Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Mandriva - няколко питанки ...
Тема: Mandriva - няколко питанки ...
Мнение #31 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Май 29 2007, 04:37
Тараторчо Бърборинков

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Май 2007

Оценка: няма

Нещо май съм попаднал на кофти "image" от което съм си опекъл DVD- то:

"Пакетът pptp-linux-1.7.1-1mdk.i586 се намира в основния дистрибутив - т.е на двд-то, което си изпекъл и не е необходимо да си свързан с мрежата за да го инсталираш!"
Това е вярно! Аз неможах да заспя тази нощ и доста търсих, но го намерих.    

"Пакетът openvpn-2.0.7-4mdv2007.1.i586 се намира в хранилищата в секция Contrib. Това обаче не е клиентът, който в случая ти трябва.

Пакетът vpnc-0.3.3-7mdv2007.1.i586, който е 'free client for cisco 3000' се намира в основния дистрибутив - т.е на двд-то, което си изпекъл, но както вече стана ясно, в случая той не ти върши никаква работа.

Пакетът kvpnc-0.8.8-1mdv2007.1.i586, който аз ти препоръчах се намира в основния дистрибутив и е просто едни frontend за различни vpn клиенти, с който бързо и лесно се конфигурират различни vpn връзки."

Нищо подобно! НЯМА ГИ! Ега ти цирка! Нито в мениджъра на пакетите, (инсталирани или неинсталирани), нито на DVD- то (освен ако там са вградени общо в някакъв архив или image от които да си ги вади мениджъра на пакети или незнам си коя друга програма.
Аз изтеглих допълнително "openvpn-2.0.7-4mdv2007.1.i586" и "vpnc-0.3.3-7mdv2007.1.i586" и ги инсталирах - вярно нищо несвърших де, но...
Неможах да намеря "kvpnc-0.8.8-1mdv2007.1.i586" да го инсталирам. Нямам идеязащо така. Уффф......      :6;
Контакти:  Тараторчо Бърборинков
WEB  
Мнение #32 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 29 2007, 08:16
mdk_bg

No avatar chosen

Не мога да повярвам! Не мога да повярвам!

Действително ли става дума за Mandriva 2007.1 Spring или само си чешем езиците?

Mandriva Control Center -> Look at installable software and install software packages.
Software packages. Има поле "Find". Пишеш името на пакета и ти го показва. ако има отметка - значи е инсталиран. Можеш да търсиш и по части от името. И не би трябвало да ти отнеме цяла нощ. В твоя случай пишеш "vpn" и трябва да ти извади всички пакети, които съдържат в името си "vpn".

Пакетите, които ти трябват са "pptp-linux-1.7.1-1mdk.i586" и "kvpnc-0.8.8-1mdv2007.1.i586". С втория ще си конфигурираш една vpn връзка с необходимите ти параметри.

След това "New network interface"и по реда...
Контакти:  mdk_bg
WEB  
Мнение #33 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 29 2007, 18:07
nfsto

No avatar chosen

Регистриран: Юни 2006

http://www.linux-index.org/cgi-bin/ib3/ikonboard.cgi?act=ST;f=29;t=2265

тоя проблем май е по твойта тема :)
свали си 1 кубунту то е жив диск и опитай
Контакти:  nfsto
WEB  
Мнение #34 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 29 2007, 18:23
Тараторчо Бърборинков

No avatar chosen

Повярвай "mdk_bg" - това е истината. Дистрибуцията съм я теглил оттук:

ftp://mandriva.cointech.net/pub/MandrivaLinux/official/iso/2007.1

третото от горе надолу- виж сам дали греша. Ако продължаваш да не вярваш ще ти направя няколко скрийншота от мениджъра на пакети и търсачката му. Но това не е интересно. Аз съм костилка малко и това неможе да ме спре. След като "загрях" накрая че нищо нестава защото просто дистрибуцията няма клиент, аз поисках от чичко Гугъл и той любезно ми предостави да си сваля "kvpnc-0.8.8-1mdv2007.1.i586" който по- късно успешно инсталирах. В началото ми даваше грешка и незакачаше но се сетих за Krasyo и писанията му та махнах отметката на "MPPE" и след това VPN- а закачи. И то хубаво закачи, обаче интернет няма. Пак виждам така наречените локални ресурси, но интернет нямам. Е сега пак ще пусна Мandriva- та да се поразровя из клиента за да видя защо е така, ако изобщо успея да видя нещо защото едва си държа очите отворени вече.  :D   Но ми стана много интересно та затова.
В този смисъл да ти кажа че установих че Linux- а за нас май е нещо като аналният секс за жените - В началото малко кофти, ама като свикнат започва даже и да им харесва!   :D
WEB  
Мнение #35 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 29 2007, 18:40
tolostoi

