Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Препоръчайте ми бърза UNIX,GNU/Linux OS/дистрибуця
Тема: Препоръчайте ми бърза UNIX,GNU/Linux OS/дистрибуця
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Февруари 09 2007, 01:26
borisoff

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Септември 2006

Оценка: няма

Препоръчайте ми бърза UNIX, GNU/Linux OS/дистрибуция. Може ли да ми предложите нещо за сега съм пробвал Kubuntu(6.06 е доста бавно), Xubuntu, Debian, но искам да пробвам нещо ново. Важното за мен е да е бърза и след това стабилна системата. Ще се ползва на Celeron 2.4GHz, ако това има значение.

PS: още един въпрос не свързан с темата: защо под Linux се рипва толкова бавно в mp3 формат? Може ли да се ускори процеса, както е в Windows?
Контакти:  borisoff
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 09 2007, 13:00
nikolavp

Група: Li maniacs
Регистриран: Юли 2006

Оценка: 4

Пробвай Gentoo процесора не ти е слаб.Ще почакаш доста докато я инсталираш при мен отнема 1.5 дена(това включва инсталация на всичко, което ми е нужно), но все пак го правиш веднъж и за винаги :).До сега съм я инсталирал 2 пъти поради счупен хард диск, който тракаше.Не мисля, че е толкова трудно просто трябва търпение.Погледни на www.gentoo.org може пък да ти допадне, но все пак всеки си има вкус :).Не знам как така Debian ти е била бавна всички казват, че е много бърза система, а по въпроса за рипването не мога да ти помогна някой по запознат в тая област може да се включи :34; .Ако толкова държиж на бързината пробвай, някой wm за графична среда(fluxbox, enlightenment), ако пък наистина искаш нещо стабилно опитай *BSD, въпреки че никога не съм ги ползвал казват, че доста добре се държат.

Контакти:  nikolavp

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 09 2007, 17:59
borisoff

No avatar chosen

Сега ще го разгледам този Gentoo. Кубунтуто може би ми беше бавно тъй като го бях набухал с всевъзможни програмки :) А защо отнема толкова време инсталацията на Генто? От интернет ли се свалят работите или от диск?
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 09 2007, 18:00
devik

Регистриран: Декември 2006

Оценка: 5

debian stable е доста бърз според мен - ползвам го на лаптоп ,celeron 1,5G ,256 RAM заедно с боза ХР /заради банката,която подържа само IE/ нямат нищо общо в скоростта или стабилността.Преди това беше Слак но той е прекалено маниашки според мен иначе е бърз.Сусе също пробвах ,но не е за тая машина
Контакти:  devik
WEB  
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 09 2007, 18:24
delafer

Регистриран: Март 2006

Цитат:  (nikolavp @ Февруари 09 2007,13:00)

Пробвай Gentoo процесора не ти е слаб.Ще почакаш доста докато я инсталираш при мен отнема 1.5 дена...Не мисля, че е толкова трудно просто трябва търпение.

Nikolavp@ - ако човека тепърва прекрачва в linux/unix с gentoo направо ще го закопаеш...
 Моята препорака:
   - Vectorlinux, Zenwalk - базирани на Slackware, оптимизирани за слаби машини - примерто 486 - направо летят... Втори плюс - лесно инсталиране и последващо конфигуриране.

А колко бързо според теб би трябвало да се рипва 1 парче - за 5-10 сек?  Windows не ползувам повече от година, но тогава не ми е правило впечатление да е имало разлика... Може пък междувременно да съм изтървал някоя новост... ;)

Редактирано от delafer на Февруари 09 2007, 18:32

"Imagination is more important than knoledge" A.Einstein
Контакти:  delafer
Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 09 2007, 18:26
borisoff

No avatar chosen

Сега дръпнах някакъв имейдж на Гентоо 50-60 мб е не знам обаче дали ще се справя с инсталацията  :14;  надявам се, че ще е нещо като Дебиан.

едит: delafer, какво имаш предвид? Гентото щом отнема половин ден може би се компилира ядрото на място или? И затова може би не е за мен :) Сега ще погледна другите две, които предложи.

едит2: ами относно мп3-ките на лаптопа на брат ми има Дебиан и рипва със скорост 10-30к/с, а на xp-то с по 1мб/с защо така?

