Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Проблем със права на дялове под ntfs.
Тема: Проблем със права на дялове под ntfs., Просто не ги вдява тия права :(
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Февруари 04 2008, 18:58

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Февруари 2008

Оценка: няма

Здравейте, значи.
Преди няколко дена бозата почна да прави проблеми (време и беше - на почти година беше) и реших и аз да кача един лин и да се "боря за хубавото" :)
Както и да е - нямам почти никакви знания за лин и затова избрах дистро pclinuxos - най-вече заради сравнително малкото бъгове. Инсталирах го, понапудрих го, но опрях в проблем, който не мога да реша. Ето и проблема - дано някой помогне.

Значи имам два физически отделни харда. Един, който е 9,1 GB и един, който е 80 GB  неформатирани. Качих дистрото на малкия хард със изключен голям хард (страх ме беше да включа и големия да не изгубя инфото в д). Дадох му автоматично да разпредели мястото че не съм в час все още със тези неща. Он направи един дял от 3,1 GB и един от 5 и нещо. После включих и големия хард, който също е разделен на два дяла (бившето с и д) като бившето с е ~30 GB (брутно) и ~50 GB за д (пак брутно). И двата дяла са под NTFS файлова система. Обаче за всички дялове освен 3,1 гигабайтовия ми дава права само за четене като роот, а никакви други като потребител, а това никак не ми върши работа. На дяла с 30-те гб ми беше бившия уин, който искам да изтрия, но дава само да чета като роот и нищо като потребител. На дяла с 5-те гб също има боза, която искам да изтрия, но не дава, а и автоматичният инсталатор не изтри. Съответно ето какво се получава при преглед във конзолата:
Код: 
[root@localhost ~]# fdisk -l

Disk /dev/hdb: 9115 MB, 9115361280 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 1108 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/hdb1   *           1         606     4867663+  83  Linux
/dev/hdb2             607        1108     4032315    5  Extended
/dev/hdb5             607         728      979933+  82  Linux swap / Solaris
/dev/hdb6             729        1108     3052318+  83  Linux

Disk /dev/sda: 82.3 GB, 82348277760 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 10011 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *           1        3599    28908936   82  Linux swap / Solaris
/dev/sda2            3600       10011    51504390    f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda5            3600       10011    51504358+   7  HPFS/NTFS
[root@localhost ~]#

Ето и какво пише във fstab файла:

Код: 
# /dev/hdb6, size=6104637, type=131: Linux native (extended)
/dev/hdb6 / ext2 defaults 1 1
none /dev/pts devpts mode=0620 0 0
# fd: H1440
/dev/fd0 /mnt/floppy auto user,exec,rw,noauto 0 0
none /proc proc defaults 0 0
none /proc/bus/usb usbfs defaults 0 0
# /dev/hdb5, size=1959867, type=130: Linux swap (extended)
/dev/hdb5 swap swap defaults 0 0

Мъчих го как ли не, но нещо не мога да се оправя. Може ли някой да ми помогне, моля, че ми е важно мястото (трите гигабайта почти веднага свършиха и сега не мога нищо да кача или инсталирам заради липса на място) а не знам как да го редактирам, пък и ме е страх да го пипам много защото във 50 гигабайтовият дял имам качени около 20 гигабайта важна информация, които не мога да си позволя да изгубя или да експериментирам с нея. Затова ако може някой да ми едитне файла както трябва да е за да имам пълни права над въпросните дялове ще съм му много благодарен.
Иначе машината ми е моя си лична и имам само трима потребители на нея - роот, моя потребителски акаунт и на жената един да не ми бърка нещата. Машината не предлага никакви услуги в нета - ползвам си я за нет и някои други такива дреболии. Моя акаунт и на жената този няма грижи да си ги сложа в група и да им задам правата, но не мога да задам първо права на роот-а над дяловете за да мога оттам да дам права над дяловете на обикновенните акаунти или както и да е по друг начин.
Затова ако може дайте ми точните данни какво да въведа във файла за правата за да получа пълен достъп до всички дялове, че да мога да продължа с настройките и употребата на лин-а.
Благодаря предварително на всички отзовали се.  :60;
Контакти:  andrei

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 04 2008, 21:56

No avatar chosen

Регистриран: Април 2006

Еми просто си описваш дяловете, които искаш да се монтират в fstab и след рестарт - воала.
Ако тия думи не ти говорят нищо - първо ще трябва да се осведомиш за некои работи, да прочетеш за монтиране на файлови системи  ит.н.
http://debianbg.wordpress.com/2007....a%d1%81
http://tonitochev.wordpress.com/ - тк са няколко статийки по темата.
Ако и това не помогне - господ да ти е на помощ.
Това е майтап, де.

