Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
Тема: Suse 10.1, недоволство
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Септември 12 2006, 11:02
Gimikk

Група: Li fans
Регистриран: Декември 2005

Оценка: няма

Здравейте!
Въпреки голямото ми желание да ползвам Сусе 10.1, мисля засега да се откажа. Ето какви са ми забележките, а ако има нещо което не е така, поправете ме.

1. Инсталационните дискове са 5. А напоследък се появи и някакъв add-on 350Mb, така че стават 6. При положение, че много (с моите начални впечатления - почти всички) пакети се теглят от Интернет, това е и неудобно и загуба на време и дискове донякъде.

2. Инсталацията заема при мен някъде половин час.

3. Стартирането на самата операционна система на моя компютър (Celeron 2,4GHz, 512RAM, GeForce128Mb) е малко по-бавна и от XP.

4. Всяка операция в YaST - например: пускане на някое приложение оттам, като "Installation Source" или "Software Manager" ми отнема поне 2-3 минути да гледам как се зарежда.

5. Всяко добавяне на source-ове изисква някаква проверка която трае поне 5 минути при мен и почти винаги накрая се изписва че нещо не я е намерило.

6. Няма качени мр3, флаш плъгини.

7. Не би беше качен Open Office и така и не успях да си го кача, нито чрез дисковете нито по друг начин.

Като цяло е много тежко и бавно зареждането. Иначе самата система върви малко по-бавно от Убунту например, но е търпимо.
Не знам да не би инсталационните ми дискове да не са нещо в ред, знам ли. Ама вече трети път се опитвам да кача Сусе и след няколко дни се отказвам, защото ми се струва бавно и неудобно.

Имам желание, ако има някакво решение на проблема (без закупуването на нов хардуер :) ) ще се радвам да го чуя.

Редактирано от Gimikk на Септември 12 2006, 11:03
Контакти:  Gimikk
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 12 2006, 17:37
tonitochev

No avatar chosen

Регистриран: Април 2006

В общи линии съм напълно съгласен с горното.Става въпрос за работата с RPM пакетите.Просто те изискват при всяка инсталация дори на един пакет от 200-300 и дори по-малко кб задължително свързване с хранилищата и сваляне от там на файл със списък на наличните пакети.Това разбира се не е проблем при бърза интернет връзка,но ако последната е бавна изнервянето е гарантирано.И затова такива дистрибуции,използуващи RPM пакети съм ги отписал тотално.
Колкото до кодеците ,при почти всички дистрибуции се налага да се изтегли по нещо,така че това не е болка за умиране.
Моят избор е Дебиан и с него е доста по-лесно инсталирането на софтуер.Опитай Убунту за начало,и като му свикнеш и разучиш,си слагай чист Дебиан и си свиркай.Успех.

Debian Lenny http://mylinuxtoni.site88.net/
Home Linux вестник за GNU/Linux http://vestnik.hbcom.info/news.php
Debian за българи http://debianhome.wordpress.com/
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 12 2006, 18:45
gizi_

No avatar chosen

Warn 1

Регистриран: Юни 2006

Лично по мое мнение Сусето е възможно най бавния линукс от всички възможни.Просто е нервещо аз нямам нерви да се занимавам с него.Пробвал съм и други както и Убунту и ако не се лъжа ти беше с него.Смятам че ще е и добре да си останеш на него да му свикнеш и след това ако го намираш за негостатъчно добър за теб да преминеш нещо по сериозно.Аз лично последно пред месец бях с Убунту и след това реших да го сменя с нещо по така.Сега съм с Гентоо и така да се каже съм супер доволен с малки изключения като продължителността на компилирането но след като човек един път си го настрой равен няма или поне от това което съм опитвал.Дебиян също го хвалят и сигурно има и защо мен като цяло нещо не им хареса но това си е въпрос на вкус.Продължавай си на Убунту и си свиркай не сваляй нивото защото това си е малко или много сваляне на ниво.
Контакти:  gizi_
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 12 2006, 21:18
saejoh

Група: Li maniacs
Регистриран: Септември 2005

Цитат:  (Gimikk @ Септември 12 2006,11:02)

Здравейте!
Въпреки голямото ми желание да ползвам Сусе 10.1, мисля засега да се откажа. Ето какви са ми забележките, а ако има нещо което не е така, поправете ме.

1. Инсталационните дискове са 5. А напоследък се появи и някакъв add-on 350Mb, така че стават 6. При положение, че много (с моите начални впечатления - почти всички) пакети се теглят от Интернет, това е и неудобно и загуба на време и дискове донякъде.

2. Инсталацията заема при мен някъде половин час.

3. Стартирането на самата операционна система на моя компютър (Celeron 2,4GHz, 512RAM, GeForce128Mb) е малко по-бавна и от XP.

4. Всяка операция в YaST - например: пускане на някое приложение оттам, като "Installation Source" или "Software Manager" ми отнема поне 2-3 минути да гледам как се зарежда.

5. Всяко добавяне на source-ове изисква някаква проверка която трае поне 5 минути при мен и почти винаги накрая се изписва че нещо не я е намерило.

6. Няма качени мр3, флаш плъгини.

7. Не би беше качен Open Office и така и не успях да си го кача, нито чрез дисковете нито по друг начин.

Като цяло е много тежко и бавно зареждането. Иначе самата система върви малко по-бавно от Убунту например, но е търпимо.
Не знам да не би инсталационните ми дискове да не са нещо в ред, знам ли. Ама вече трети път се опитвам да кача Сусе и след няколко дни се отказвам, защото ми се струва бавно и неудобно.

Имам желание, ако има някакво решение на проблема (без закупуването на нов хардуер :) ) ще се радвам да го чуя.

