Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
Тема: Много въпроси, абсолютно начинаещ
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Септември 25 2006, 19:41

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Септември 2006

Оценка: няма

И така да започна отначало  :)
Едни приятели си приказваха за някакви дистрибуции. После разбрах, че е Линукс. Разбрах, че е безплатен  (беше времето на акциите на НСБОП) и си викам да я подкараме легално. :) Изтеглих си Knoppix 4.0.2 (вече има и нова версия да я инстална ли?) Инсталнах я. И почнах да чета туй що е Линукс. Много нещо изчетох (книги, форуми, сайтове) общо взето нищо не разбрах  : Така след малкото въведение, което написах да започна с въпросите:
1. Значи мишката ми може да бъде USB или обикновена като я включа през USB-то ако не се пипа (към 5 мин.) замръзва и трябва да я вадя и да я слагам пак. Обаче като си я пусна през буксата си върви нормално. Нещо не е в ред май?
2. XMMS-а не мога да си увеличавам или намялям звука от него само от тонколоните (само като дам на 0% звука нищо не се чува).Кирилицата - четох ама като дам на фонтовете и дам на
microsoft-cp1251 и дам ОК нищо не става т.е. пускам пак да видя фонтовете и сички са си на *(може би защото не ми екирилизиран линукса).
3. Ще ми обяните ли за по подробно short-cut-ите, как да ги правя
щото с ln -s нещо не става както трябва (то си излиза връзката де, ама като цъкна на нея ме пита с каква програма да я отворя???) и някак не мога ли да си сложа икона на short-cut-а. Нещо по въпроса?Знам, че имаше и други видове ама ги забравих. Ако може да споменете и за тях.
4. Мога ли да си направя някаква клавишна комбинация да си сменям езиците (четох в опциите ама няма :14; )?
5. Ще ми обясните ли за Х сървъра и Х клиента (а може и за Х фонт сървъра)? Знам, че това е средата на която се възпроизвежда визуално програми и други ама като ми се казва да си настроя Х сървъра нищо не разбирам.
6. Пробвах да си настроя на apt-get-а sources.list файла с kwrite
ама ми изписва:
Xlib: connection to "0.0" refused by server
Xlib: No protocol specified
kwrite: cannot connect to X server : 0.0
(разбирате, че го пиша на ръка. Ако може да ми кажете "фокуса" как вие го изкарвате да не си играя да пиша сичко което ми излиза като грешки (може би от лог файла незнам)) :12;
7. Нещо трябва ли да инсталирам драйвъри за устройствата.С Nvidia съм и знам че има специално драйвъри за Линукс за нея?
8. Имам и принтер НР ако ви се занимава да обясните как да го подкарам и него.(ще търся инфо иначе,ама да се оправя с другите проблеми)
9. Като си инстална нова програма как да си я добавя в главново меню. Има там едно Menu Updating Tool по едно време показваше разни работи ама ся нищо не показва.
10. За да изтъркам програма само търкам папката в която е програмата и нищо друго?(няма контролен панел като Виндоуса, поне аз не виждам)
11. Изтеглих си един deb пакет на скайпа. Пробвах да го инсталирам с dpkg -i ама нито знам инсталира ли го нито къде го инсталира???Изтеглих си бинари(някуде четох в тоя форум) оправи се. Та въпроса е като инстална  deb пакет къде се инсталира? Има ли някаква стандартна директория кудето се инсталират всички програми.(знам, че по принцип няма значение куде ще се инсталират)
12. Четох, че може да се използва Кнопикса като спасителна система. Веднъж ми се наложи. Опитах да копирам файлове от един  дял на друг не стана. Причината е файловата система(мисля че беше  NTFS). Вие как мислите?
Това е за сега. Поне за това сега се сещам. Ако имам въпроси пак тук ще ги задавам.
13. Мога ли да се логна в системата като root или мойе само през конзола
Благодаря за отделеното време и внимание.

