Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Mandriva - няколко питанки ...
Тема: Mandriva - няколко питанки ...
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Май 24 2007, 19:16
Тараторчо Бърборинков

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Май 2007

Оценка: няма

Преди година може би реших да премина на Linux, но се отказах заради кофти начина по който се инсталира и конфигурира VPN. Сега разбрах че проблема е решен, и аз отново реших да опитам. Запознах се внимателно с

http://mandriva.cointech.net/#Как%20....ndriva?

...и благодаря на колегите които са си дали труда за да ограмотяват такива като мен - макар че лично на мен ми беше малко трудно да чета малките червени буквички на червен фон   ;)   След това внимателно се запознах и с това:

http://qa.mandriva.com/twiki/bin/view/Main/DrakVPN

... и то по- лесно и просто... Здраве му кажи! Изтеглих си "mandriva-linux-2007-spring-free-dvd-i586.iso"  от тук:

ftp://mandriva.cointech.net/pub/MandrivaLinux/official/iso/2007.1

опекох си бутващо DVD и инсталирах дистрибуцията на отделен HDD (имам няколко). HDD-то на което инсталирах е закачен на 1 канал на контролера като Master. Другите HDD ги откачих временно. Инсталацията мина безгрижно лесно и безпроблемно. Внимателно ПОСТАВИХ отметките да се инсталират пакетите които касаят мрежовите услуги които ще са ми нужни. След рестарта - първа изненада! Логването като ROOT не било разрешено. Логнах се като потребител и сега като се налага да правя промени ме пита за адм. парола - въвеждам я и всичко ОК! но като ROOT немога да се логна. Както и да е- преминах към настройки на лок. мрежа. Като приключих мога да отварям локалните сървъри с форумите на мр. ми оператор, но като се опитах да създам VPN както е показано тук:

...се оказа че неможе! Избирам "OpenVPN" и ми излиза съобщение ще щял да ходи на сайта си да си дръпнел незнам какво си за да можел да ми направи "OpenVPN" Много смешно ми стана в началото защото то е ясно на кой сайт ще отиде Mandriva- та без закачен VPN. Върнах се назад няколко стъпки и избрах "Cisco VPN Concentrator" - там всичко си е наред и мога да правя каквото си искам. Значи модулът е инсталиран (така си мисля де). След това реших че греша (понеже нямам НИКАКЪВ опит с Linux) и има нещо на DVD- то което несъм инсталирал. Поставих го в устройството и ползвах мениджъра за добавяне на пакети, но нищо неможах да направя. Няма обяснение дали на DVD има директория с неинсталирани пакети. Посочвах наслуки това- онова... Но никакъв резултат.  От сряда вечерта сменям само HDD- та за да мога да ходя по форумите да чета и след това закачам Mandriva- та да опитвам какво ли не но резултат никакъв. Намерих мнооого обяснения как става това с инсталиране на допълнителен VPN клиент и настройването му в конзола в рзличните дистрибуции, но за Mandriva и за този "DrakVPN" нищичко не открих.

Ще съм Ви много благодарен ако някой отдели минутка да драсне тук 2-3 реда дори и не с обяснения, а само да ми посочи дали грешката е в мен или в дистрибуцията (което неми се вярва де). Или линкче нанякъде къде да чета (с английския никак ме няма).
Имам и други малки проблемчета - мониторът работи в 24бт. дълбочина на цвят а не 32 бт. на 70 ХЦ а TV Out-а на видеокартата несъществува (макар че и двете устройства се потдържат и съм ги избрал ръчно съм ги посочил производители и модели IBM P76 nVidia FX5200)... но това са "бели кахъри".
Надявам се че в  това празнично време все някой ще обърне внимание да драсне 2 реда за което благодаря предварително! Успех на всички!

