Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
Тема: Partition гаф
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Февруари 12 2007, 20:02

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Декември 2006

Оценка: няма

Здравейте, купих компютър с дъно MSI P965 NEO-F и хард WD Caviar 250GB. Пристигна с 15GB NTFS дял, останалата част неформатирана. Запретнах ръкави, инсталирах PartitionMagic Pro 7.0 и създадох екстендед дял с два NTFS дяла по 90GB за данни; 200MB /boot дял; 41GB ext2 дял и 2GB swap. След като прехвърлих 80GB събирана с години информация и се разделих със стария компютър реших да сложа и Fedora Core 6. Още в началото на инсталацията федората заяви, че дискът ми не е инициализиран и предложи да го инициализира но със загуба на данните. Отказах тази опция и преминах към клиентско разделяне на диска. Само форматирах с ext3 и монтирах /boot и / дяловете (без промяна на размера). Инсталацията премина гладко. Сложих grub в boot дяла. След рестарта лъсна ухилено ХР. Повторих инсталацията като сложих grub в MBR. Същият резултат. Успях да пусна федората с rescue linux и chroot /mnt/sysimage но и оттам не си помогнах (има grub и си е в MBR). От ХР пуснах PartitionMagic и то ме заля със студена вода - излезе следното съобщение:
"PowerQestPartitionMagic Pro has detected an error 116 on the partition starting at sector 21530025 on disk 1.
The starting LBA value is 215030025 and the CHS value is 16450559.
The LBA and CHS values must be eqal.
PowerQestPartitionMagic Pro has verified that the LBA value is corect and can fix the CHS value.
Would you like PowerQestPartitionMagic Pro to fix this error?"

21530025 е границата между двата нови NTFS дяла за данни. Съобщението се появи след инст. на федората. Флопи нямам.
Въпросът ми е как да изляза от тази боза без загуба на данни?
Благодаря предварително за отделеното внимание.
Контакти:  DivJ
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 12 2007, 20:42
delafer

Регистриран: Март 2006

Мдаммм... от личен опит ще ти кажа, Partitition M. + Linux лошава работа - никога не форматирай с него предварително дялове за линукс, само си освобождавай празно място, а после създавай и форматирай дялове за линукса от инсталатора... Лично аз ползувам за разделяне и редактиране на дялове 1 простичка програма - fdisk се вика ...

От това което си писал, според мен се разминават стойностите на extended дял който си създал и стойностите на логическите дялове...

Това се оправя много лесно с въпросната програмка, само трябва да запишеш някъде стойностите за начало и край на логическите ти дялове - тези с данните. После триеш - не форматираш !!! целия extended дял и създаваш всичко наново - първо въпросния extended  и после двата ти логически дяла  - там дето са ти данните с абсолютно същите стойности. Накрая записваш промените в partitition table и готово. Пак ще кажа - цялата тая операция изобщо не пипа нищо върху информацията на диска а само оправя стойностити в P.T. на диска, която си омазал. Ако ти се ползува графичен инструмент за целта то ползувай  GParted-live CD.

fdisk все пак е конзолна, сиреч текстова програма и иска внимателно четене.

Редактирано от delafer на Февруари 12 2007, 20:49

"Imagination is more important than knoledge" A.Einstein
Контакти:  delafer
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 14 2007, 23:04

No avatar chosen

Благодаря Delafer, за бързият отговор. Изтеглих Gparted liveCD, но пак - греда. IDE контролера JMicron JMB361 не разпознава DVDrom-а. Разархивира се ядрото и дава съобщение кернел паник, че няма cdrom. Това го установих и с Mandriva 2007, след като зареди ядрото отговаря, че не вижда DVDrom-а, харда и мрежата. Само федората зарежда два ata драйвера и подкарва дъното да си върши работата. През седмицата не мога да си позволя издънки, но в събота ще архивирам най-важното и ще има продължение.
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 15 2007, 02:41
quintessence

Група: Li psychos
Регистриран: Август 2005

Цитат:  (DivJ @ Февруари 12 2007,20:02)

21530025 е границата между двата нови NTFS дяла за данни.

Такова нещо като граница между две "парчета" от hdd - НЯМА . Ако едното "парче" свършва на цилиндър X ,то следващото такова ще започва от цилиндър X+1 ...
Не случайно казвам "парче" ... Докато при windows,linux & etc то е прието да се нарича partiton , то при *BSD & Sun-like се нарича slice .

Цитат:  (delafer @ Февруари 12 2007,20:42)

От това което си писал, според мен се разминават стойностите на extended дял който си създал и стойностите на логическите дялове...

Едно малко разяснение да дам относно IBM PC архитектурата ...
Partition table-а може да бъце разделен на 4 partition table entries ,които пък от своя страна съответстват на 4 "парчета" от hdd ,които се наричат primary ...
От това излиза ,че един hdd може да бъде разделен единствено и само на 4 "парчета" . Да, ама не ! Тук се включва ролята на extended "парчето" ... То като замести едно от primary , могат вътре в него да се създадат още 24 logical "парчета" ...
Вероятно някои от вас са забелязали , че един от primary е с флаг extended ... Това е въпросното "парче"

DivJ - един съвет от мен - не се ебавай с логиеската структура на hdd , защото това ще даде отражение рано или късно върху физическата такава ... казва то го човек (?) ,"грижливо" грижещ се за своя хард диск  :D

btw extended как си го създал - с PM или с windows add new partition май беше ... това не е от особено значение ... но PM (както всеки един инструмент) прави това , което му кажеш ... внимавай какво му казваш :) Много уважавах PM , докато не стана собственост на norton ... anyway ...

