Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Suse 10.0 и харддисковете
Тема: Suse 10.0 и харддисковете
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Декември 12 2006, 15:10
Hades

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Декември 2006

Оценка: няма

Здравейте,
  Отскоро време започнах да се интересувам от Linux базирани операционни системи. За домашната ми щайга  :) съм се спрял на Сусе. Обаче имам някои въпроси и много ще см ви благодарен ако отговорите.
 На първо място харддискът ми е разцепен на 2 дяла- един на който е уиндоуса и друг за останалите глупости. Двата са със NTFS файлова система. На първо място  искам да знам дали след като отцепя нужното място за swap дял, дали на оставащото пространство да сложа Сусе-то, което е много-100-на гб или да отделя Сусе-то на отделен дял. Ако направя това нещо ще трябва ли да правя някакви промени по оставащият дял в Сусе и точно къде. Благодаря предварително
Контакти:  Hades
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 12 2006, 15:19
mcwolf

No avatar chosen

Група: Li gurus
Регистриран: Април 2005

Оценка: 5

за сузито ще ти трябва отделен дял (освен swap-ът) - прецени си сам колко голям да бъде (тука важи правилото - колкото повече толкова повече :)) имай в предвид че няма да можеш да пишеш по ntfs дяловете така че линуксът ще си пише само по неговите дялове - ако избереш ext3 за файлова система на линуксът ще можеш да пишеш върху нея от дограмата (нещо коетто е глупаво според мен ама ти си решаваш пак)
Контакти:  mcwolf

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 12 2006, 15:28
Hades

No avatar chosen

Ами има ли начин да се смени файловата система на оставащият дял и ако да откъде, защото мисля прозорецът да го оставя за зор заман, ако нещо се прецака с другата ОС и в този смисъл е по-добре линуксът е по-добре да може да чете оставащото място?
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 12 2006, 15:38
mcwolf

No avatar chosen

Група: Li gurus
Регистриран: Април 2005

за четенето няма да имаш проблеми - можеш да чете - проблем ще е ако се опиташ да пишеш по тях (всъщност вече има драйвер с които ще можеш да пишеш по ntfs но той все още се тества - така че ако го ползваш си поемаш рисковете от това)

иначе за да махнеш ntfs-а май само формат помага (ама може и да бъркам - никога не съм си имал такъв дял)
Контакти:  mcwolf

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 13 2006, 18:02
tonitochev

No avatar chosen

Регистриран: Април 2006

Еми с две думи или изречения няма как да се обясни.Ето защо прочети тази статия:
    http://mylinuxtoni.hit.bg/linnow.html
Както и другите статийки в сайтчето ми.Поне са написани с думи прости и няма нищо сложно.Мога само да добавя,че и самата инсталационна програма на Сусе предлага възможност за манипулиране на дяловете на диска,но трябва да си наясно с нещата.Затова по-лесно ще се оправиш,използвайки Уиндоуски програми да си разделиш диска на необходимите дялове.После Сусе сама ще си форматира нейния дял.
И още нещо-то Линукс чете ХТФС дялове,но рискуваш ако искаш да пише по тях.Така че дяла,който искаш да ползваш под Уиндоус и Линукс по-добра идея е да е Фат32.

Debian Lenny http://mylinuxtoni.site88.net/
Home Linux вестник за GNU/Linux http://vestnik.hbcom.info/news.php
Debian за българи http://debianhome.wordpress.com/
Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 15 2006, 15:21
devik

Suse-то е много userfriendly но черпи доста ресурси,ако туриш 10.1 на "домашната щайга" ще се завлачи като джама-веднъж пробвах на лаптопа/celeron 1.5G,256MB DDR2/ и много го затрудни.
Контакти:  devik
WEB  
Мнение #7 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 16 2006, 22:01
Hades

No avatar chosen

Мерси много за помощта. Справих се успешно с инсталацията, но нещо не мога да го кирилизирам. Като започна да променям файлът в etc\x11 и го запзя ми дава грешка че няма достатъчно място в директорията а има над 30гб свободно, съм се логнал без проблем като su. И също много бих се радвал на някой насоки за инсталирането на програми,  които са извън YAST, защото и това ми е особено мъгляво. Мерси..

Редактирано от Hades на Декември 16 2006, 22:02
WEB  
Мнение #8 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 17 2006, 10:13
delafer

Регистриран: Март 2006

Здравей !
 Първо бих те посъветвал да си намериш и инсталираш най-новата версия, която е 10.2.
 Второ: в YAST си добави допълнителни източници на пакети - Packman и Guru са ти напълно достатъчни - потърси на този форум писано е как става сигурно 100 пъти...
 Трето: относно кирилизацията: лично аз съм си сложил допълнително само пакета webcore-fonts той съдържа най-популярните свободни майкрософтски шрифтове, и естествено има кирилски такива в популярната тук кодировка cp1251.Изобщо не е необходимо да пипаш файла /etc/X11/xorg.conf, даже за начинаещ, като теб това не е препоръчително...Промяната на енкодинга на системата (той е настроен за UTF-8) ще ти създаде разни други проблеми с които няма да можеш да се оправиш на тоя етап. Единствената програма, на която ще трябва да настроиш шрифтовете ще ти е MPlayer, а в останалите - там където ще е необходимо ще посочиш до използуват encoding cp1251.
 Четвърто: много рядко в SuSE ще ти трябва да инсталираш софт извън YAST. Лично мой съвет : първо свикни с тоя от него...
  Желая успех !  :)

Редактирано от delafer на Декември 17 2006, 10:17

"Imagination is more important than knoledge" A.Einstein
Контакти:  delafer
Мнение #9 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 17 2006, 10:22
delafer

Регистриран: Март 2006

Цитат:  (devik @ Декември 15 2006,15:21)

Suse-то е много userfriendly но черпи доста ресурси,ако туриш 10.1 на "домашната щайга" ще се завлачи като джама-веднъж пробвах на лаптопа/celeron 1.5G,256MB DDR2/ и много го затрудни.

Бих те посъветвал да не правиш такива категорични изявления, защото те са много далече от истината...
 Ще ти се влачи, я като не можеш да си настроиш услугите дето са стартирани както трябва... За твоя информация аз работя с AMD-Sempron 2200+ 1.5 GHz  512 DDR

Редактирано от delafer на Декември 17 2006, 10:25

"Imagination is more important than knoledge" A.Einstein
Контакти:  delafer
Мнение #10
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 17 2006, 13:33
devik

delafer,не се ядосвай. SUSE-то е прекрасно просто е по-тежко от debian.На лаптопа ги има и двете и все пак това е лаптоп с доста орязани ресурси
Контакти:  devik
WEB  
Общо 9 отговор(а) от Декември 12 2006, 15:10 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Suse 10.0 и харддисковете

© 2014 Linux Index Project