Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Линукс на следната машина
Тема: Линукс на следната машина
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Август 21 2007, 23:04

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Август 2007

Оценка: няма

Здравейте,
отскоро съм привърженик на Линукс и все още само косвено. Голям мерак ми е да го изпробвам и скоро ще го направя. Даже вече си поръчах 1диск с УБУНТУ и днес съм го получил. Тук обаче идва следният проблем:
Преди известно време станаха едни мизерии с компютъра ми и сега временно съм с една "елка" :) Надявам се скоро да се сдобия с нова машина и тогава да мога да чета ръководствата ви за инсталация и употреба на Линукс. Та въпросният компютър има следните "достойнства":
CPU: 233 Mhz
RAM: 128MB
HDD: 3GB
Video: 2MB
Да не говорим, че е инсталирана и Боза, та мястото ми съвсем става ограничено. А и в разни други форуми съм чел, че при инсталация трябва да отделя поне 3GB както и още 512MB, а в момента просто няма как това да стане.
Даже пишейки тази тема забелязвам, че на диска, който съм получил си има описани системните изисквания: 256MB RAM и 4GB HDD. Така, че ще почакам малко за Убунту.
Та въпросът ми е: Мога ли по някакъв начин на тази машина да си инсталирам Линукс? И ако да - каква дистрибуция мога да ползвам и къде мога да намеря информация за инсталирането и (защото предполагам, че ще бъде по по-различен начин от това, което досега съм чел).
Контакти:  eggy
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Август 22 2007, 12:34
cdiem
Нерегистриран

Можеш да погледнеш тук:
http://www.linux-index.org/cgi-bin....n+small
или тук:
http://ubuntuforums.org/showthr....n+small

Не обичам да давам съвети, но за да не се откажеш от Линукс след пробването на Damn Small Linux или Puppy Linux, бих те посъветвал да изчакаш (доколкото разбирам от написаното от теб, скоро ще имаш компютър, на който да можеш да пробваш Убунту); след като пробваш дистрибуция като Убунту или като PCLINUXOS, впечатленията ти от Линукс ще са съвсем различни. Това е само лично мое мнение, иначе Damn Small Linux би трябвало да въри добре на твоя компютър.
Контакти:  cdiem

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Август 22 2007, 12:57
cdiem

No avatar chosen

Група: Li maniacs
Регистриран: Февруари 2007

Не мога да редактирам горния ми отговор, затова ще пиша тук; на твоя компютър, ако искаш да изтриеш windows, може да пробваш как ще върви xubuntu (xubuntu.com); а ето и отговорите на въпроси за инсталиране/записване/системни изисквания и др. на Damn Small Linux:
http://www.damnsmalllinux.org/wiki/index.php/Main_Page
Ако искаш да запазиш Windows и да пробваш Damn Small Linux (цитат от http://www.mizuhoradio.com/persona....cn.html ):

Цитат:

If you are keeping a small Windows '9x or DOS installation and plan to dual boot and you've made as much space as possible you probably want to defrag your hard drive. You can then reduce the size of your Windows/DOS partition. I used an old copy of Partition Magic to manage my partitions but an OpenSource tool like FIPS will do just as well.

Once you have a bunch of free space you can create your new partitions for the DSL installation. Alternately you can do it after getting DSL to load the first time with either cfdisk or fdisk. Sooner or later you'll need to have the following:

1. ~60MB free space in your DOS/Windows partition or existing Linux partition
  2. A ~55MB partition for your frugal install of DSL
  3. A Linux swap partition. Recommend size is 2x physical RAM, so 96MB is ideal for an Amity CN with 48MB of RAM.
  4. At least one (and preferably two) larger partitions for /opt, /home, mydsl, and your backup/restore. I'd recommend using all your remaining free space for these.

Don't worry about formatting these partitions just yet. We'll do that from within DSL.

Do NOT delete your hibernation partition. It lives at cylinders 568-592. It can be recreated within Linux using lphdisk, but you'd have to setup another, more powerful machine with DSL to compile that and transfer it to your Amity. lphdisk is the Linux equivalent to phdisk for DOS/Windows on your Amity Drivers Disk.
Контакти:  cdiem

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #4
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Август 22 2007, 19:52

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Август 2007

Благодаря за информацията, вероятно ще пробвам двете малки версии. И каквото и да представляват едва ли ще ме откажат от Линукс - твърдо съм решен да премахвам прозорците... рано или късно. А пък живот и здраве като си взема нова машина ще сложа и Убунту. :)
Контакти:  eggy
WEB  
Общо 3 отговор(а) от Август 21 2007, 23:04 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Линукс на следната машина

© 2014 Linux Index Project