Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Как се инсталира .tar
Тема: Как се инсталира .tar, Искам да инстална Паскал
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Май 05 2007, 19:37
index

Група: Li fans
Регистриран: Април 2007

Оценка: няма

Здравейте.Искам да инстална Pascal  за  Linux.Toй е в .tar  и искам да ви попитам как да го инсталирам ?
Контакти:  index
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 05 2007, 20:38
delafer

Регистриран: Март 2006

Сам по себе си tar не се инсталира... Това е архив - за сравнение zip, rar... Т.е. трябва да го разархивираш и после... зависи какво има вътре.
 Какво ти трябва ? Компилатор за Pascal ли ? Най-добре си намери пакет за своята си дистрибуция... не помня ти май беше с ubuntu - ИНФО ЗА ПАКЕТА. Просто го инсталираш през synaptic...

Редактирано от delafer на Май 05 2007, 20:41

"Imagination is more important than knoledge" A.Einstein
Контакти:  delafer
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 05 2007, 22:56
devik

Регистриран: Декември 2006

Оценка: 5

tar zxvf име_на_пакета.tar.gz ще го разархивира и обикновено се инсталира с
./configure
make
make install
Може да е и по друг начин - в install_readme трябва да пише ,но както казва delafer по-лесно е с  готов пакет.
Контакти:  devik
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 05 2007, 23:31
quintessence

Група: Li psychos
Регистриран: Август 2005

Цитат:  (devik @ Май 05 2007,22:56)

tar zxvf име_на_пакета.tar.gz ще го разархивира и обикновено се инсталира с
./configure
make
make install
Може да е и по друг начин - в install_readme трябва да пише ,но както казва delafer по-лесно е с  готов пакет.

Колега , потребителят пита за архив с разширение .tar , а не .tar.gz :P
Т.е в комаден ред разархивирането ще е без z
Код: 
tar xvf asd.tar
:)
Контакти:  quintessence

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 05 2007, 23:56
index

Да с Убунту съм.Искам пакал като този на бозичката.Изтеглих  както  ми каза delafer паскал от сайта инсталирах го, и сега как да го стартирам като не го намирам в нито едно меню ?
WEB  
Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 06 2007, 01:11
delafer

Първо... не инсталирай софтуер по този начин - това е изключително вреден навик от бозичката. Всяка дистрибуция има собствен инструмент за инсталиране на програми(пакети както им викаме тук) Прочети ръководството на ubuntu Тук. Хубаво прочети как се добавят източници и как се работи с synaptic...
Второ... за паскал. Програма можеш да напишеш с кой да е текстов редактор, да запишеш текста с подходящото разширение (.pas май тр да е в случая) и след това в команден ред да я компилираш - би трябвало  да е gpc именапрограма.pas . Не съм се занимавал с писане на програми от студентско време, дето беше преди 1000 години. Може и да бъркам, но принципно е така...
Трето... за писане на програми. В Линукс има т.н. среди за разработка - грубо казано пак редактори, където си пишеш програмите и имаш инструменти (графични) за тестване компилиране и пр. В бозата е същото, но просто ти идва в пълен комплект, без да имаш избор - тук имаш. Специално за ГНОМ има разни варианти - доколкото съм запознат с въпроса - предпочитано решение е програмата Anjuta - интегрирана среда за разработка...
Тук нека ти помогне някой от колегите които са по-навътре с тая материя.

И пак ще ти повторя - научи се да инсталираш софтуер чрез средствата на дистрибуцията ! ! !
Като ти гледам screenshots от един друг пост - на десктопа ти има линк "Мениджър на пакети..." ще ти извади очите !

