Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Какво да донаправя на cdrom-a?
Тема: Какво да донаправя на cdrom-a?, Slackware 11.0
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Май 02 2007, 18:59
silverback

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Февруари 2006

Оценка: няма

След като съм си маунтнал СД-то в папка /сдром и съм преконфигурирал fstab ( дал съм му ауто маунт ),когато натисна копчето на СДром-а,не се отваря.Иначе като вляза в директорията /сдром си виждам това което е на диска.За да го отворя,трябва да вляза в медиа сторидж и от там с десен бутон да избера eject.Другият парадокс е, че когато вляза в сдром устройството през медия сторидж,ми го маунтва някъде си (при положение, че вече е маунтнат) и влизайки в устройството не показва никакви файлове.Все едно,че нямам поставено СД.

Salus populi, suprema lex!
Контакти:  silverback
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 02 2007, 21:44
quintessence

Група: Li psychos
Регистриран: Август 2005

Преди да извадиш диска трябва да го размонтираш . Няма смисъл от автоматично монтиране на оптични устройства. :)
Ако те мързи да пишеш всеки път mount еди какво си ( като си описал у-вото в /etc/fstab ) , може просто да си направиш един скрипт , чрез който да монтираш cdrom-a . Или просто да не го описваш в /etc/fstab и да ползваш по-съдържателен скрипт като например :

Код: 

#!/bin/bash
mount -t iso9660 -o ro /dev/у-вото /mount_point
( или пълен път до mount )

Ако искаш да го ползваш като обикновен потребител си го присвояваш на твоя user и му даваш права за четене и изпълнение от потребителите и всички останали и пълни права за root . Ако скрипта се казва cdrom , то трябва да направиш следното в директорията , където е съхранен скрипта :

Код: 
chown user:group cdrom
- където user:group са съответно потребителското ти име и групата към която принадлежиш , например silverback:users

Код: 
chmod 755 cdrom

btw
Код: 
man eject
:)
Контакти:  quintessence

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 03 2007, 00:09
silverback

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Февруари 2006

Оценка: няма

Mnogo 10x  :6;

Salus populi, suprema lex!
Контакти:  silverback
WEB  
Мнение #4
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 03 2007, 16:37
nikolavp

Група: Li maniacs
Регистриран: Юли 2006

Оценка: 4

Цитат:  (silverback @ Май 03 2007,00:09)

Mnogo 10x  :6;

Ако си със КДЕ(сигурно може и при gnome) сложи една иконка да работния плот, чрез която можеш да "размонтираш" cdrom-a. Даваш десен бутон umount и след това го вадиш. При gnome даже някъде четох, че може от файловия менижър, но тук трябва да се изкаже някой друг ;)
Edit:трябва да имаш параметър user при опциите за cdrom-a в fstab иначе не знам дали ще работи

Редактирано от nikolavp на Май 03 2007, 16:39

Контакти:  nikolavp

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Общо 3 отговор(а) от Май 02 2007, 18:59 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Какво да донаправя на cdrom-a?

© 2014 Linux Index Project