Редактирано от Тараторчо Бърборинков на Май 24 2007, 21:31
Контакти:  Тараторчо Бърборинков
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 25 2007, 17:27
Dim.Dim
Нерегистриран

Мисла си, че за Линукса не ти трябва такава настроика, виж си връзката долу и изключи всички възможни без тази която си конфигурирал ръчно. Проба - грешка и готово.  :29;
Контакти:  Dim.Dim

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 25 2007, 20:28
Тараторчо Бърборинков

No avatar chosen

Ми аз конфигурирах ръчно локалната мрежа. Виждам всичко което виждам и в Windows. Но за да имам интернет трябва да си закача VPN- а. Няма как без него. Нямам идея какво става, защото нямам никакъв опит с Linux, а нямам и нито познати нито приятели които могат да ми помогнат. Аз бих искал само ако може някой да ме насочи дали това е от дистрибуцията или грешката е в мен- аз после ще търся инфо, ще чета и ще се ограмотя.... Няма да дотягам с тъпи въпроси... Но нямам представа къде е проблема за да търся решение.

Благодаря!
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 26 2007, 10:31
stumps

Група: Li psychos
Регистриран: Април 2005

А защо точно искаш да пуснеш VPN клиент и по-точно какъв ти трябва? ... PPPoE, PPtP, IPSec ? ... предполагам, че просто искаш да си подкараш нет-а, нали? ... кой ти е доставчика на Интернет?

Два месеца работа с компютъра спестява два часа четене на документация

Бизнесът на Microsoft е бизнес за трима: Един пише вируси, друг прави антивирусни, а третият продава (псевдо)операционна система за тях.
Контакти:  stumps

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 26 2007, 12:28
Тараторчо Бърборинков

No avatar chosen

Немога да си подкарам нета. Доставчик - Networx в Русе засега. Интересува ме "PPtP". От септември месец ще мина на Кейбълтел трипълплей (мисля че така беше) и то ТОЧНО по тази причина. Там няма такива глупости. Но до септември... Като гледам май ще си остана на "Windows".   :(
WEB  
Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 26 2007, 14:11
stumps

Правилно си почнал да следваш инструкциите тук:

... и продължавай да го правиш, НО първо от системата за инсталиране на пакети (която за съжаление не знам къде точно по менютата ти се намира) си инсталирай въпросния пакет "openvpn". Тъй като си изтеглил DVD, там 100% се намира въпросния "openvpn" пакет (нещо такова като файлово име трябва да е - "openvpn-2.0.7-1mdk.i586.rpm"). Цялата ти задача се състои в това да намериш пакетния си мениджър, да влзеш в него и да го инструктираш от DVD-то ти да инсталира пакета "openvpn" ...

Колегите с Mandriva, ако обичат да се включат в дискусията ... :38;

Два месеца работа с компютъра спестява два часа четене на документация

Бизнесът на Microsoft е бизнес за трима: Един пише вируси, друг прави антивирусни, а третият продава (псевдо)операционна система за тях.
Контакти:  stumps

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #7 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 26 2007, 14:19

струва ми се че твоя доставчик използва PPoE, което няма да стане с openvpn

"Linux is for people who hate Windows, BSD is for people who love UNIX"
Контакти:  gog

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #8 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 26 2007, 16:17
Тараторчо Бърборинков

No avatar chosen

Много Ви благодаря за вниманието! За "stumps" да кажа че в началото ми дойде наум това - даже съм писал по- горе че се мъчих да "доинсталирам" включително и този OpenVPN, но неможах да го открия на DVD- то. Но ти явно имаш опит и щом казваш че 100% го има ще го изровя, та ако ще и цяла седмица да вися пред компютъра. Това ми трябваше - насока къде да дерзая  :D
А на "gog" да кажа че мрежата на моя доставчик има клиенти и на VPN и постепенно преминава PPoE. В момента май горе- долу 50%Х50% съотношение, но се "чува" че в скоро време ще ни принудят всички които все още сме останали на VPN да преминем на PPoE. Е такава една идиотщина е де... Ама аз мисля да ги "резна" главно заради потдръжката им.Несъм доволен, а и често се държат с клиенти арогантно и направо високомерно. Както и да е де. Утре вечер ще пробвам пак да изровя от диска този OpenVPN!
Благодаря!
WEB  
Мнение #9 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 27 2007, 11:11
mdk_bg

No avatar chosen

Цитат:  (Тараторчо Бърборинков @ Май 26 2007,16:17)

