Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
Тема: от ext3 към ntfs?, Или от линукс към уиндоус
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Юни 28 2007, 01:09
red_beast

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Януари 2007

Оценка: няма

Инсталирах линукс на един друг компютър,освен моя.Но сега като се опитвам да го върна отново към уиндоус нестава.Локалния диск С е форматиран във ext3 фаиллова система и инсталационния диск на уиндоуса не го разпознава.Пробвах да го сложа на другия ми дял.Качиха се фаиловете,всичко беше наред и точно след първия рестарт преди да се инсталира самата операционна система не зарежда.Стои си на боот сектора (там кадето разпознава диска преди да го буутне) и не мърда от там.След това пробвах дали линукс ще се качи на същия дял-с него нямаше проблеми.А в локалния диск си стои папката уиндоус която е трябвало да се инсталира.Та някои да знае как мога да махна линукса и да инстална уина?
Контакти:  red_beast
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Юни 28 2007, 02:31
rouzy

Регистриран: Февруари 2006

Зареди едно Live CD, използвай Gparted. Обикновено всяко Live CD с възможност за инсталране на харда има този инструмент. Маркираш дяла и го изтриваш, остави го неформатиран и дай ОК. След това рестартирай машината и зареждай инсталационното CD на Win-a.

Човек се учи докато е жив и греши също толкова!

MyFreeSoft
Българския Дебиан Блог
Контакти:  rouzy
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Юни 28 2007, 10:01
red_beast

No avatar chosen

В диска на убунтуту има ли я тая програма?
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Юни 28 2007, 10:13
tolostoi

Група: Li maniacs
Регистриран: Юли 2006

Оценка: 5

Цитат:  (red_beast @ Юни 28 2007,10:01)

В диска на убунтуту има ли я тая програма?

Има я да, но ми се струва, че т е друг проблема, windows трябва да вижда диска, без значение как е форматиран, по скоро няма драйвер за харддиска на инсталационния windows - да не е SATA друг път инсталирал ли си от същият диск на същия копютър? Относно започналата инсталация на другия диск, ако направиш от bios да зарежда първо него при рестарта сигурно ще продължи инсталацията.

Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Юни 28 2007, 11:11
rouzy

Регистриран: Февруари 2006

Преди няколко седмици в офиса ми донесоха един комп за тестове. На него трябваше да инсталирам Уин, само че преди това на него имаше линукс, в момента в който бутнах инсталационното сд на Уин-а, не тръгна инсталацията, точно защото не видя харда. Не беше SATA, а ATA. Т.е искам да кажа, че попаднах точно в същата ситуация. Решението беше с лайф сд-то на Убунту да изтрия дяла, да го оставя неформатиран и тогава вече нямаше проблем с инсталирането на Уин-а. За това предлагам този вариант, не казвам че няма и друг, но поне аз не се сещам за такъв в момента.

Човек се учи докато е жив и греши също толкова!

MyFreeSoft
Българския Дебиан Блог
Контакти:  rouzy
WEB  
Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Юни 28 2007, 11:38
tolostoi

Цитат:  (rouzy @ Юни 28 2007,11:11)

Преди няколко седмици в офиса ми донесоха един комп за тестове. На него трябваше да инсталирам Уин, само че преди това на него имаше линукс, в момента в който бутнах инсталационното сд на Уин-а, не тръгна инсталацията, точно защото не видя харда. Не беше SATA, а ATA. Т.е искам да кажа, че попаднах точно в същата ситуация. Решението беше с лайф сд-то на Убунту да изтрия дяла, да го оставя неформатиран и тогава вече нямаше проблем с инсталирането на Уин-а. За това предлагам този вариант, не казвам че няма и друг, но поне аз не се сещам за такъв в момента.

rouzy, за твоята ситуация съм чувал доста пъти, но не съм попадал в такава, и ми се струва леко нелогично, за това задвам повечко въпроси, да се намери причината. То при win понякога логиката я няма, но това е друга тема.

Мнение #7 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Юни 28 2007, 18:26
red_beast

No avatar chosen

Ами всъщност като бях под уиндоус които съм инсталирал от този диск ми изписваше че харда е за премахване,и ми излизаше отдолу иконката за премахване на хардуер.
WEB  
Мнение #8 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Юни 28 2007, 18:42
tolostoi

Ясно, намери си диска с драйверите за дъното и от него си направи дискета с драйвери за SATA - има някой дискове (тия с драйверите за дъното) са направени да можеш да буутнеш от тях и ти дава избор 1,2,3 и т.н. какви драйвери искаш да ти копира на дискетата. Като вече имаш тази дискета,  слагаш диска с windows и като започне да зарежда от него помпиш F6 (или F2 беше, то пише но за кратко чети бързо :) ) после на някоя стъпка ще ти поиска дискетата и ще копира от там каквото му трябва (не я вади може после пак да я иска, чак като рестартира я извади)
Ако нямаш флопи става сложно  :D  по-добре инсталирай на другият харддиск.

сега се позачетох
Цитат:  (red_beast @ Юни 28 2007,18:26)

Ами всъщност като бях под уиндоус които съм инсталирал от този диск ми изписваше че харда е за премахване,и ми излизаше отдолу иконката за премахване на хардуер.
предният път ти ли го инсталира и как? Ако е било по нормалният начин, пробвай метода на rouzy

Редактирано от tolostoi на Юни 28 2007, 18:44

Мнение #9 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Юни 28 2007, 20:33
red_beast

No avatar chosen

Пробвах метода на rouzy.С диска на убунту изтрих дяла,и с диска на уиндоус направих нов като го форматирах в ntfs.Но отново след първия рестарт не започва зареждането на инсталацията.А папката уиндоус е качена.По-късно ще пробвам това със дискетата.
WEB  
Мнение #10
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Юни 28 2007, 22:54
quintessence

Група: Li psychos
Регистриран: Август 2005

red_beast ,
с live-cd paste изхода от
Код: 
fdisk -l
, след това през recovery console от boot-ващия диск с XP изпълни fixboot и fixmbr . След това с live-cd-то дай пак изхода от
Код: 
fdisk -l
.

Не мажи нищо повече с триене на дялове и etc засега! ... Защо , защото ... съжалявам , че ще го кажа , но някои Linux-и просто много грубо застъпват дялове от hdd ( т.нар. overlap ) и по тази причина вместо първия дял да е 1024 cyl. , той е над тази стойност. Пък то има разни ограничения , едно друго. Това прави усложнения при опит за инсталиране на Windows още в самото начало ( при hardware detection ) . Fix-ва се с дискетка.

А windows-кия fdisk не може да изтрие Linux-ски дял/~ове _понякога_ , защото просто не го/ги разбира .

LBA , CHS
Контакти:  quintessence

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Общо 11 отговор(а) от Юни 28 2007, 01:09 до сега

© 2014 Linux Index Project