Debian Lenny http://mylinuxtoni.site88.net/
Home Linux вестник за GNU/Linux http://vestnik.hbcom.info/news.php
Debian за българи http://debianhome.wordpress.com/
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 04 2008, 22:54

No avatar chosen

Цитат: (tonitochev @ Февруари 04 2008, 21:56)

Еми просто си описваш дяловете, които искаш да се монтират в fstab и след рестарт - воала.
Ако тия думи не ти говорят нищо - първо ще трябва да се осведомиш за некои работи, да прочетеш за монтиране на файлови системи  ит.н.
http://debianbg.wordpress.com/2007....a%d1%81
http://tonitochev.wordpress.com/ - тк са няколко статийки по темата.
Ако и това не помогне - господ да ти е на помощ.
Това е майтап, де.

Помолих за написването на въпросните описания, защото не се справям с това...
...получих едноседмично четене. Знам, знам - трябва да стана гуру/програмист за да получа нещо толкова просто като права над харда си.
За монтиране на файлови системи съм чел - иначе едва ли щях да успея да дам инфото, което съм дал. И въпреки това не се справям, защото там пише "влез като файл-администратор и ще можеш" - да, ама не - почва да прилага правата и на даден точно определен файл дава съобщение, че на въпросният файл не могат да му се зададат правата и точка. Там няма никакви описания за грешката и съответно господ да ми е на помощ - имам да си чета статийки докато се науча да пренаписвам ядрото.
Благодаря за линковете все пак. Бяха ми полезни през последните два дни четене по въпроса.

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 04 2008, 23:33

Влез като root. След това отиди в System-Aдминистрация-NTFS Configuration Tool.Там си сложи отметка на дяловете.След това рестартирай смятам, че ще се получи.
Контакти:  naskopom

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 05 2008, 00:10

No avatar chosen

Цитат: (naskopom @ Февруари 04 2008, 23:33)

Влез като root. След това отиди в System-Aдминистрация-NTFS Configuration Tool.Там си сложи отметка на дяловете.След това рестартирай смятам, че ще се получи.

Ето това беше всичката грижа. Две изречения, но на място.   :60;  :60;  :60;  :60;
Нямах въпросният инструмент и честно казано дори не знаех, че съществува, но без проблем си качих през synaptic NTFS-config заедно със съответните библиотеки (оказа се, че там е въпросният инструмент), пуснах си правата, рестартирах и сега навсякъде имам права.  :60;

Нямаш идея колко съм ти благодарен - всичко друго до момента си качих и настроих почти без проблеми, само тези права ми изядоха душицата - през последните два дена почти само за това ровя и не можех да се оправя.  :60;  :60;  :60;  :60;  :60;  :60;

Благодаря!!!

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 05 2008, 07:26

No avatar chosen

Радвам се, че си се "оправил". А. между другото. наистина ли ти трябват две седмици четене на 5 статии? И ако се промени ситуацията, пак ли ще разчиташ на форума?
Толкова ли не разбрано пиша?
Описал съм подробно как да получиш права на админ и в конзола, и в графичен режим.
Описано е подробно какво се пише във въпросният файл fstab за всички ситуации. Въпросният драйвер за писане на ntfs не виждам за какво ти е, при положение, че си е все още рисково да пишеш по такъв дял от линукс. С обикновеният можеш да си четеш спокойно. Както и да е.

