запиша в соърслиста

в source list-а като за начало се пише едно огледало , нищо не пречи на напишеш 987324987 огледала ( ако имаше толкова ) , но се оставя само едно активно ; случайно при падане на сървъра ( както често се случва с unixsol :( ) отмаркираш някое друго огледало в source list-а или при липса на такова , си добавяш ; български огледала за slackware са mirrors.unixsol.org/slackware, mirrors.evrocom.net/slackware и др. ( и двете огледала имат и ftp server )

и точно какъв е
синтаксиса.
man slapt-get пък ,ако някоя от опциите не успееш да си я преведеш ( по технически причини ,т.е. мързел) ,заповядай и питай

следващият ...
Цитат:  (delafer @ Май 01 2006,00:21)

Но лично мой съвет: всичко което изтеглиш от основния сайт са пакети само за Шлак може просто да ги разархивираш в подразбиращите се директории /те така са напправени/.
я пак ?  :D

Но в общи линии беше следното: избягвай да инсталираш софт от сорс. Можеш да си усложниш доста живота, поради доста засукани проблеми със зависимостите.
like "мързи ме да чета и не ми се отдава мисленето" ...

Ето ти необяснен пример от моя личен опит: поотделно без проблем K3B 0.12.15  и Ktorrent 1.2, заедно не пожелаха да вървят
за всяко 'нещо' има прична ,повярвай пък за обяснения да не говорим ... :)

Редактирано от quintessence на Май 01 2006, 12:15

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #9 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 01 2006, 15:47
delafer

Брех, как не те домързя да го напишеш всичко това :)
 Е, няма да споря с теб.
 Но... пакетния мениджър е допълнителна глезотия в Slackware...

Редактирано от delafer на Май 01 2006, 18:15

Мнение #10
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 01 2006, 18:39
quintessence

В Slackware tool-овете за работа с пакети са installpkg/upgradepkg/removepkg ,и приложението pkgtool .Те 'вървят' официално с всички досега версии на дистрибуцията.Потребителят сам си решава как да манипулира пакетите на системата.Дали да ползва споменатите по-горе,дали да си инсталира допълнително някое приложение за тази цел,в зависимост от графичната среда ( може да ползва вгарадените такива мениджъри за работа с пакети) , дали изобщо приложението да е за графична среда ( т.е някой gui tool) или да е за текстова среда ( т.е някой console tool) ;и изобщо дали желае да ползва някое такова приложение или да инсталира от source code .Зависи от доста неща,а избора не е малък определено ... ;)
Изказването относно 'глезотията' - не, тези приложения просто се явяват в помощ на потребителя ... :)

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Общо 18 отговор(а) от Април 28 2006, 23:13 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Инсталиране на програми в Слакуер

© 2014 Linux Index Project