Много Ви благодаря за вниманието! За "stumps" да кажа че в началото ми дойде наум това - даже съм писал по- горе че се мъчих да "доинсталирам" включително и този OpenVPN, но неможах да го открия на DVD- то. Но ти явно имаш опит и щом казваш че 100% го има ще го изровя, та ако ще и цяла седмица да вися пред компютъра. Това ми трябваше - насока къде да дерзая  :D
А на "gog" да кажа че мрежата на моя доставчик има клиенти и на VPN и постепенно преминава PPoE. В момента май горе- долу 50%Х50% съотношение, но се "чува" че в скоро време ще ни принудят всички които все още сме останали на VPN да преминем на PPoE. Е такава една идиотщина е де... Ама аз мисля да ги "резна" главно заради потдръжката им.Несъм доволен, а и често се държат с клиенти арогантно и направо високомерно. Както и да е де. Утре вечер ще пробвам пак да изровя от диска този OpenVPN!
Благодаря!

Здравей!

Търсиш проблема не там където е. За да направиш VPN трябва вече да си "свързан" с Интернет. Това, което твоят доставчик използва вероятно е PPTP /point-to-point tunneling protocol/. Обикновено лан-сите тогава говорят за vpn-и. Може и да е pppoe, а може да предлага и двата начина. Както и да е. Настройките стават по следния начин.

Първо една скоба. Не е хубаво да се логваш като root. Набий си го в главата. Вярно, че  дразнещо особено, когато се заниваш с настройки, но си има своите предимства. Има начин това да се заобиколи.

1. Отваряш конзола.
2. Пишеш su root и си въвеждаш съответната парола.
3. Вече си root и пишеш visudo, което ти отваря за редактиране файла sudoers.
4. Ще видиш един ред "root    ALL=(ALL) ALL". Слизаш под него с курсора и натискаш "Insert". Това те вкарва в режим на редактиране с вмъкване.
5. Пишеш същото само, че вместо root пишеш твоето потребителско име.
6. Натискаш "Esc" за да излезеш от режима на редактиране.
7. Натискаш и задържаш "Shift", след което натискаш два пъти "Z". Това съхранява файла и излиза от редактора.

За повече - "man sudoers"

Сега можеш да извикваш приложения, които искат администраторски режим с командата "sudo 'program'"

Примерно можеш да напишеш "sudo drakconf"

Сега към връзката с доставчика. От Mandriva Control Center /sudo drakconf/ отиваш на Network&Internet.
Оттам отиваш на Setup a new network interface. На следващия екран избираш DSL и натискаш Next. От следващия екран избираш интерфейса /в повечето случаи е само един - мрежовата карта и няма какво да се избира/ и продължаваш нататък.
Следващият екран се казва "Please select your provider" По подразбиране е установено на Bulgaria BTC ISDN /ако си указал при инсталацията, че се намираш в България/. Може да се продължи, а може да се избере и "Unlisted - edit manualy". Продължаваш нататък и от следващия екран избираш една от последните две опции /PPPoE или PPTP/, в зависимост от това какъв ти е случая. От там нататък нещата са като при Windows XP.

Успех!

PS. Сега се сетих, че има още едно чудесно "tool"-че. Kvpnc се казва е върши чудесна работа и поддържа един куп vpп клиенти. Ей тук му е описанието.

Редактирано от mdk_bg на Май 27 2007, 11:36
Контакти:  mdk_bg
WEB  
Мнение #10
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 27 2007, 11:54
Тараторчо Бърборинков

No avatar chosen

Благодаря за съевтите mdk_bg! Аз 2 дни несъм се прибирал но след малко си тръгвам и нямам търпение да пробвам да видя дали ще се получи! Ама няма да си избия от главата да се логвам като root - не се трвожи - винаги имам mage на системния дял.  :D  
С редактирането на файла ще се справя - преди време 1988-1989 г. даже ме мързеше в MSDOS да отварям простия "Edit" а направо пишех:
copy con ime_na_faila
и като си напишех файла
Ctr+Z
Ще си спомня младоста   :D
Благодарности и на който ми е оправил заглавието - чак сега забелязах. Ако стане - ще драсна 2 реда тука - дай боже вече от Mandriva- та   :24;
WEB  
Общо 37 отговор(а) от Май 24 2007, 19:16 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Mandriva - няколко питанки ...

© 2014 Linux Index Project