Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Странен проблем с външен HDD и automount UMASK
Тема: Странен проблем с външен HDD и automount UMASK, нищо общо с fstab...
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Октомври 20 2007, 16:46
cleaver

Група: Li fans
Регистриран: Август 2007

Оценка: няма

Здравейте! :)
Проблемът е следния:
Купих си външен хард-диск с USB-интерфейс, който се монтира автоматично при включване в порта, без да е описан в /etc/fstab; по същия начин се монтират и флаш паметите.
До тук добре...
Като включа устройството, то се разпознава и именува /dev/sda, емулация на SCSI. И съответно автоматично се създава точка на монтиране, в която се монтира /dev/sda1, което е единственият дял на харда.
Проблемът е там, че когато /dev/sda1 е форматиран като ReiserFS, точката на монтиране, която се създава автоматично за него, е собственост на root и съответно нямам права да пиша в нея.
Когато sda1 е форматиран с някоя друга FS обаче (например vfat или ext2), тогава този проблем не съществува. Тоест, точката на монтиране се създава автоматично направо като собственост на текущия потребител, не на root и съответно имам права за писане там.
Сега идеята ми е, че искам и за ReiserFS да бъде така. Тоест, точката на монтиране, която се създава автоматично за дяла, по подразбиране да е собственост на текущия потребител. Уви, когато файловата система е RFS, точката се създава като собственост на root. :(

Та от къде мога да променя тези настройки, които определят кой да е собственик на точката на монтиране, която се създава автоматично при включване на устройството, форматирано с ReiserFS?
Самият факт, че тези настройки за различни за различните файлови системи (при vfat и ext2 няма проблем), ме навежда на мисълта, че това може да се настрои. Но не знам от къде. Във всеки случай не е от fstab, тъй като устройството въобще не е описано там.

Ох, дано съм успял да го обясня що годе нормално. :)
Някакви идеи?

Anything is possible, except for what is most expected.
Everything is subject to change. No change occurs as expected.

Затворете прозореца!
Контакти:  cleaver
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Октомври 20 2007, 23:29
HolyGangs7er

No avatar chosen

Регистриран: Август 2006

не съм чел теми много отдавна , затова отговора ми може да е безполезен , но си спомням  , че ext3 и RFS нямат почти никаква разлика  - има разлика във някои настроийки като например тази  , която ти си забелязал . мисля че имаш 2 варианта:
1. минаваш на ext3
2. правиш си собствен edition на RFS  , в който правата върху тези хардове са по твоя лична преценка :)
Контакти:  HolyGangs7er
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Октомври 21 2007, 13:32
stumps

Група: Li psychos
Регистриран: Април 2005

Cleaver, колега, коя ти е дистрибуцията? ...

Два месеца работа с компютъра спестява два часа четене на документация

Бизнесът на Microsoft е бизнес за трима: Един пише вируси, друг прави антивирусни, а третият продава (псевдо)операционна система за тях.
Контакти:  stumps

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Октомври 21 2007, 13:41
stumps

Виждам, че си писал в ubuntuforums.org ... ясно с какво си ;)

Бизнесът на Microsoft е бизнес за трима: Един пише вируси, друг прави антивирусни, а третият продава (псевдо)операционна система за тях.

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Октомври 21 2007, 14:19
stumps

Така, ще ти дам само малко насоки, тъй като ще се наложи да се поразровиш още, за да намериш точното решение за теб.

Погледни следните неща:
1.
Цитат:

Go into gconf-editor and navigate to /system/storage/default_options/

2. http://www.faqs.org/docs/Linux-mini/Automount.html

3. http://www.google.com/linux?q=automount+permissions

Успех! ... и драсни някой ред тук в темата да кажеш как си се справил в крайна сметка  :17;

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Октомври 21 2007, 16:23
quintessence

Регистриран: Август 2005

Здрасти :P

Ето как аз ще подредя 3 файлови системи в Linux , по запазване на данните при въникнал проблем ...

1.) reiserfs - журналната - най-зле ... води се най-бърза , ако не бъркам , затова може би и най-бъгава ...
2.) ext3 - малко по-добре от reiserfs , но пак не е надеждна при възникнал проблем
3.) ext2 - най-читава ...

Това е моето наблюдение от опит , файлова система , различна от ext2 в Linux , e мега бъгава ... ext2 по "здравина" много доближава до ffs ...

Моят съвет към теб е ...
Когато си пуснеш у-вото ... твърдиш , че то създава точка на монтиране автоматично ... явно тва Ubuntu много е напреднало  :D / всичко , което е прекалено user -friedly за мен води до "затъпяване" на потребителя без да се обижда някой ... ако искаш и знаеш как да си оправяляваш ресурсите и за какво ползваш OS-a обаче не води до затъпяване ... често потребителите изхождат от факта , че щом еди коя си user -friedly OS се държи така и така при този и този случай , значи всеки Linux се държи така .... но това не е така ... /

Та , когато си пуснеш у-вото ... размонтирай го и го монтирай го и го форматирай в някаква FS , ext2 например ...
След това добави редче в fstab при зареждане на системата , еди как си да се монтира това у-во с еди каква си FS , еди къде си ...