Здравей,
Поздравления за смелото решение - откажи се, за да не съжаляваш после, че си бил обсебен от прегръдките на СУСЕ 10.1. Темата ти обогати неимоверно познанията ми в областта на хардуера и софтуера, но в тази област "твоите проблеми" аз единствен съм ги решил, преди теб, така (приятно четене на останалите):

1. Безспорен факт - шест са.  И си ги ползвам с нестихващ успех всеки път, когато ми потрябват. Прескачам до местната видеотека, на една плюнка разстояние е все пак...
2. Инсталацията - При мен ни повече, ни по-малко от 15 минути (засякох с хронометър)

3. При мен всеки път Го изпреварва с 1 милимунда и нито сантим повече. Ако щеш, вярвай...

4. При всяка такава операция си уплътнявам времето с нещо по-полезно от взирането в екрана. Като примерно да отскоча до тоалетната, за да пусна водата на преждевлезлите. И това е за вЕрване...

5. Всяко добавяне на "сорсове" при мен трае словом една минута, останалите четири минават покрай мен със скоростта на светлината...Времето и пространството се изкривяват, но да не изпадаме в подробности.

6. Качваш и сваляш само с поглед, може и мисъл, ама не е за предпочитане, нищо друго не помага...

7. Аз успях, не бой се, и ти ще успееш...

Като цяло - ами кво да ти рекна, лети като перце, а за Убунту - само хубави неща (като пред паметник с представител на духовната власт до него)

Та, такива ми ти работи, значи. И нека връзките между теб и Убунту укрепват и занапред, и дружбата ви да е нерушима ("Вечна дружба" между теб, като част от народа, и "Дистрибуцията за народа", както се вика). Отдай му се, пък може и да те възнагради...Извън всякакво съмнение и хардуерът ти е само и единствено за Убунту. Няма мърдане, лика-прилика са си, абе направо са си един за друг - да са взимат и толкоз, баби, кво ша му мислат.
Айде, и мир и разбирателство между народите на фона на двете кули...Вчера отбелязахме трагична дата, 9/11.

PS Хубав масаж на пръстите си направих, като си нямам друга работа... :P

Редактирано от saejoh на Септември 12 2006, 21:45

Ath XP 1700+, NVidia, Biostar M7NCG, Повече тук и тук
Контакти:  saejoh

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 13 2006, 10:50
Gimikk

Saejoh, какви ги плещиш, човече? (това е нещо корейско нали, ника имам предвид)

Аз съвсем сериозно си изказах проблемите ти се бъзикаш и ми говориш за Убунту и разни "скорости на светлината" и "пускане на вода".
Кажи как се оправяш със Сусе-то, какви хранилища ползваш, какви скриптове (тип Смарт) за управление на хранилища и пакети. Дай да си говорим сериозно сега. Не ми е много весело че върви толкова зле при мен това Сусе.
Кажи как да се справим с поставените проблеми.

За другите двама: Мерси за покрепата, честно казано очаквах по-скоро някакви изказвания от типа "при нас всичко върви супер, нещо си объркал, търси в Гугъл". Вие ми доказахте, че не съм единствения с подобно мнение.

Иначе: У дома съм на Убунту. На работа (след Сусе) си качих FreeSpire и не мога да му се нарадвам няколко дена вече. Засичах инсталацията (която е супер-красива и удобна) - 10 минути точно! При първия boot излиза едно меню от което си настройваш всички неща тип резолюция, мрежови настройки, домейн, час/дата и всичко необходимо което по принцип се прави при първи boot. CNR вече е безплатен, така че изтеглянето на програми е детска игра. Отделно, дистрибуцията е Дебиан-базирана. apt-get си работи и тук опита ми с Убунту намери приложение. А и системата върви бързо. Прозорците са със сянка и графично е много добре всичко. Драйвери за ATI и nVidia си има с инсталирането. Flash, Java, video & audio codecs също. А бе, за половин час от нулата до напълно работеща домашна станция!
WEB  
Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 13 2006, 11:17
phantomlord
Phantom Lord

Регистриран: Август 2005

//off:
Интересно ми е дали FreeSpire може да ползва хранилищата на Debian? Би трябвало...

Debian lenny/sid, 2.6.24-phantomlord, KDE 3.5.9
http://myfreesoft.net/phpBB2/index.php?c=7
The knowledge is to be shared...
Помогни си сам, за да ти помогне и Господ
Контакти:  phantomlord

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ: 322393169
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #7 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 13 2006, 11:35
Gimikk

Ами пише:
Use CNR or apt-get to install software from the CNR Warehouse (or other Debian repositories).
WEB  
Мнение #8 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 13 2006, 12:07
phantomlord
Phantom Lord

Регистриран: Август 2005

Ако ти трябват хранилища за Debian, виж това.

Debian lenny/sid, 2.6.24-phantomlord, KDE 3.5.9
http://myfreesoft.net/phpBB2/index.php?c=7
The knowledge is to be shared...
Помогни си сам, за да ти помогне и Господ
Контакти:  phantomlord

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ: 322393169
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #9 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 14 2006, 13:48
Gimikk

Намерих един сайт в който нови потребители на Сусе могат да видят полезни съвети:

http://suseroot.com

Редактирано от Gimikk на Септември 14 2006, 14:34
WEB  
Мнение #10
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 14 2006, 14:46
saejoh

Регистриран: Септември 2005

Цитат:  (Gimikk @ Септември 14 2006,13:48)

Намерих един сайт в който нови потребители на Сусе могат да видят полезни съвети:

http://suseroot.com

От недоволство към действие :28;

Ath XP 1700+, NVidia, Biostar M7NCG, Повече тук и тук
Контакти:  saejoh

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Общо 11 отговор(а) от Септември 12 2006, 11:02 до сега

© 2014 Linux Index Project