P.S. Възможни за правописни грешки  :)

Редактирано от mag на Септември 25 2006, 19:50
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 26 2006, 00:38
rouzy

Регистриран: Февруари 2006

@mag a, добре дошъл! Ама то много въпроси бе човек, то книга да се напише направо - въпросник по-точно :24;
Сега по темата  :21;  хм, да видим :
1. Това с USB мишока, странно защото не би трябвало да имаш проблеми, ама след като не ти прави проблеми с PS/2  остави я там до второ нареждане :)
2. За XMMS може да хвърлиш един поглед (може и два за по-сигурно) ТУК за звука и ТУК за кирилицата
3. Шорткъти - чрез десен бутон на десктоп-а избираш "new link" или каквото там ти пише (аз съм с Gnome). Приложенията се инсталират обикновенно в /usr/local/bin или в /usr/share/bin. Там се намират и изпълнимите файлове(като зъбни колелца са) За да стартираш програма може и кобинацията ALT+F2 (това е като run в Windows) пишеш името на програмата и старт
4. Принципно в контролния панел имаш опция за настройка на клавиатурата пробваш от там, ако не стане чети тук
5. Така стигнахме и до "страшния" Х  за него  виж това
6. Как точно го настройваш този sources.list ?
7. Едва ли ще ти се наложи да слагаш драйвери за видеокартата но, ако пък си решил лошо няма
8. За принтера, пак от контролния център. отиваш и търсиш настройки на принтера, модел, серия и т.н. Стартираш wizard-а и следваш инструкциите
9. Понякога става така, че инсталираното приложение не отива в менюто, тогава с ALT+F2 го стартираме
10. Изтриването на програма става с sudo apt-get remove и името на програмата(пишеш в конзолата)
11. Skype инсталираш така: в конзолата пишеш
Код: 
sudo apt-get update
sudo apt-get install skype

Ако си се мъчил преди това да го инсталираш  
провери в директорията където ти са инсталираните програми (описано в т.3) дали има Скайп или с ALT+F2
12. Да, определено Кнопикс става за спасителни операции  :)
13. Да, можеш да се логнеш като root в системата (не е особено препоръчително, освен ако не е крайно наложително)
Така сега малко литература
Цък тук
И тук също
и тук
И разбира се тъй като Кнопикс е Дебиан базирано дистро винаги си имай под ръка тази книга
Приятно четене и Успех !!! :43;

п.п.    Да, има и правописни грешки :)

Редактирано от rouzy на Септември 26 2006, 00:42

Човек се учи докато е жив и греши също толкова!

MyFreeSoft
Българския Дебиан Блог
Контакти:  rouzy
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 26 2006, 17:53

No avatar chosen

Регистриран: Септември 2006

Добре заварил :)
Като за начало се оправих с XMMS-а, но настройките на звукът не стана. Дори нямах този плъгин (aRts 0.7.1-4), но си го изтеглих сложих го ама ми изписва като пусна песен това:
Код: 
Please check that:
Your soundcard is configured properly
You have the correct output plugin selected
No other program is blocking the soundcard

Справих се и с принтера :) Но не виждам за скенера (забравих да спомена).
За apt-get-а исках да си настроя файла за източници за теглене на пакети.
Пък линковете не мога и не мога да ги направя. :12; Нещо по универсално да можеш да ми кажеш (ако не ще се гърча докато стане :) ).
Така и пак започван да чета ... пък ще видим какво ще стане после.
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 27 2006, 07:05
delafer

Регистриран: Март 2006

Цитат:  (rouzy @ Септември 26 2006,00:38)

7. Едва ли ще ти се наложи да слагаш драйвери за видеокартата но, ако пък си решил лошо няма

Еми, не бих се съгласил !!! NVidia за да имаш пълна функционалност /3d ускорение) без драйвер няма да мине...
 На сайта има много подробно упътване как става всичко драйвъри за nvidia

Успех желая и упоритост, не се отказвай бързо, при трудности !
 Знай, че дори много сложни проблеми имат лесни решения ! :)

"Imagination is more important than knoledge" A.Einstein
Контакти:  delafer
Мнение #5
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 27 2006, 12:54
rouzy

Регистриран: Февруари 2006

@delafer
Цитат:

Еми, не бих се съгласил !!! NVidia за да имаш пълна функционалност /3d ускорение) без драйвер няма да мине...

Прав си, грешката е моя   ;)

Човек се учи докато е жив и греши също толкова!

MyFreeSoft
Българския Дебиан Блог
Контакти:  rouzy
WEB  
Общо 4 отговор(а) от Септември 25 2006, 19:41 до сега

© 2014 Linux Index Project