Редактирано от borisoff на Февруари 09 2007, 18:41
WEB  
Мнение #7 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 09 2007, 18:41
delafer

Еми не само това - в линукс има много специфични неща при настройката на системата от нулата - както се прави в gentoo, просто ако не знаеш какво правиш резултатът ще е плачевен.

Вярно, че gentoo си има много добро ръководство за инсталиране, но - това си е лично мое мнение - ако тепърва започваш, избери нещо по-лесно, първо ти трябва малко понатрупан опит за да се захващаш с дистрибуция тип "направи си сам".

Вярно е и това, че веднъж настроена и конфигурирана ДОБРЕ просто си работи...

Но това мога да кажа и за дистрото с което съм и аз, с не по малка сила...  :)

Мнение #8 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 09 2007, 19:01
nikolavp

Група: Li maniacs
Регистриран: Юли 2006

Оценка: 4

Цитат:  (delafer @ Февруари 09 2007,18:24)

Цитат:  (nikolavp @ Февруари 09 2007,13:00)

Пробвай Gentoo процесора не ти е слаб.Ще почакаш доста докато я инсталираш при мен отнема 1.5 дена...Не мисля, че е толкова трудно просто трябва търпение.

Nikolavp@ - ако човека тепърва прекрачва в linux/unix с gentoo направо ще го закопаеш...
 Моята препорака:
   - Vectorlinux, Zenwalk - базирани на Slackware, оптимизирани за слаби машини - примерто 486 - направо летят... Втори плюс - лесно инсталиране и последващо конфигуриране.

А колко бързо според теб би трябвало да се рипва 1 парче - за 5-10 сек?  Windows не ползувам повече от година, но тогава не ми е правило впечатление да е имало разлика... Може пък междувременно да съм изтървал някоя новост... ;)
Човека каза, че има опит с Kubuntu и с Debian според мен всеки, който може да инсталира Debian може да инсталира и Gentoo да не би да е толко голяма философия.Просто да натисне CTL+ALT+2 и да чете Handbook-a паралелно с инсталацията. Просто му трябва малко повече четене и не мисля, че Gentoo e толкова трудна дистрибуция, колкото я изкарват даже напротив... според мен си е направо за мързеливци предпочитам я пред това да търся сорсовете както правех в Slackware вместо да напиша
Код: 
emerge "пакета"
Да не говориме за update...За мен Gentoo е същото като Debian само, че е по - бърз вариянт погледнато откъм работа и по - бавен откъм инсталиране.ВНИМАНИЕ и двете дистрибуции водят до мързелуване...

Редактирано от nikolavp на Февруари 09 2007, 19:03

Контакти:  nikolavp

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #9 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 09 2007, 20:15
delafer

Значи, гледната ми точка е следната...
 Първо малко история - когато навремето реших да се преориентирам към линукс, повечето мнения които чух бяха от сорта - губиш си времето, умряла работа един филм не можахме да подкараме... Но това което съм запомнил - пак реплика на приятел - ооо, туй ли ?! едни глупави квадрати !! нещо което откровено казано ме озадачи. Чак много време по-късно когато ми попадна windowmaker ( аз и до ден днешен ползувам точно него, ако случайно ми потрябва графична среда като root) предположих какво е имал предвид.

Та по въпроса - по-добре като за начало на потребител идващ от windows нещо по лесно и по възможност без конзола, особено при инсталиране. Защото при евентуален неуспех този човек ще почне да разправя налява и надясно, когато стане въпрос за линукс нещо от сорта на горните неща.
 Аз вербувам народ в момента, ако искаш да знаеш с Mandriva 2007 - нещо което не бих си и помислил да си сложа в къщи... (за сведение работата ми по същество с линукс започна точно с Mandrake) но е шареничко, обемничко и запомнящо се - все някой проявява и по-голям интерес.

Иначе нищо лошо за gentoo и debian ако щеш и slackware - въпрос на предпочитание.

Мнение #10
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 09 2007, 20:17
borisoff

No avatar chosen

Някой може ли да ми даде линк да дръпна Генто, че се обърках от 3-те вида имейдж :) Само на първото CD пише x86 архитектура, а на следващите две я няма. линк -> http://www.gentoo.org/main/en/where.xml
WEB  
Общо 14 отговор(а) от Февруари 09 2007, 01:26 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Препоръчайте ми бърза UNIX,GNU/Linux OS/дистрибуця

© 2014 Linux Index Project