Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Debian vs. фонетична кирилица
Тема: Debian vs. фонетична кирилица, За "Дебиан" фонетична кирилица няма.
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Януари 15 2008, 22:35
waffen

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Януари 2008

Оценка: няма

Мисля, че Дебиан има сериозен проблем с фонетичния кирилизатор. Ето какво съобщение за грешка ми се изписа когато се опитах да го инсталирам по пътеката "работна среда>настройки>клавиатура>подредби":

Грешка при задействането на настройките на XKB.
В различните случаи означава следното:
- грешка в библиотеката libxklavier;
- грешка в сървъра X (инструментите xkbcomp и/или xmodmap)
- сървър X с несъвместима имплементация на libxkbfile

Данните за версия на сървъра X:
The X.Org Foundation
70101000
Ако докладвате за тази ситуация като грешка, включете:
- резултата от xprop -root | grep XKB
- резултата от gconftool-2 -R /desktop/gnome/peripherals/keyboard/kbd

Чинно си включвам отчета от конзолата относно търсения резултат (само не ми се смейте ако съм сгрешил нещо, не всеки се е родил с Дебиан и Линукс в мозъка):

xprop -root | grep XKB
_XKB_RULES_NAMES_BACKUP(STRING) = "xorg", "pc105", "us,bg", "bds,", "grp:alt_shift_toggle"
_XKB_RULES_NAMES(STRING) = "xorg", "pc105", "us,bg", "bds", "grp:alt_shift_toggle"
gconftool-2 -R /desktop/gnome/peripherals/keyboard/kbd
layouts = [us  bds,bg  phonetic]
model =
overrideSettings = true
options = []

Друго какво да кажа...Убунту и Сузе гъмжат от неизпипани неща и откровени недоглеждания, но спрямо фонетичния кирилизатор (БДСВГА май му беше номенклатурата) тези дистрибуции се намират в перфектни взаимоотношения на семейна  хармония и задружност. Доколкото имат опит и с недоносчето, наречено Пи-Си Линукс, мога да обобщя, че изборът на някоя от изброените Линукс-дистрибуции е избор на някакъв проблем. Засега съм се спрял на Дебиан като дестрибуция с най- малка степен на проблемност, и ако този досаден като трънче в петата, при това неотменим като географско петно кирилски проблем бъде решен, ще се превърна в апостол на българското дебианство. Тържествено обещавам за което.
За да напиша този пост ползвах вградения по неочаквано интелигентен начин във форумите на дир-бг "кредор". Не бих се учудил тъкмо кредорът да се окаже едно добро решение на дебианския кирилски проблем. И изобщо защо след като съществува цяла гилдия на преводачи и български разработчици на Линукс, никой програмист не се залови да развърже за вечни времена възела, наречен фонетична кирилизация? Врагът от Уиндоуз май се справи героично с това предизвикателство, не мислите ли? Аз лично не успях да инсталирам дори кредора в уеб-браузера си, така че ще се наложи да скачам всеки път до дир.бг, когато ми се наложи да изпиша нещичко чрез фонетичния кирилизатор. И така, очаквам някакви съвети и дори откровени подигравки за своето невежество; във всеки случай бих се радвал да получа нещо като отговор на поставения въпрос.
Контакти:  waffen
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 15 2008, 23:02
tonitochev

No avatar chosen

Регистриран: Април 2006

Това, че ти не знаеш как да имаш в Debian фонетична кирилица, както и другите "проблеми", не е проблем на Debian. Аз ползвам Debian от 2 години, и винаги съм ползвал фонетична подредба без абсолютно никакъв проблем. Имаш грешка в xorg.conf, сам си я виж.
А и преди да правиш генерални изказвания , погледни:
http://bg-howto.hit.bg/
Ако те мързи да четеш, просто си поправи xorg.conf. Eто как е при мен:
Section "InputDevice"
Identifier "Generic Keyboard"
Driver "kbd"
Option "CoreKeyboard"
Option "XkbRules" "xorg"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "us,bg"
Option "XkbVariant" ",phonetic"
Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"
EndSection
Ако си с KDE, изключваш опцията в Контролния панел за управление на смяна на клавиатурна подредба. (И това работи, но е досадно при смяна на клавиатурата всеки път да кликаш с мишката). Рестартираш Х и смяната става с двата клавиша, описани - в случая Shift и Alt. Ако ти е кеф, сложи си други, твоя работа.
За да ти излиза правилно българският текс в конзола, инсталираш пакета console-cyrillic. Още нещо да не си успял да намериш как се прави?

Debian Lenny http://mylinuxtoni.site88.net/
Home Linux вестник за GNU/Linux http://vestnik.hbcom.info/news.php
Debian за българи http://debianhome.wordpress.com/
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 16 2008, 00:41
waffen

No avatar chosen

Цитат:  (tonitochev @ Януари 15 2008,23:02)

Това, че ти не знаеш как да имаш в Debian фонетична кирилица, както и другите "проблеми", не е проблем на Debian. Аз ползвам Debian от 2 години, и винаги съм ползвал фонетична подредба без абсолютно никакъв проблем. Имаш грешка в xorg.conf, сам си я виж.
А и преди да правиш генерални изказвания , погледни:
http://bg-howto.hit.bg/
Ако те мързи да четеш, просто си поправи xorg.conf. Eто как е при мен:
Section "InputDevice"
Identifier "Generic Keyboard"
Driver "kbd"
Option "CoreKeyboard"
Option "XkbRules" "xorg"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "us,bg"
Option "XkbVariant" ",phonetic"
Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"
EndSection
Ако си с KDE, изключваш опцията в Контролния панел за управление на смяна на клавиатурна подредба. (И това работи, но е досадно при смяна на клавиатурата всеки път да кликаш с мишката). Рестартираш Х и смяната става с двата клавиша, описани - в случая Shift и Alt. Ако ти е кеф, сложи си други, твоя работа.
За да ти излиза правилно българският текс в конзола, инсталираш пакета console-cyrillic. Още нещо да не си успял да намериш как се прави?

