Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Проблем с Хардове
Тема: Проблем с Хардове, Slackware 11
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Април 03 2007, 19:50
liubeto

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Декември 2005

Оценка: няма

Здравейте на всички, имам едно въпросче, което възникна докато си правех експерименти с компютъра ми, та ситуацията  е следната имам два харда, IDE интерфейс, на мастер-а е Windows-a, а slave-a е разделен едната половина е фат32, а на другата ми е slack-a, боотвам от MBR-то на slave-a. Наложи ми се един хард да го формат-на в ext3 (новия хард е с SATA) и понеже кутията е малка махнах master-a смених джъмперите на slave-a, но като го пуснах ми изскочи нещо от сорта "Kernel panic: Can`t mount root directory" , реших, че тоя проблем го прави /etc/fstab, защото се пробва да моунт-не windows partition-ите, редактирах го ,но отново пак изскочи същото при зареждането на системата. Надявам се някои може да ми каже къде греша, благодаря ви предварително!

п.с. Има ли възможност само с една команда под конзола да се форматира хард в ext3? Хайде че станах твърде нахален с въпросите!  :22;

Once you go slack, you never turn back :)
Контакти:  liubeto
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Април 03 2007, 22:59
delafer

Регистриран: Март 2006

Като root - mke2fs -Jv /dev/тамкоетое

"Imagination is more important than knoledge" A.Einstein
Контакти:  delafer
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Април 04 2007, 01:45
quintessence

Група: Li psychos
Регистриран: Август 2005

Цитат:  (liubeto @ Април 03 2007,19:50)

Здравейте на всички, имам едно въпросче, което възникна докато си правех експерименти с компютъра ми, та ситуацията  е следната имам два харда, IDE интерфейс, на мастер-а е Windows-a, а slave-a е разделен едната половина е фат32, а на другата ми е slack-a, боотвам от MBR-то на slave-a. Наложи ми се един хард да го формат-на в ext3 (новия хард е с SATA) и понеже кутията е малка махнах master-a смених джъмперите на slave-a, но като го пуснах ми изскочи нещо от сорта "Kernel panic: Can`t mount root directory" , реших, че тоя проблем го прави /etc/fstab, защото се пробва да моунт-не windows partition-ите, редактирах го ,но отново пак изскочи същото при зареждането на системата. Надявам се някои може да ми каже къде греша, благодаря ви предварително!

п.с. Има ли възможност само с една команда под конзола да се форматира хард в ext3? Хайде че станах твърде нахален с въпросите!  :22;

Bootloader-ът ти е сътворил проблема с kernel panic . Все пак той е конфигуриран да load еди кое си ядро от еди кой си дял на еди кой си hdd. Ти като си сменил хардовете -  на sata-та няма никой нали се сещаш :P Няма какво да зареди т.е.

Колегата може би има предвид ".... -v... " за verbose exec. относно командата :)

Редактирано от quintessence на Април 04 2007, 01:47
Контакти:  quintessence

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Април 04 2007, 07:45
gosheto

Регистриран: Април 2005

Оценка: 5

liubeto, ако съм те разбрал правилно преди си имал два IDE харда, които са били разпознати като hda и hdb. Като си махнал първия диск, то вторият е станал hda, за това освен в menu.lst, както е казала quintessence, трябва да редактираш и fstab файла. Всичко, което е било hda трябва да се махне, а това което е било hdb да се промени на hda.

Редактирано от gosheto на Април 04 2007, 09:46
Контакти:  gosheto
WEB  
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Април 04 2007, 15:43
liubeto

No avatar chosen

Благодаря много на всички за помоща и аз се осетих ама късно, че то си търси hdb, а не hda и затова изкарава тази грешка.

WEB  
Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Април 04 2007, 20:08
delafer

Регистриран: Март 2006

Цитат:  (quintessence @ Април 04 2007,01:45)

Колегата може би има предвид ".... -v... " за verbose exec. относно командата :)

:) може да е досаден навик, но предпочитам, особено за отговорни неща конзолата "да казва" какво точно изпълнява в момента...  :)

"Imagination is more important than knoledge" A.Einstein
Контакти:  delafer
Мнение #7 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Април 04 2007, 21:09
quintessence

offtopic: никак не е досаден този навик , а полезен :P

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #8 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Април 04 2007, 22:01
liubeto

No avatar chosen

Така и така съм подхванал темата за хардовете искам да ви питам още нещичко, за което съм чел тук таме, но така и не ми се е разяснило. Значи да предположим че имам един хард, на който е качена някаква дистрибуция, компютъра се използва от няколко юзъра и скоро паметта свършва, купувам нов хард и го моунтвам в /home директорията, мога ли да го направя и ще си изгубят ли юзърите старите данни, или след като го сложа просто ще се добави като free space в /home-а и всички ще могат да го използват. А и още нещо не ми е ясно може да прозвучи, яко тъпо като въпрос, но паметта се разпредя динамично в хард-а нали, имам предвид качваш в /home директорията докато хард-а не се запълни ? Съжелявам че питам такива неща, някои може да рече, че са глупости, но съм чел все общи неща  и така и не съм си отговорил на тези въпроси. Благодаря предварително надявам се не съм ви отекчил прекалено! Поздрави!

WEB  
Мнение #9 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Април 04 2007, 22:07
liubeto

No avatar chosen

Ей само забравих в горния пост да добавя, ако може някои с думи прости да ми обесни какво е LVM и къкъв е смисъла от това чудо...?

WEB  
Мнение #10
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Април 04 2007, 22:54
quintessence

LVM ( Logical Volume Manager ) - служи за управление на дисковото пространство .
Смисъл ... може да създаваш виртуални дялове извън 1-2-3... hdd, които можеш да манипулираш (преоразмеряваш , местиш , ... ) от един hdd към друг .
Плюсове и минуси разбира се има .
Приложение - backups , file servers , etc ...
:P

Редактирано от quintessence на Април 04 2007, 22:54

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Общо 12 отговор(а) от Април 03 2007, 19:50 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Проблем с Хардове

© 2014 Linux Index Project