Мнение #7 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 05 2008, 10:23

No avatar chosen

Цитат: (tonitochev @ Февруари 05 2008, 07:26)

Радвам се, че си се "оправил". А. между другото. наистина ли ти трябват две седмици четене на 5 статии? И ако се промени ситуацията, пак ли ще разчиташ на форума?
Толкова ли не разбрано пиша?
Описал съм подробно как да получиш права на админ и в конзола, и в графичен режим.
Описано е подробно какво се пише във въпросният файл fstab за всички ситуации. Въпросният драйвер за писане на ntfs не виждам за какво ти е, при положение, че си е все още рисково да пишеш по такъв дял от линукс. С обикновеният можеш да си четеш спокойно. Както и да е.

Благодаря, "оправих се".
Не съм казвал, че ми трябват две седмици за четенето на 5 статии, казах едноседмично - и да, наистина толкова време щеше да ми е нужно да чета за да изчета и вдяна всичко по въпроса, като броим, че трябваше и да експериментирам, но така, че да не рискувам загуба на информация.
За форума - че какво лошо има да разчитам на форума - нали е за това - да си помагаме. Или греша?
Ситуацията едва ли ще се промени, но да - със четене сам разбрах предимствата на лин пред бозата, избрах си дистро, инсталирах си го, качих си допълнителните драйвери на видеото, пуснах си берил и компиз и разните други шаренийки по въпроса, качих си опера, друг торент (че вградения кторент клиент се оказа адски бъгав) и благодарение на човека по-горе си оправих правата на дяловете (които в момента подреждам и им предавам права и докато чакам да се изпълни пиша този пост) и пак с четене смятам да продължа, но има момент в който просто на човек му трябва помощ за дадено нещо, защото се обърква. Ето в случая - дал си наистина описания и т.н. но чрез програма не ставаше описанието, а в конзола просто ми казваше "няма такова устройство" и до там. Най-вероятно не съм писал пътя или нещо от сорта правилно, но това няма никакво значение - аз разбирам кога ми трябва помощ и кога мога и сам. Описал си го подробно като си дал за фстаб файла всякакви възможности - и нито знак коя възможност всъщност ми трябва и коя не, освен това там навсякъде пише за в конзола с командата чмод, а в същото време пише, че командата е за файлове и директории, а не за дялове - все още не знам има ли разлика изобщо, но...
Като прибавим и задължителното условие, че данните ми са важни и не бива да ги губя мисля, че не ми е чак толкова голям "греха" че съм попитал.
Виждаш ли - не е въпроса как е въпросната команда или сбор от команди. Въпроса е, че трябваше опит за да се елиминират проблемите които следват от тези команди. Този опит иска и време и четене (понякога и повече от седмица). Иначе - наистина последните два дни се блъсках почти само с този проблем, защото и твоите статии и други купища подобни в гугъл пишат по въпроса, но аз поне не намерих такава, която да пише какво става ако стандартната команда или скрипт по въпроса не сработят. От друга страна както видяхме и двамата точно две изречения са достатъчни, ако са от опитен човек и правилните за да се оправи проблема. Ако това е достатъчно защо да не си спестим времето всички и да ги напишем?
Колкото до файла фстаб - не се наложи изобщо да го изсмуквам от пръстите си описанието - дяловете се монтират автоматично след като им промених правата с програмката и даже не съм поглеждал във въпросният файл - нямам нужда, не за друго.
Да се чете е хубаво - особено когато е за нова система както за мен е линукса, но си има прагове - аз искам да съм потребител и да чета само колкото да си подредя стабилна система, а не да уча дни наред всяка опция, която ще ми трябва  един или два пъти изобщо и то ако изобщо ми потрябва. Лошото в случая  е, че настроението на опитните линукс потребители по принцип е такова "писано е - чети и се спасявай - ето ти линкове". Без да броят, че гугъл всеки го знае, но това невинаги е достатъчно. Тези хора предпочитат да напишат 50 реда с обяснения как трябва да се чете вместо да напишат 5 реда с които да помогнат реално, като кажат какво мислят по въпроса.
На практика това е един от основните проблеми поради които начинаещите се отказват - чувстват се безпомощни и за най-дребното нещо, а отношението на опитните в повечето случаи е "ето ти линк - все тая дали е за твоя случай". От една страна като имаме система, която иска много повече от бутона "Next" от друга страна трябва първо да се чете неопределено време за да сработи изобщо и от трета като се добави нежеланието на опитните да помогнат и става шарено.
Колкото до въпросният драйвер - ами как да ти кажа - напълно възможно е да задам пак същите права във въпросните дялове, но помисли за момент - идвам от бозата - имам куп софт от бозата, включително и две копия на самата боза, които вече са ми ненужни, не ми се ще този софт да ми заема място в машината при положение, че е безполезен, иска ми се да изтрия въпросният софт, но не мога. Какво правим в случая?
Ами търсим начин да си организираме средата и ресурсите така, както ще е най-удобно и да изтрием въпросият софт. Поради което пък ми трябваха въпросните права от което ми изскочи и проблема. Но дори и да не беше така не бих бил доволен, ако нямах право да си подредя файловете и папките спрямо новата система. Или дори само факта, че не мога да променя някоя запетайка в даден файл ми обесмисля целият хард. Все пак правя си бекъпи на форума примерно - тези бекъпи трябва да се подменят периодично, това иска права, а аз като нямам нищо не става. Тоест голото четене не винаги върши работа. Пък и е смешно да нямаш пълен достъп до собствените си ресурси.
А ти защо казваш, че е рисково да се пише под такава файлове система след като могат да се задават същите защити както и под другите системи?

