Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Шок: Ubuntu Linux чупи хард дискове?
Тема: Шок: Ubuntu Linux чупи хард дискове?
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Ноември 13 2007, 01:59
War40

Група: Li fans
Регистриран: Ноември 2007

Оценка: няма

В мрежата се появиха крайно обезпокоителни новини за сериозни недостатъци в най-популярната ОС с отворен код Ubuntu, според които системата много бързо изкарва от строя твърдите дискове на компютрите.

Според публикация в сайта itc.ua, проблемът е актуален най-вече за ноутбуците. Той се състои в това, че вградената в Ubuntu система за управление на захранването (APM) в режим "Laptop" паркира по неподходящ начин главите на дисковете при определен праг на престой с цел да пести енергия от батерията. Неприятното обаче е, че въпросният зададен праг е твърде малък, което води до твърде често паркиране - горе -долу по веднъж на всяка минута.
При съвременните хард дискове т.нар. средно време между отказите (MTBF - Mean Time Between Failures) предполага, че устройствата понасят средно около 50 000 цикъла "старт-стоп". В такъв случай и при наличието на гореспоменатия бъг, ако се предположи, че лаптопът работи непрекъснато с включена АРМ система и при постоянно натоварване, то дискът му ще излезе от строя за по-малко от 35 дни, изчисляват колегите.
Този сценарий, разбира се, е доста неправдоподобен, но вече започват да се появяват и първите примери от реалния живот за появата на такъв проблем - изданието цитира потребители на IBM и Dell, които се оплакали от дисковете си, "преживели" само 100 - 140 дни под Ubuntu.
Добрата новина е, че все пак има сравнително лесен начин за предпазване от загуба на данни или повреда в HDD устройството: изключване на системата за оптимизиране на захранването или ръчна промяна на "default" настройките за енергоспестяване чрез управление на диска.
(06.11.2007)

Източник :PC-World BG

Аз съм с ноутбоок как да си оптимизирам настройките за харченето на батерията :14;

Или пък това е поредната платена статия от бозата за да ни спекулират нас потребителите на убунту  :D

Редактирано от War40 на Ноември 13 2007, 02:09
Контакти:  War40
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Ноември 13 2007, 10:13
mcwolf

No avatar chosen

Група: Li gurus
Регистриран: Април 2005

Оценка: 5

дали е истина или не не мога да коментирам но е факт че доста производители на лаптопи официално предлагат машините си с ubuntu (визирам dell)

ако има проблем dell ще спрат да ползват ubuntu за да не се компроментират на пазара - за сега това не е така

ако има проблем то той няма да е само в убнунту а ще обхваща доста голям кръг от дистрибуции базирани на него (и не само)

ако има проблем и той е репортнат (щом чак статии има по въпросът) то екипът на убунту ще го отстрани - още повече че проблемът бил в "настройка"

иначе
Код: 
noapm
в опциите на ядрото спира функцията
Контакти:  mcwolf

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Ноември 13 2007, 11:15
stumps

Група: Li psychos

Аз лично не бих се доверил на каквото и да е написано в псевдо-медия като PCWorld ... а платените им статии най ги обичам ... Често ходя да проверявам какво са написали въпросните псевдо-high-tech "журналисти", но да ви кажа честно освен силно про-M$ материали друго не съм виждал ...

Редактирано от stumps на Ноември 13 2007, 11:17

Два месеца работа с компютъра спестява два часа четене на документация

Бизнесът на Microsoft е бизнес за трима: Един пише вируси, друг прави антивирусни, а третият продава (псевдо)операционна система за тях.
Контакти:  stumps

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Ноември 13 2007, 19:13
todir

По принцип проблема наистина съществува но не чак толкова зле както го описват тези. Тия техните изчисления са малко странни - 24 часа дневно работа на батерия като диска се изключва на всяка минута и се включва пак = 50000 за 35 дни и верно диска ще си изживее живота :D . Баси лаптопа и аз искам такъв - 35 дни на батерия :P . Всъщност независимо от ОС ако си нагласите диска на максимално икономичен режим това ще се случи рано или късно, но не за 1 месец а за 2 - 3 години при интензивна работа на батерии. Абе платена публикация  :29;

Параметрите на APM на диска могат да се променят с програмата hdparm и да се запишат в /etc/hdparm.conf за да се зареждат при старта.
Код: 
sudo hdparm -B(128....255) /dev/hda(sda)

Тук обаче могат да възникнат проблеми понеже в новите ядра  по подразбиране се ползва новия драйвер за SATA който не работи пълноценно с hdparm и някой опции не работят. Сега даже IDE дисковете са sda а не hda както беше преди ядро 2.6.19. С прекомпилиране на ядрото все пак може да се оправи :) Всъщност hdparm си е доста полезна програмка. Може значително да ускорите работата на диска, ама това си е друга тема.

noapm не спира ли APM на биоса, което май няма нищо общо с АРМ на диска, но така или иначе отдавна е заменено от ACPI  :14;

stumps  :43;
И аз не мога да изтрая рекламната брошура която представлява списанието.