Ако пък го пускаш чат пат , то пак направи едно редче в fstab , с указана FS , указана точка на монтиране и тн...

Все пак е интересн факта , че я прави FS каквато си иска , без да взима инфо от някъде ... Което пак ме довежда на мислъта , че всяко user -friedly е не толкова добро ...

Paste "mount" преди и след вкарване на у-вото и си дай fstab-а ...

Това с правата ... http://forums.linux-index.org/ikonboa....4;t=594

:P
Контакти:  quintessence

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #7 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Октомври 21 2007, 23:56
cleaver

Регистриран: Август 2007

Така, благодаря на всички за съветите. :)
Оправих си проблема и сега всичко е наред. :) Тоест, RFS се монтира в точка на монтиране, която се създава като собственост на текущия потребител, както исках.
Та понеже и аз самият не знам как точно го оправих, ще ви опиша подробно нещата, които направих, непосредствено преди проблемът да се разреши. :) И така...

Слагам устройството, то се монтира автоматично. Опитвам докато е монтирано да променя (като root) собственика на точката на монтиране. Безуспешно. По неясни за мен причини собственикът си остава root и не ще и да чуе за друг. Отказах се от тоя вариант.
После създадох ръчно една директория, която да използвам за точка на монтиране, а именно: създадох папката /media/dsk и я присвоих на текущия потребител (моят си, endo). След това в /etc/fstab добавих реда
Код: 
/dev/sda1 /media/dsk vfat,reiserfs user,noauto 0 0
с надеждата, че при следващото автоматично монтиране ще се използва създадената вече от мен папка dsk, моя собственост. Това vfat го добавих в fstab, защото имам и други подвижни устройства, които вземат същия device node и които са с FAT32, та по принцип при монтиране се избира съответната файлова система за съответното устройство. И какво стана: слагам аз устройството с така променения fstab и то се монтира според очакванията ми - в създадената от мен директория dsk. Но останах втрещен, когато установих, че въпросната директория dsk мистериозно се беше присвоила на root при монтирането!!! Пак опитах да променя собственика при монтирано устройство, пак без никакъв резултат. Остана си собственост на root. После демонтирах устройството и... о, небеса! Директорията пак си беше моя собственост! Тук вече почти изперках. :)
Тогава реших да сменя тактиката. Демонтирах устройството, без да го изключвам от порта. Понеже в fstab бях написал опцията user, имах възможност да го монтирам ръчно като обикновен потребител. Това и направих. Както си беше включено и демонтирано, просто го монтирах през моя потребител с команда
Код: 
mount /dev/sda1 /media/dsk
и то се монтира във въпросната директория, която ПАК стана автоматично собственост на root, обаче този път успях без никакъв проблем да я присвоя на своя потребител (endo) при монтирано устройство. И съответно вече можех да пиша по устройството през моя потребител. "Доволно", викам си. Изключих устройството и пак го включих да се монтира автоматично. Монтира се пак в директорията dsk, но този път НЕ я присвои на root и тя си остана моя! Можех да пиша! Шашнах се - е как така? Някак си запомни?! След като направих няколко проби и се уверих, че при монтиране директорията вече си остава моя, реших да стигна докрай и да видя какво ще излезе - коментирах въпросния ред в fstab, сякаш никога не го е имало, и изтрих създадената от мен директория dsk. И какво стана? Включвам пак устройството, то пак се монтира автоматично като в началото, в автоматично създадена точка на монтиране, само че тя вече се създаваше като моя собственост, а не на root! Тука вече се предадох и се отказах да търся каквато и да е здрава логика. Важното е, че се оправи някак си и в момента всичко е наред. :)

Та това е. Ако някой може да го обясни с по-малко думи (щото съм сигурен, че 80% от глупостите, които написах, са излишни), нека опита.
Аз не мога. :)

Anything is possible, except for what is most expected.
Everything is subject to change. No change occurs as expected.

Затворете прозореца!
Контакти:  cleaver
WEB  
Мнение #8 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Октомври 22 2007, 03:33
quintessence

Регистриран: Август 2005

Логично обяснение за всичко има стига след всяко действие , което извършват да давaш изход от съответните команди + действията , които извършваш + първоначално състояние ... и то всичко подробно :P

Това е малко offtopic :)
Контакти:  quintessence

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #9
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Октомври 22 2007, 12:25
nikolavp

Група: Li maniacs
Регистриран: Юли 2006

Оценка: 4

Дай изход от ls -ld /media/директорията когато това чудо се монтира. При мен се монтира с Hal, който си иска да си във съответната група. Пробвай да се сложиш в plugdev и дай изход от groups;cat /etc/group :)
П.С. Мързи ме да пиша командите под код  :21;

Редактирано от nikolavp на Октомври 22 2007, 13:33

Контакти:  nikolavp

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Общо 8 отговор(а) от Октомври 20 2007, 16:46 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Странен проблем с външен HDD и automount UMASK

© 2014 Linux Index Project