Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
Тема: FDD, Проблемно откиване на монтирано FDD
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Януари 11 2008, 09:06
GeOrg

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Ноември 2007

Оценка: няма

Linux Mandriva 2008 i586; kernel 2.6.22.12.; KDE; FDD - изправно. Системата автоматично разпознава и монтира USB флаш памент, DVD или CD но не и FDD.

Преди известно време FDD беше постоянно монтирано и не се налагаше постоянно монтиране и демонтиране, но явно нещо съм сгафил и вече не е така. Кога, по какъв повод и как съм го направил не помня. Проблема изникна, когато се опитах да прехвърля информация на дискета. Вече трети ден се мъча и не мога да открия каква настройка и къде съм променил. Мога, и го монтирам ръчно, проблема е, че дори тогава не се вижда от файловия браузър като устроиство. Или трябва да работя от конзола, или от браузъра директно с /media/floppy където е монтирано. Най-общо казано файловия браузър не го показва като устройство така като показва флашпаметта, CD или DVD - като отделни монтирани устройства, когато се поставят. За файлов браузър ползвам Konqueror. В Mandriva постоянните външни носители на памет се монтират в /mnt а сменяемите в /media. Записите във файла /ect/fstab са следните:
Код: 

/dev/hdb1 / ext3 relatime 1 1
/dev/hdb7 /home ext3 relatime 1 2
/dev/cdrom /media/cdrom auto umask=0022,users,iocharset=utf8,noauto,ro,exec 0 0
/dev/fd0 /media/floppy auto umask=0,users,iocharset=utf8,sync,noauto,exec 0 0
/dev/hda1 /mnt/win_c ntfs umask=0022,nls=utf8,ro 0 0
/dev/hda5 /mnt/win_d ntfs umask=0022,nls=utf8,ro 0 0
none /proc proc defaults 0 0
/dev/hdb6 /usr ext3 relatime 1 2
/dev/hdb5 swap swap defaults 0 0

Ако някой има идея какво да се направи моля да я сподели, ще му бъда много благодарен!
Контакти:  GeOrg
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 31 2008, 17:10

No avatar chosen

Регистриран: Януари 2008

А как се опита да прехвърлиш тази информация?Да не е нещо от рода на
"cp x /dev/fd0",където х са данните,които искаш да прехвърляш,а в същото време си с root права?
Контакти:  AZ ZERGA
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 01 2008, 08:35

No avatar chosen

При Mandriva точката на монтиране за FDD е /media/floppy. проблема не е че не мога да копирам или записвам на него. Напротив мога, но единствено от конзола. Дори монтирано FDD не се вижда като съхраняващо устройство от Konqueror. Това ми е проблема. Другите сменяеми носители CD,DVD и USB ги разпознава и автоматично ги монтира, след което могат да се видят в  Съхраняващи устройства на файловия мениджър. Хард-дисковете са постоянно монтирани и се виждат. FDD също като тях трябва да е постоянно монтирано и да се вижда във файловия мениджър, но уви дори и ръчно монтирано не се вижда от него. Това води до невъзможност да се ползва графичната среда за копиране от и към FDD.
Като root влизам само в случаите когато това е необходимо, този случай не е такъв.
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 01 2008, 09:21

Регистриран: Май 2006

Привет. Струва ми се, че не си много наясно с проблема си(без да се обиждаш).
Изглежда флопито ти се монтира съвсем нормално. Папката в която се монтира е, както казваш /media/floppy и ти ако работиш върху нея с konqueror ефект, убеден съм, ще има. Сега, разбира се ти се оплакваш от това, че няма шорткът в лявата лента, както има за другите устройства. Това е функция на графичната среда и проблема се корени именно в нея, но пък не ти пречи да работиш с флопито, а само прави достъпа до него малко по-обиколен.
Съветвам те да обиколиш 'де що има настройки из Контролния център.
Контакти:  lastcyrol
WEB  
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 01 2008, 09:25

Регистриран: Август 2005

Така като чета си мисля, че има някакъв проблем с hald демона.
Имам спомени, че той може да бъде конфигуриран от контролния център KDE дали да тръгва при стартиране на системата. Мисля, че конкретното място от контролния център се казва "системни услуги". Метни едно око дали случайно не си го изключил.
Ако не го намериш довечера ще ти направя снимка на екрана :)
Контакти:  Drakula
WEB  
Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 01 2008, 11:30

No avatar chosen

Разгредах ти файла /etc/fstab по обстойно и забелязах че стойността на umask срещу флопито ти е 0,а не 0000.Не съм сигурен че ще помогне ,но ако бях на твое място бих променил стойността на umask с 0022,както е по подразбиране и на другите устройства.Първо създай обаче резервно копие на файла,ако смяташ да си играеш с него за да не стане инфекция.
Аз бих се занимавал за да видя какво ще се получи,но ако не ти се играе ти препоръчвам просто да създадеш връзка на desktop-а към флопито.
WEB  
Мнение #7 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 01 2008, 14:04

No avatar chosen

Цитат: 

Разгредах ти файла /etc/fstab по обстойно и забелязах че стойността на umask срещу флопито ти е 0,а не 0000. ... 0022 ...