По принцип само да добавя .. между unallocated space и unused space има разлика ... :P

Код: 
Disk: wd0a      geometry: 9683/255/63 [155557395 Sectors]
Offset: 0       Signature: 0xAA55
        Starting       Ending       LBA Info:
#: id    C   H  S -    C   H  S [       start:      size   ]
------------------------------------------------------------------------
0: E8 15356  77  8 - 229721 118  4 [   246698998:  3443776305 ] <Unknown ID>
1: 01    0   0  1 - 267349  89  4 [           0:           0 ] DOS FAT-12  
2: 00    0   0  0 -    0   0  0 [           0:           0 ] unused      
3: 3F    0   0  1 - 267349  89  4 [           0:           0 ] <Unknown ID>
- 1 OS , зареджа id 3F ...
:33; :28; :34;

edit: btw ,ако искаш дай си геометрията на hdd ... да сметнем туй онуй :P
edit2: delafer , защо да не форматира с PM ...  trial или платената версия му върши идеално работа ... trial-ката сега ме мързи да гледам какви функции предлага ... на кракнат soft с право може да нямаш вяра ... но PM e наистина един доста добър , въпреки че е комерсиален ( всичко комерсиално sux по принцип) продукт ... преди да го купят norton ...

Редактирано от quintessence на Февруари 15 2007, 02:48
Контакти:  quintessence

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 15 2007, 06:49
ivopz

No avatar chosen

Регистриран: Февруари 2006

Един безценен съвет - не използвай Partition Magic, тази грешка съм я правил и аз  :6;
fdisk и parted.. са достатъчно добри :-)
Инсталатора на FC6 също би следвало да не ти създава проблеми, поне при мен е минавало гладко всичко винаги за разлика от други инсталатори.
Контакти:  ivopz
WEB  
Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 15 2007, 19:22
delafer

Регистриран: Март 2006

Цитат:  (quintessence @ Февруари 15 2007,02:41)

edit2: delafer , защо да не форматира с PM ...  trial или платената версия му върши идеално работа ... trial-ката сега ме мързи да гледам какви функции предлага ... на кракнат soft с право може да нямаш вяра ... но PM e наистина един доста добър , въпреки че е комерсиален ( всичко комерсиално sux по принцип) продукт ... преди да го купят norton ...

Да си призная PM съм ползувал само във варианта включен в някакво лайв сиди на XP руска направа някъде в началото на 2005 го проимах (не помня вече подробности)- най-вероятно е бил кракнат. Но най-редовно си имах проблеми - затова имам лошо мнение...
Та от тогава се научих да използувам fdisk и поне за мен винаги е бил абсолютно безпроблемен инструмент. Та за някои неудобство, за някои удобство - текстов режим - човек трябва да чете и внимава какви ги върши...

"Imagination is more important than knoledge" A.Einstein
Контакти:  delafer
Мнение #7 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 15 2007, 19:53

No avatar chosen

Ще се опитам да стесня въпроса към следното:
"PowerQestPartitionMagic Pro has verified that the LBA value is corect and can fix the CHS value.
Would you like PowerQestPartitionMagic Pro to fix this error?"
Програмата доколкото разбирам твърди, че LBA стойностите са вярни и предлага да промени CHS параметрите.
Предложението рационално ли е, или е самоубийствена стъпка предложена поради неподдържан хардуер?
Харда и дивидирома се разпознават като SCSI устройства.
Може би това е причината и инсталационният диск на ХР който поставих и рестартирах да загине при проверката на хардуера и да не стигне до рековъри конзолата.
WEB  
Мнение #8 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 17 2007, 11:30

No avatar chosen

От снощи ме гризе едно съмнение. Уиндоуса и партишън меджика с който създадох дяловете са 32 битови, а инсталирах 64 битова версия на Fedora core 6. Дяла за данни за който показва разлика между LBA и CSH стойностите се намира на 137 гигабайтовата граница на 24 битовото адресиране.  Сега свалям 32 битовата версия на Fedora core 6 и ще опитам с нея.

P.S. Дядо Гугъл донесе следната информация: На дънните платки с чипсет Р965 IDE канала е изграден с помощта на допърнителен PATA контролер на JMicron 361 или 363 при различните производители на дънни платки. Този контролер се поддържа от ядра след 2.6.18. rc1.

Редактирано от DivJ на Март 06 2007, 19:00
WEB  
Мнение #9 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 06 2007, 18:57

No avatar chosen

Ще приключа темата с последните опити и резултати. (ако е имало лесен начин да се избегне всичко това - така и не го открих)
1. Архивирах всичко важно на dvd.
2. Смених IDE dvdrom-a с SATA dvdrom и го преместих заедно с харда на контролера на чипсета .
3. Инсталирах suse 10.2 като сложих lilo в /boot дяла - (избрах win по подразбиране и suse). Стартира се само suse (как затри MBR ?).
4. Втора инсталация на suse 10.2 форматирах целият диск и направих fat дялове за windows и ext3 за suse. Вече няма грешки в дяловете.
5. Инсталирах vista защото диска с ХР загива при проверка на хардуера.
6. С помоща на nLite си направих инсталационен диск на ХР с вградени ahci драйвери от диска към дъното.
7. Сега имам работещи XP и SUSE. Зузето засега го стартирам с диск - в настройката на lilo не се вижда стартов запис на win. Но това са бели кахъри след всички перипетии.
WEB  
Мнение #10
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 06 2007, 19:54
quintessence

Група: Li psychos
Регистриран: Август 2005

Защо го стартираш с диск ? Какъв е проблемът ?
Относно windows image в lilo.conf не се притеснявай :) Кажи само на кой дял suse-то ти вижда windows-ките дялове и ще си ги добавиш в конфигурационния файл на bootloader-a :) :P
Контакти:  quintessence

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Общо 12 отговор(а) от Февруари 12 2007, 20:02 до сега

© 2014 Linux Index Project