:24; заболяха ме пръстите от писане...  ;)

Редактирано от delafer на Май 06 2007, 01:23

Мнение #7 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 06 2007, 17:14
index

Цитат:  (delafer @ Май 06 2007,03:11)

Първо... не инсталирай софтуер по този начин - това е изключително вреден навик от бозичката. Всяка дистрибуция има собствен инструмент за инсталиране на програми(пакети както им викаме тук) Прочети ръководството на ubuntu Тук. Хубаво прочети как се добавят източници и как се работи с synaptic...
Второ... за паскал. Програма можеш да напишеш с кой да е текстов редактор, да запишеш текста с подходящото разширение (.pas май тр да е в случая) и след това в команден ред да я компилираш - би трябвало  да е gpc именапрограма.pas . Не съм се занимавал с писане на програми от студентско време, дето беше преди 1000 години. Може и да бъркам, но принципно е така...
Трето... за писане на програми. В Линукс има т.н. среди за разработка - грубо казано пак редактори, където си пишеш програмите и имаш инструменти (графични) за тестване компилиране и пр. В бозата е същото, но просто ти идва в пълен комплект, без да имаш избор - тук имаш. Специално за ГНОМ има разни варианти - доколкото съм запознат с въпроса - предпочитано решение е програмата Anjuta - интегрирана среда за разработка...
Тук нека ти помогне някой от колегите които са по-навътре с тая материя.

И пак ще ти повторя - научи се да инсталираш софтуер чрез средствата на дистрибуцията ! ! !
Като ти гледам screenshots от един друг пост - на десктопа ти има линк "Мениджър на пакети..." ще ти извади очите !

:24; заболяха ме пръстите от писане...  ;)

В синиптика немога да се справа.Пиша Pascal  и ми изважда един лист с 100-ци резултари и нито един от тях немога да разбера за какво служи с точност(чета от долу описаняето но на някой изобщо не  разбирам).Имам нотпед++ и той сушо поддържа паскал,но аз искам след като съм написал кода да го пусна в употреба,да го провера за грешки и т.н.т.
Сега свалям Anjuta.
WEB  
Мнение #8 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 06 2007, 17:17
index

А можели примерно съм инсталирал нещо от .тар.гз или само .тар да се деинсталира?
WEB  
Мнение #9 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 06 2007, 18:28
delafer

Цитат:  (index @ Май 06 2007,17:14)

...В синиптика немога да се справа.Пиша Pascal  и ми изважда един лист с 100-ци резултари и нито един от тях немога да разбера за какво служи с точност(чета от долу описаняето но на някой изобщо не  разбирам)...

:22;  :22;  :22;

E, просто нямам думи ! ! !

Еми ще ти изведе много варианти, разбира се, защото търсачката показва всичко което се асоциира по някакъв начин с думата. Да не говорим, че името на пакета го знаеш много добре - цифричките в края са версия... :P

Извини ме за рязкото мнение, но не само, че не си си направил труда да проучиш как се работи с програмата, но проявяваш и нежелание за това (synaptic). Че то същото ще е после и с anjuta...

Мнение #10
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 06 2007, 22:04
index

Цитат:  (delafer @ Май 06 2007,20:28)

Цитат:  (index @ Май 06 2007,17:14)

...В синиптика немога да се справа.Пиша Pascal  и ми изважда един лист с 100-ци резултари и нито един от тях немога да разбера за какво служи с точност(чета от долу описаняето но на някой изобщо не  разбирам)...

:22;  :22;  :22;

E, просто нямам думи ! ! !

Еми ще ти изведе много варианти, разбира се, защото търсачката показва всичко което се асоциира по някакъв начин с думата. Да не говорим, че името на пакета го знаеш много добре - цифричките в края са версия... :P

Извини ме за рязкото мнение, но не само, че не си си направил труда да проучиш как се работи с програмата, но проявяваш и нежелание за това (synaptic). Че то същото ще е после и с anjuta...

Неме разбра правилно.Не си първият нито ще си последният.
Исках да кажа ,че като ми излезнат 55 пакета се шашна от  каде да почвам.
WEB  
Общо 15 отговор(а) от Май 05 2007, 19:37 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Как се инсталира .tar

© 2014 Linux Index Project