Група: Li maniacs
Регистриран: Юли 2006

Оценка: 5

Щом се закача е добре, не са ти оправни маршрутите, трябва default gw да е този на VPN-a виж в писането на Красьо
Код: 
sbin/route add -host [IP адресът на VPN сървъра] gw [Локалният Ви gateway] dev eth0
/sbin/route add default gw [Вашето локално IP за VPN]
потърси отметки там в Мандрива нещо за дифолт роуте или гв, или дай да го направиме ръчно. Като си закачен за впн-а влез в конзолата като руут
Код: 
su
ifconfig
route -n
и покажи тук какво ти отговаря.

Мнение #36 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 30 2007, 08:40
mdk_bg

No avatar chosen

Цитат:  (tolostoi @ Май 29 2007,18:40)

Щом се закача е добре, не са ти оправни маршрутите, трябва default gw да е този на VPN-a виж в писането на Красьо
Код: 
sbin/route add -host [IP адресът на VPN сървъра] gw [Локалният Ви gateway] dev eth0
/sbin/route add default gw [Вашето локално IP за VPN]
потърси отметки там в Мандрива нещо за дифолт роуте или гв, или дай да го направиме ръчно. Като си закачен за впн-а влез в конзолата като руут
Код: 
su
ifconfig
route -n
и покажи тук какво ти отговаря.

Възможно е. Въпреки, че впн-а би трябвало да си добавя route. Само, че в Мандривата ако искаш да оправяш маршрутите, най-доброто средство е Webmin. Последната версия е webmin-1.320-1mdv2007.1.noarch, само че в момента не съм в състояние да проверя дали я има на двд-то или трябва да се тегли от хранилищата.

Има и една вероятност да не го пуска firewall-а. Затова за всеки случай:
Код: 
sudo service shorewall clear

После може да се настрои от MCC.
WEB  
Мнение #37 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 30 2007, 09:52
Тараторчо Бърборинков

No avatar chosen

Много благодаря за съветите:

Kernel IP routing table
Destination     Gateway         Genmask         Flags Metric Ref    Use Iface
192.168.188.1   0.0.0.0         255.255.255.255 UH    0      0        0 ppp1
192.168.188.1   0.0.0.0         255.255.255.255 UH    0      0        0 ppp2
192.168.188.1   0.0.0.0         255.255.255.255 UH    0      0        0 ppp0
192.168.42.0    0.0.0.0         255.255.254.0   U     10     0        0 eth0
169.254.0.0     0.0.0.0         255.255.0.0     U     10     0        0 eth0
0.0.0.0         192.168.43.1    0.0.0.0         UG    10     0        0 eth0

То много ясно че така няма да има нет - Аз маршрутите няма проблем да си ги оправя стига да разбера откъде, но много Ви моля само да ми кажете как да се логвам като ROOT направо защото голяма идиотщина е това. Иначе аз мога да нанеса "голяма" вреда на системата си и без да съм ROOT. Даже и без да е включена системата в контакта мога да и нанеса голяма вреда   :D   Довечера ще открия откъде се задават маршрутите и всичко ще е ОК! Но ето тук ясно се забелязва недостатъка на виртуалното пространство- сега немога ви събера тук на барчето за да почерпя  :D  запроявеното търпение и разбиране.  :D
WEB  
Мнение #38
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Май 30 2007, 13:12
mdk_bg

No avatar chosen

Цитат:

но много Ви моля само да ми кажете как да се логвам като ROOT направо защото голяма идиотщина е това

В графичния интерфейс няма да можеш да се логваш като root.
Иначе в конзола можеш. Alt+Ctrl+F1 до F6 те пуска на някоя от 6-те конзоли. Alt+F7 те връща обратно в графичния интерфейс.
Ако отвориш терминал - пишеш:
Код: 
sudo bash
и си root.
WEB  
Общо 37 отговор(а) от Май 24 2007, 19:16 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Mandriva - няколко питанки ...

© 2014 Linux Index Project