Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » login при пълен хард
Тема: login при пълен хард
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Юни 29 2007, 20:18
callandor

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Юни 2007

Оценка: няма

здравейте преди седмица си инсталирах ubuntu 7.04
но понеже съм гол и бос в тази сфера си направих три партишъна
сега този на който е убунту-то е фул и не ми дава да се логна понеже няма място да си запише нещо в някакъв файл
а успоредно с тва имам 31GB ext3 свободни на другия дял
ако някой иам идея как да метна home на тези 31GB
бутнах през livе cd-то но нещо пак не можах да се оправя

най-лесно е да го преинсталирам на един голям дял
но след два дена мъки подкарах радеона като хората и сега сърце не ми дава да го затрия
а и не знам дали ще мога пак да го подкарам
Контакти:  callandor
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Юни 30 2007, 09:53
delafer

Група: Li fans
Регистриран: Март 2006

Оценка: няма

Ето ти един начин - влизаш в конзола ctrl+alt+F1...F6  -  и се логваш - според мен в текстов режим трябва да може. Първо местиш съдържанието на /home в  другия дял, т.е. твоята лична директория.
Код: 
#sudo mv /home/аз /mеdia/disk/
В твоя случай /media/disk може да е друго.
След това отваряш файла /etc/fstab с текстов редактор - мисля че в ubuntu ползуваха nano
Код: 
sudo nano /etc/fstab
и променяш мястото на монтиране на /home - от /dev/hdx(/dev/sdx) на /dev/hdy(/dev/sdy) x и y са ти твоите номера на дяловете. Рестартираш и това е...
Успех  :)

edit - по принцип такава дейност се върши като root, но в ubuntu не е активиран, така че може като си се логнал като потребител да не ти даде да си преместиш собствената директория. Решението тогава е да стартираш от live-CD, да си монтираш дяловете, местиш съдържанието и променяш fstab. За примера / - e hda1 другия e hda2
Код: 
#mount /dev/hda1 /mnt/disk1
#mount /dev/hda2 /mnt/disk2
#mv /mnt/disk1/home/аз /mnt/disk2/
#nano /mnt/disk1/etc/fstab

Редактирано от delafer на Юни 30 2007, 10:21

"Imagination is more important than knoledge" A.Einstein
Контакти:  delafer
Мнение #3
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Юли 01 2007, 02:40
quintessence

Група: Li psychos
Регистриран: Август 2005

Цитат:  (delafer @ Юни 30 2007,09:53)

Ето ти един начин - влизаш в конзола ctrl+alt+F1...F6  -  и се логваш - според мен в текстов режим трябва да може. Първо местиш съдържанието на /home в  другия дял, т.е. твоята лична директория.
Код: 
#sudo mv /home/аз /mеdia/disk/
В твоя случай /media/disk може да е друго.
След това отваряш файла /etc/fstab с текстов редактор - мисля че в ubuntu ползуваха nano
Код: 
sudo nano /etc/fstab
и променяш мястото на монтиране на /home - от /dev/hdx(/dev/sdx) на /dev/hdy(/dev/sdy) x и y са ти твоите номера на дяловете. Рестартираш и това е...
Успех  :)

edit - по принцип такава дейност се върши като root, но в ubuntu не е активиран, така че може като си се логнал като потребител да не ти даде да си преместиш собствената директория. Решението тогава е да стартираш от live-CD, да си монтираш дяловете, местиш съдържанието и променяш fstab. За примера / - e hda1 другия e hda2
Код: 
#mount /dev/hda1 /mnt/disk1
#mount /dev/hda2 /mnt/disk2
#mv /mnt/disk1/home/аз /mnt/disk2/
#nano /mnt/disk1/etc/fstab

В Debian (&Debian-like OS) root права се придобиват с командата sudo .

Със
Код: 
sudo su
се става root .  

@callandor - дай си съдържанието на файла fstab .

Идеята е да укажеш отделен mount point на /home ( извън / т.е. ) като предварително си направиш копие на текущото съдържание на целия /home .

Също така дай изход от
Код: 
fdisk -l
, изпълнено като root.

Щом не можеш да се логнеш , ще се наложи да качиш някъде ( на дял на друга OS върху който може да пишеш ; по ftp някъде и т.н ) ... или просто да ги препишеш на лист хартия и после да ги напишеш тук. По-добре вариант 1 , за да не стават грешки . Разбира се , ако нямаш нито една от тези възможности , може едно live-cd да boot-неш и през него . Има и други варианти ... ако имаш WIndows - да му инсталираш някакъв explorer за FS-то ти под Linux и така да копираш fstab . Ако имаш друг Linux пък ще е още по-лесно . Изборът е твой .  :43;

Ако не си сигурен какво точно трябва да направиш , задължително дай тук съдържанието на fstab и изход от fdisk -l!
Контакти:  quintessence

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Общо 2 отговор(а) от Юни 29 2007, 20:18 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » login при пълен хард

© 2014 Linux Index Project