Не помогна.
Цитат: 

Аз бих се занимавал за да видя какво ще се получи,но ако не ти се играе ти препоръчвам просто да създадеш връзка на desktop-а към флопито.

Създал съм я отдавна. Така работя в момента, но дори от там монтирано и заредено не се показва във файловия браузър като устройство. Трябва задължително проследявайки дървото да стъпиш на /media/floppy за да видиш нещо. Освен това ако маркираш файлове и решиш да ги копираш също трябва да се избере /mediа/floppy. Икона за монтирано устойство не излиза. Ако маркираш файлове и с десен клик искаш да ги копираш/преместиш също не излиза в пътищата, а това е изключително дразнещо. Все едно работя с файл менажера на windows3.11 .
Цитат: 

Така като чета си мисля, че има някакъв проблем с hald демона.

Предполагам имаш предвид haldaemon. Няма проблем, инсталиран е и работи, harddrake също. По-горе писах че CD,DVD и USB се разпознават и монтират автоматично, ако не работеше демона не биха могли.
Цитат: 

Привет. Струва ми се, че не си много наясно с проблема си(без да се обиждаш).
Изглежда флопито ти се монтира съвсем нормално. Папката в която се монтира е, както казваш /media/floppy и ти ако работиш върху нея с konqueror ефект, убеден съм, ще има. Сега, разбира се ти се оплакваш от това, че няма шорткът в лявата лента, както има за другите устройства. Това е функция на графичната среда и проблема се корени именно в нея, но пък не ти пречи да работиш с флопито, а само прави достъпа до него малко по-обиколен.
Съветвам те да обиколиш 'де що има настройки из Контролния център.

Интересно как стигна до правилния извод ако не от моите обяснения?! Моля те прочети подзаглавието на темата, изложението на проблема в първия и втория ми пост и още веднъж прецени наясно ли съм. Специално за тебе уточнявам: липсва бързата връзка директно към устройството(не се показва, няма я въпреки че съм го монтирал ръчно)в дървото на директориите показвано от Konqueror, а не че не мога да го ползвам. Тази икона трябва да си седи там независимо има или няма поставена дискета в устройството. Ако се обърнеш към него без дискета просто ти казва да поставиш. Освен това не е необходимо да демонтираш преди да извадиш дискетата. Сега не е така освен че трябва да указвам пътища трябва да следя и за монтиране демонтиране. Това е изключително дразнещо когато ползваш графична среда, а трябва да указваш ръчно пътищата или да обикаляш като луд по дървото на директориите за да прехвърлиш файл или още по-зле файлове.

Редактирано от GeOrg на Февруари 01 2008, 14:05
WEB  
Мнение #8 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 01 2008, 18:33

No avatar chosen

С командата mount в терминален режим трябва да се получат нещата,нали така?
Ако всичко е наред когато използваш терминала,тогава мисля че няма да има проблеми.Пробвай да промениш файла /etc/bash.bashrc , като в него поставиш съответните команди.Този файл се изпълнява при влизането ти в системата.Ако нямаш такъв файл(а съм сигурен че имаш) го създай.Не съм сигурен ,че ще се получи резултата който искаш,но предполагам че това е правилният път за разрешаването на проблема ти.То е малко опасно така да се човъркаме в такива конфигурационни файлове,но както ти си прецениш.
WEB  
Мнение #9 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 01 2008, 21:27

Регистриран: Август 2005

Цитат: (AZ ZERGA @ Февруари 01 2008, 18:33)

Пробвай да промениш файла /etc/bash.bashrc , като в него поставиш съответните команди.Този файл се изпълнява при влизането ти в системата.

// offtopic
Този файл не се изпълнява при стартиране на системата, а при стартиране на нова инстанция на bash. Цитат от началото на файла при мен
Код: 
# /etc/bash/bashrc
#
# This file is sourced by all *interactive* bash shells on startup

Честно казано, не схващам как промяната на конфигурационен файл на bash ще промени поведението на графичната среда...

//ontopic
Сега пробвах на моето Gentoo как се държи монтирането на дискети (отдавна не съм ползвал дискети :)). Абсолютно същото и при мен - системата въобще не се усеща, че е пъхната дискетата. Ще следя темата с интерес
:43;
Контакти:  Drakula
WEB  
Мнение #10
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 01 2008, 23:54

No avatar chosen

Не че на мене ми трябва много дискетното устройство, рядко ми се налага да го ползвам. Просто спортна злоба. От септември съм на Mandriva 2008 и много добре си спомням, че в Konqueror си седеше флопито и се държеше точно както в Windows, което ме впечатли. Няма монтаж няма демонтаж, седи си там и само чака да се обърнеш към него с един клик - готино нали?

Определено е нещо в работата и настройката на Konqueror. Днес отново правих експерименти като се опитвах да изградя връзка в него към устройство, но не ми разреши нито като обикновен нито като root. Казва че съм нямал права за това. Ако root няма то кой тогава има?!

Чудя се дали да не го деинсталирам(Konqueror), да почистя всички остатъци от него и да го инсталирам отново на чисто
WEB  
Общо 11 отговор(а) от Януари 11 2008, 09:06 до сега

© 2014 Linux Index Project