Трябва ли да стана програмист, за да работи компа?
Има ли нещо, в което да нямаш никакви проблеми и да не си велик?
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 16 2008, 00:53
phantomlord
Phantom Lord

Група: Li maniacs
Регистриран: Август 2005

Ще станеш ли програмист, като копираш и пейстнеш 3 реда?
Проблема, който описваш се дължи на често срещан бъг в XKB и Gnome.
Редактирай си xorg.conf и ще забравиш за проблема.

Debian lenny/sid, 2.6.24-phantomlord, KDE 3.5.9
http://myfreesoft.net/phpBB2/index.php?c=7
The knowledge is to be shared...
Помогни си сам, за да ти помогне и Господ
Контакти:  phantomlord

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ: 322393169
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 16 2008, 07:29
tonitochev

No avatar chosen

Регистриран: Април 2006

"Трябва ли да стана програмист, за да работи компа?
Има ли нещо, в което да нямаш никакви проблеми и да не си велик?"

Аз не съм програмист и няма да стана такъв. Пък виж ти - оправям се.
Не се смятам за велик, а се опитвам да помогна на начинаещите - посети линковете в подписа и ще разбереш.
Друг е въпросът, че за да ти се помогне, трябва първо сам да си помогнеш. Насила хубост не става. Линукс не е за всеки и всеки не е за Линукс.
Не е коректно да се изказваш за неща, за които не си запознат - ставаш смешен.
Напълно естествено е, започвайки да опитваш да усвояваш нов софтуер, да не знаеш кое как се прави - дори и под лесната ОС, четеш  как се работи със дадена програма - дали ще е графична обработка, дали ще е нещо друго.
По твоята логика, щом веднага не можеш интиутивно да започнеш да правиш велики неща с фотошоп - хоп, тая програма не струва.
Та така и с Debian.

Debian Lenny http://mylinuxtoni.site88.net/
Home Linux вестник за GNU/Linux http://vestnik.hbcom.info/news.php
Debian за българи http://debianhome.wordpress.com/
Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 16 2008, 10:33
devik

Регистриран: Декември 2006

Оценка: 5

Цитат:  (waffen @ Януари 15 2008,22:35)

Засега съм се спрял на Дебиан като дестрибуция с най- малка степен на проблемност, и ако този досаден като трънче в петата, при това неотменим като географско петно кирилски проблем бъде решен, ще се превърна в апостол на българското дебианство.

Защо не пишеш стихове ами се занимаваш с глупости като дебиан?
Имам 5 работни машини/сървъри/ които не са мръднали от 3г и не съм забелязал това велико твое откритие. :60;
Контакти:  devik
WEB  
Мнение #7 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 16 2008, 14:06
waffen

No avatar chosen

Цитат:  (tonitochev @ Януари 16 2008,07:29)

Спазих едно към едно указанията в пособието за кирилизиране; никакъв ефект. Иначе падна голямо копиране и пастиране, сега целият съм в копия и пасти. Да не говорим, че някои от командите просто не се котираха пред конзолата. За въвеждане на редакцията на файловете използвах командата контрол-алт-бекспейс, и смея да се похваля, че единственото което заработи безотказно като немски авиационен двигател бе фактическото рестартиране на компа. Резултатът от пастите обаче спря до тук. Явно ще трябва да посветя поне няколко дни в бездиханно щудиране на пособието от кора до кора. Какво пък толкова, малките камъчета   правят от голямата кола обърната кола. Почвам да се амбицирам нещо, и дано Дебиан да е тоя, който оцелее. Някой подхвърли, че карал вече три години три машини на тоя принцип.....Господи, защо не си ме родил с вграден "интуитивен" кирилизатор.
Тц, няма да се откажа. Иначе благодаря за всеотдайната и вежлива помощ. Подейства ми като  потупване по рамото. Продължавам....
WEB  
Мнение #8 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 16 2008, 15:22
simoPC
Нерегистриран

Влизаш в google.Маркираш с точка там където пише "страници на български". Отгоре в полето пишеш "fonetika".Влизаш още в първата връзка "Фонетична клавиатура".Следваш инструкциите.За да копираш файла,koйто ще изтеглиш там  където му е мястото ти трябват привилегии на root.Щом си с убинту използваш sudo и т.н. и т.н.Успех.
Контакти:  simoPC

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #9 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 16 2008, 21:53
phantomlord
Phantom Lord

Регистриран: Август 2005

Ако и сега не се справиш...
http://myfreesoft.net/phpBB2/viewtopic.php?t=618
Не забравяй да изключиш настройките за превключване на езиците в опциите на графичната си среда.

Debian lenny/sid, 2.6.24-phantomlord, KDE 3.5.9
http://myfreesoft.net/phpBB2/index.php?c=7
The knowledge is to be shared...
Помогни си сам, за да ти помогне и Господ
Контакти:  phantomlord

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ: 322393169
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #10
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Януари 17 2008, 19:47
nikolavp

Регистриран: Юли 2006

Оценка: 4

Не ги слушай тия тука, трябва да си програмист и те са скрити, просто не са си намерили работа и сега се правят на ударени  :D  :D  :D  :D

Контакти:  nikolavp

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Общо 11 отговор(а) от Януари 15 2008, 22:35 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Debian vs. фонетична кирилица

© 2014 Linux Index Project