Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
Тема: Проблем с RAID
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Ноември 06 2007, 01:23

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Април 2005

Оценка: няма

Като за начало не съм сигурен дали въпроса ми е точно за тази тема , но не видях по - подходяща.
Опитвам се да подкарам софтуерен раид на slackware 12.Създавам раида със "mdadm --create /dev/md0 --level=1 --raid-devices=2 /dev/sd[a,b]1" до тук няма проблеми.След това форматирам мд0 със reiserfs фаилова система (mkreiserfs /dev/md0) отново всичко е ок.Пускам си сетъпа на линукса и инсталацията минава без забележки , след ребоот обаче не иска да зареди.Стига до следното съобщение "kernel panic VFS: unable to mount root fs" Според някои хелпове които четох в лилото би трябвало да имам ред "raid-extra-boot="/dev/sda,/dev/sdb"".Опитах да добавя този ред към лилото но не успявам защото и след боот от сдто при опит да монтирам мд0 (mount /dev/md0 /mnt) получавам съобщение "mount: /dev/md0: can`t read superblock"
Моля ако някои има идея как да го оправя да пише.
P.S. Пропуснах да кажа че съм опитвал и по другия начин със raid-tools.Създадох /etc/raidtab след което mkraid /dev/md0.Разликата беше че ОС беше вече инсталирана , но краиния ефект беше същия отново не иска да зареди и отново не успявах да монтирам мд0 през боот сд-то.

Редактирано от Wops на Ноември 06 2007, 04:47
Контакти:  Wops
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Ноември 06 2007, 15:06
mcwolf

No avatar chosen

Група: Li gurus
Регистриран: Април 2005

Оценка: 5

това дали ще ти помогне http://linux-bg.exco.net/cgi-bin....nt_info
Контакти:  mcwolf

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Ноември 07 2007, 16:10
mhydra

No avatar chosen

Регистриран: Септември 2005

Оценка: няма

Основното нещо като правиш раид е да отделяш /боот  на отделен дял който не е част от раида. Причината е че компа не може да боотне от раид понеже раида се пуска чак когато зареди Ос-та а за да зареди ОС-та трябва да боотне :D
Що не ползваш ЛВМ? То е пак същото даже е много по-удобно за употреба и може в бъдеще да се разширява или смалява дяла.

Указвам помощ за всичко свързано с Fedora и Мандрива.
Може да ме търсите на ICQ.
Контакти:  mhydra
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Ноември 07 2007, 21:29
nikolavp

Група: Li maniacs
Регистриран: Юли 2006

Оценка: 4

Цитат:  (mhydra @ Ноември 07 2007,16:10)

Основното нещо като правиш раид е да отделяш /боот  на отделен дял който не е част от раида. Причината е че компа не може да боотне от раид понеже раида се пуска чак когато зареди Ос-та а за да зареди ОС-та трябва да боотне :D
Що не ползваш ЛВМ? То е пак същото даже е много по-удобно за употреба и може в бъдеще да се разширява или смалява дяла.

Хмм няма разлика, нещо май се бъркаш :). Може би само raid0 има прилика с LVM-to  :D

Контакти:  nikolavp

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #5
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Ноември 08 2007, 16:19
devik

Регистриран: Декември 2006

Оценка: 5

А как да подкарам raid1 /mirror/ при 2 абсолютно еднакви диска.Искам да пише едновременно инфото и на двата харда.Някой правил ли го е?
Става дума за дебиан stable.
Контакти:  devik
WEB  
Общо 4 отговор(а) от Ноември 06 2007, 01:23 до сега

© 2014 Linux Index Project