Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » fstab проблем - в частта му за флопито
Тема: fstab проблем - в частта му за флопито, Какъв е синтаксиса?
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Декември 15 2006, 16:51
Nik_123

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Юли 2006

Оценка: няма

Здравейте! Имам следния проблем- не знам как да напиша реда за флопито в /etc/fstab. Досега бях със ядро, пачнато със supermount, но вече не го ползвам, прекомпилирах си 2.6.19.1, което пък не съм пачнал със супермаунт и оттам идва проблема- трябва да едитна фстаб. Моля, някой, който не ползва супермаунт (в мандрива супермаунта е по дефолт, ако може юзър с друга дистрибуция) просто да ми копира тук реда за флопито си от /etc/fstab, благодаря предварително

AMD Duron 1100MHz 256 RAM GeForce FX 5500 256 RAM
Mandriva 2007.1 Spring
kernel-2.6.21.1-2mdvcustom #1 SMP
Gnome 2.18
Контакти:  Nik_123
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 15 2006, 17:00
mcwolf

No avatar chosen

Група: Li gurus
Регистриран: Април 2005

Оценка: 5

кое не ти е ясно - за тип на файловата система напиши auto - всичко останало си е като на обикновен диск
Контакти:  mcwolf

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 15 2006, 19:18
Nik_123

No avatar chosen

Нищо лично, но изобщо не ми помагаш с подобни постове. Не ми е ясен синтаксиса за флопито във фстаб- писал съм го в заглавието на темата.. Досега ползвах супермаунт, вече не го ползвам за флопито. Ето по-долу фстаб при мен- така написан, реда за флопито НЕ РАБОТИ. И не знам как да го накарам да работи. Това ми е проблема. Коментирания ред за флопито е предишния- като имах ядро, пачнато със супермаунт. Пробвах и варианта както при реда за сидирома, или харддиска- тогава ми дава Error! /fd0 is not a valid block device (това с auto за файлова система).
# This file is edited by fstab-sync - see 'man fstab-sync' for details
/dev/hda7 / ext3 defaults 1 1
/dev/hda6 /boot ext3 defaults 1 2
/dev/hdc /mnt/cdrom auto umask=0,user,iocharset=iso8859-1,codepage=850,noauto,ro,exec,users 0 0
/dev/hdd /mnt/cdrom2 auto umask=0,user,iocharset=iso8859-1,codepage=850,noauto,ro,exec,users 0 0
/dev/hda1 /mnt/win_c vfat umask=0,iocharset=iso8859-1,codepage=850 0 0
/dev/hda2 /mnt/win_d vfat umask=0,iocharset=iso8859-1,codepage=850 0 0
/dev/hdb1 /mnt/win_e vfat umask=0,iocharset=iso8859-1,codepage=850 0 0
#none /mnt/floppy supermount dev=/dev/fd0,fs=ext2:vfat,--,umask=0,iocharset=iso8859-1,sync,codepage=850 0 0
/dev/fd0  /mnt/floppy vfat noauto 0 0

none /proc proc defaults 0 0
/dev/hda5 swap swap defaults 0 0

Mandriva 2007.1 Spring
Gnome 2.18
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 15 2006, 23:15
delafer

Регистриран: Март 2006

Това би трябвало да ти свърши работа...
Код: 
/dev/fd0         /mnt/floppy      auto        noauto,users     0   0

Синтаксиса е следния :
Код: 
The command
             mount -a [-t type] [-O optlist]
      (usually  given  in  a  bootscript)  causes  all file systems mentioned in fstab (of the proper type
      and/or having or not having the proper options) to be mounted as indicated, except for  those  whose
      line contains the noauto keyword. Adding the -F option will make mount fork, so that the filesystems
      are mounted simultaneously.

(ii) When mounting a file system mentioned in fstab, it suffices to give only the  device,  or  only
      the mount point.

(iii)  Normally,  only  the superuser can mount file systems.  However, when fstab contains the user
      option on a line, anybody can mount the corresponding system.

Thus, given a line
             /dev/cdrom  /cd  iso9660  ro,user,noauto,unhide
      any user can mount the iso9660 file system found on his CDROM using the command
             mount /dev/cdrom
      or
             mount /cd
      For more details, see fstab(5).  Only the user that mounted a filesystem can unmount it  again.   If
      any  user  should  be  able to unmount, then use users instead of user in the fstab line.  The owner
      option is similar to the user option, with the restriction that the user must be the  owner  of  the
      special  file. This may be useful e.g. for /dev/fd if a login ###### makes the console user owner of
      this device.  The group option is similar, with the restriction that the user must be member of  the
      group of the special file.

---------------
... цитат от man-страницата на mount...
не би било чак толкова трудно да свикнеш с тази помощ, дето ти е под ръка... просто пишеш в конзола - man mount, или man fstab - въпреки че втората съдържа много по-малко информация, просто защото синтаксиса на всеки ред във файла fstab  по същество повтаря синтаксиса на командата man (не напълно, де)

Редактирано от delafer на Декември 15 2006, 23:49

"Imagination is more important than knoledge" A.Einstein
Контакти:  delafer
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 16 2006, 01:51
quintessence

Група: Li psychos
Регистриран: Август 2005

Сложи една дискетка във floppy device-a и дай изход от:
Код: 
mount -t msdos /floopy_device /mount_point_floppy_device

,където floppy_device в твоя случай ще е /dev/fd0 (може да си видиш устройството с помощта на 'dmesg | grep fd' ... а mount point е директорията,в която ще монтираш устройството
btw ...
Код: 
cd /dev
./MAKEDEV all
:P
и btw към останалите ... ако дискетата е форматирана под windows , auto опцията означава, че системата ви може да 'прочете' независимо коя файлова система е на устройството ... vfat ,msdos , etc. ;което означава, че принципно не би трябвало да има проблем с четенето на самите файлове ,намиращите се на дискетитата (а извън принципите - погледнете за какво служи dos2unix ;) )кога се mkfs -t ext3 floopy_device 1440 ... и кога се монтира с vfat floppy device-a ... не задавам въпрос - оставям ви да размишлявате над него ... :) Не всяка OS разбира auto fs на floppy device-a по не една причини :))))
Контакти:  quintessence

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #6
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 21 2006, 11:00
Nik_123

No avatar chosen

Оправих се, благодаря на писалите в тази тема. Все пак в супермаунта е истината, дано скоро пуснат пач за ядрата 2.6.19

Mandriva 2007.1 Spring
Gnome 2.18
WEB  
Общо 5 отговор(а) от Декември 15 2006, 16:51 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » fstab проблем - в частта му за флопито

© 2014 Linux Index Project