Редактирано от todir на Ноември 14 2007, 12:55
Контакти:  todir
WEB  
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Ноември 13 2007, 22:19
War40

Каквото изчетох до ся си правя извод че нищо не може да ми стане на харда и това един вид платена статия  :)

PC-World Sucks :D Пойче от тях няма си зимам списание
Контакти:  War40
WEB  
Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Ноември 13 2007, 22:35
stefcho
Нерегистриран

Май за това става дума https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+bug/104535
Контакти:  stefcho

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #7 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Ноември 14 2007, 09:30
mcwolf

No avatar chosen

todir може и да си прав - това каза гого за спиране на тая опция (сега като преглеждам документацията на hdaprm не би ли трябвало да се ползва -B 255 за спиране на опцията)

ма да превърна темата малко в офтопик щото гледам че си запознат с дисковете - това което казваш за представянето на p-ata дисковете като s-ata и аз съм го чувал - даже съм го виждал на някой машини но не мога да си обясня кога и защо

там където съм го виждал дори и CD/DVD устройствата излизат като sdX но на много машини включително и на моите разделението м/у p-ata (hdX) и s-ata (sdX) устройства си съществува въпреки че ползвам последното ядро

проблемът с името на устройството не би били от значение ако понякога p-ata устройствата не тръгват с изключен DMA режим  а както посочи горе hdparm не поддържа всички параметри за sata устройства (един от тях е именно режимът на работа - който май няма смисъл при тях) така става невъзможно да се пусне дискът в DMA режим и той си работи в PIO

някакви идеи защо става така

Редактирано от mcwolf на Ноември 14 2007, 10:04

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #8 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Ноември 14 2007, 12:54
todir

Може и B255 да беше писах на изуст без да проверя  :6;
Едното май беше за акустик мениджмънт другото за АРМ  :6;
Веднага се поправям  :43;
Не съм особено добре запознат с дисковете ама доста се борих да си пусна UDMA-5. Диска упорито си работеше в UDMA-2,беше много бавен и hdparm не работеше като преди. След време се усетих, че ако му задам настройките от BIOS всичко си идва на мястото и без hdparm :D  Доколкото разбрах проблема с дисковете е, че драйвера(libata) който се ползва за IDE, SATA, SCSI май е еднакъв а устройствата все пак имат доста разлики. За настройки на SCSI и SATA може да прегледаш и sdparm, но мисля че тя беше доста по различна. Мога да те посъветвам само да си настроиш дисковете директно от BIOS и да не оставяш никакви default настройи.

Редактирано от todir на Ноември 14 2007, 12:58
Контакти:  todir
WEB  
Мнение #9 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Ноември 14 2007, 16:36
mcwolf

No avatar chosen

не това не касае мой проблем а проблеми на потребители на който не съм намерил решение - освен това още не мога да захапя защо на едни системи наистина всички устройства излизат като sdX а на други не - почвам да си мисля че това се среща на машини чиито дъна изобщо нямат sata изводи (демек стар хардуер) - защото още не съм видял машина със sata диск на която дисковото устройство (било то CD или DVD) да излиза като sdX (пък нямам pata диск да тествам)

но пък на тая това не е така а дъното е доста старо
Код: 
office@office:~$ sudo fdisk -l
[sudo] password for office:

Disk /dev/hda: 80.0 GB, 80026361856 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 9729 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x93199319

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/hda1   *           1         653     5245191    b  W95 FAT32
/dev/hda2             654        9601    71874810   83  Linux
/dev/hda3            9602        9729     1028160   82  Linux swap / Solaris
office@office:~$ uname -a
Linux office 2.6.22-14-386 #1 Sun Oct 14 22:36:54 GMT 2007 i686 GNU/Linux
office@office:~$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID: Ubuntu
Description:    Ubuntu 7.10
Release:        7.10
Codename:       gutsy
office@office:~$

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #10
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Ноември 14 2007, 17:02
tolostoi

Група: Li maniacs
Регистриран: Юли 2006

mcwolf възможно и да е така, както мислиш (че се отнася за стари дъна които нямат сата) при мен беше така с новите ядра, всичко беше /dev/sdX свързано е с някаква опция на ядрото (при компилиране) в момента съм със 2.6.22-2-к7 на Дебиан, понеже ядрото си е за к7 процесор (демек стар процесор) всичко си е както преди /dev/hdX ако сложа обаче 686 ядро или генерик-а при убунту се получава ефекта със /dev/sdX. И проблемите при буута ( беше нещо с ata ...bla bla bla .. freeze timeout  -  от които и старта на системата беше над 3 минути) с к7 ядрото ги няма буутва много бързо и си работи много-бързо.

Общо 13 отговор(а) от Ноември 13 2007, 01:59 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Шок: Ubuntu Linux чупи хард дискове?

© 2014 Linux Index Project