Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Конфигуриране след инсталацията на Knoppix
Тема: Конфигуриране след инсталацията на Knoppix, Резолюция, шрифтове, програми
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Ноември 11 2006, 12:11
jambazov

Група: Li fans
Регистриран: Септември 2006

Оценка: няма

Вчера си инсталирах Knoppix. Преди бях използвал само Windows и за пръв път съм на Линукс. Така че терминологията която ще използвам няма да е много правилна ;) , но се надявам че ще проявите разбиране. Така... Да започваме направо. Веднага след инсталацията срещнах няколко проблема които не можах да реша.
1. Резолюцията. През контролния панел на КДЕ имаше само три вида резолюции: 1024x768, 800x600 и 600x480. Но нямаше моята резолюция, която е 1280x1024. Търсих на всякаде, но нямаше как да си настроя резолюцията. И стигнах до извода, че трабва да стане през конзолата. Значи ми трябва команда с която да си променя резолюцията.

2. Програми. Свалих си един битторент клиент, който беше в архив. Дълго се чудих как да го инсталирам. Знаех че трябва да стане през конзолата и пробвах всякакви команди от рода на make, make install но нищо не става. :22; Архива съм го сейфал в /home/family/Downloads. Ще се редвам ако някой ми обясни стъпка по стъпка как става процеса на инсталацията.

3. Звук. Звука на музиката е много тих въпреки че колоните са овеличени до дупка. Пак предполагам че трябва да се зададе някаква команда през конзолата.

4. Шрифтове. През Mozilla Firefox размера на шрифтовете е много малък и като почнеш да четеш дълго и те заболяват очите. Също така ме интересува как да инсталирам най-известните шрифтове като Verdana, Arial, Serif и т.н.

за сега се сещам само за това... Ако имам още въпроси ще питам. Всяко едно мнение е добре дошло.
Контакти:  jambazov
WEB  
Мнение #2
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Ноември 13 2006, 10:53
bnight

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Ноември 2006

Оценка: няма

Здравей, първо честита инсталация. Аз също съм нов в света на Linux но ползвам Knoppix доста често. За сега само като LiveCD с малък файл в който си помня настройките. Ето как да си оправиш проблемите по ред на номерата:
1. За резулутците трябва да промениш файл-а /etc/X11/xorg.conf ето как става това:
отваряш терминала и пишеш sudo pico /etc/X11/xorg.conf
и редактираш тази секция от файл-а:
Section "Screen"
       Identifier      "Default Screen"
       Device          "Generic Video Card"
       Monitor         "Generic Monitor"
       DefaultDepth    8
       SubSection "Display"
               Depth           8
               Modes           "800x600"
               Visual          "TrueColor"
       EndSubSection
       SubSection "Display"
               Depth           16
               Modes           "1600x1200" "1280x1024"
               Visual          "TrueColor"
       EndSubSection

като променяш резулютците така както ти харесва ако промениш първата резулутция там където е 800x600 на 1280x1024 автоматично ще ти зарежда в такава резулутция. След като направиш промените записваш промените и рестартираш X-a това става с ctrl-alt-backspace. Сега вече трябва да ти се зареди резулуция 1280x1024.
2. За програмите има два начина да се инсталират единият е чрез apt (това е по-лесният начин) първо трябва да намериш точно как се казва пакета който искаш да инсталираш. Ако да кажем пакета е bittorrent пишеш
apt-cache search bittorrent
това ще ти искара всички пакети който съдържат в описанието си тази фраза на мен ми искара няколко библиутеки както и пакета qtorrent за да го инсталираме отново ни трябват роот права за това следващата команда е:
sudo apt-get install qtorrent
тук тръгва процеса по инсталирането някъде може да те пита дали да изтеглиш и файловете който са допълнително там само отговаряш с y и ако всичко е точно след няколко минути ще имаш инсталиран пакета.

Другият вариант за инсталация на програми е от сорс файлове или това са файлове с разширение tar.gz
Инсталират се така:
1.Трябва да разархивираме архива:
tar -zxvf fail.tar.gz
след като се разархивира всичко най-вероятно ще се е появила нова директория. За да я видим пишем
ls
показва се списък с директориите и файловете. Виждаме как се казва новата директория.
cd file
За да влезем в нея. Сега следва интересната част.
първо трябва да конфигурираме инсталацията това става с командата
./configure
след това пишем
make
за да се създаде преконфигурираният инсталционен скрипт.
и сега самата инсталация. За нея ни трябват root права за това пишем.
sudo make install
Така би трябвало всичко да е наред.
Между другото разликата между инаслацията на файлове във формат tar.gz и tar.bz2 е само във флагчетата който се използват за архиватора tar.

Има и още един начин за инсталиране и това е от .deb фаилове това са също пакети за debian който понякога ги няма в хранилищата и трябва да се свалят отделно а не чрез apt. тези пакети се инсталират с командата
sudo dpkg -i fail.deb

3. Звука може да си го настройш с някой микесер има ги в менуто sound в старт менуто на KДЕ Ако пак имаш проблем може да си конфигурираш наново sound-a с команда
sudo alsaconf
Там всичко ще се настрой почти автоматично.

4. За шрифтовете във файл-а xorg.conf който редактирахме по-горе има описано къде са повечето директории с шрифтове просто копираш фона който ти трябва там и го добавяш във файл-а иначе как да пишеш на кирилица има едно ръководство ето тук: http://www.linux-index.org/quicks.pl?ut=1130070033;tid=431

Надявам се че съм успял да ти бъда полезен. Жеаля ти приятно разбирателство с knoppix за мен това е една приятна дистрибуция поне докато ми пристигнат дискчетата с Ubunto.  И един съвет чети повече по форумите има много интересни идеи.  Успех.
Контакти:  bnight
WEB  
Общо 1 отговор(а) от Ноември 11 2006, 12:11 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Конфигуриране след инсталацията на Knoppix

© 2014 Linux Index Project