ПП. Не се сърди - не ми е цел да се заяждам или подобни глупости - просто исках да погледнеш нещата от моята гледна точка.

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #8 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 05 2008, 10:53

Група: Li psychos
Регистриран: Април 2005

andrei, продължавай да се бориш, човеко ... най-хубавото от всичко е, че имаш желание ... това е и най-важното! ... дали ще се справиш по един или друг начин - няма значение ... всички сме тук, за да може хора като теб да вървят напред и всички, които имат желание да успяват!

Горе главата и давай в същия дух :43;

Два месеца работа с компютъра спестява два часа четене на документация

Бизнесът на Microsoft е бизнес за трима: Един пише вируси, друг прави антивирусни, а третият продава (псевдо)операционна система за тях.
Контакти:  stumps

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #9 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 05 2008, 12:39

Радвам се, че се е получило.Аз мисля, че тук е мястото да питаме и да си помагаме.Да не забравяме, че човек се учи докато е жив.
С ПОЗДРАВИ!
Контакти:  naskopom

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #10
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Февруари 05 2008, 17:55

No avatar chosen

Не съм искал никого да обидя. И наистина ме интересува материалите, дето съм писал, дали са разбираеми.
Все пак, преди година или повече и аз бях с жълто по устата, но от форуми разбрах, чре почти полза няма. Поне не в този смисъл - за новаците. Просто като тръгнеш да обясняваш нещо просто, се оказва, че преди това трябва да обясниш нещо още по просто и .... става статия. Както и да е. Опитвам се да помагам поне, доколкото съм разбрал проблема.

/dev/sda2            3600       10011    51504390    f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda5            3600       10011    51504358+   7  HPFS/NTFS

Да най лесното беше, да ти кажа да напишеш във файл fstab на тези устройства примерно това:

/dev/sda2       /mnt/wind        vfat   umask=0022      0       0
/dev/sda5       /mnt/win        ntfs    umask=0022      0       0

като надявайки се, че ще се сетиш да си направиш въпросните точки на монтиране...
Опсс, айде сега, какво са пък тези точки на монтиране...
Опсс, ама не мога да пиша в този файл, мамка му...
Примерно де.
А тук съм описал в една кратка статия точно как се прави, за да ти тръгнат нещата:
http://mylinuxtoni.hit.bg/statii/lindqlwin.html
Е, не ми се копи паства - написъл сам го вече и това бих ти казал.
А програмката - добре, не знаех, че има такава. Ама е по-добре като знаеш как е без програмка. Нали.
Утре ще решиш да промениш дяловете - е там тая програма няма да помогне.
Така че, просто си е необходимо да се прочетат основните неща, а по форумите да се обсъждат сериозни работи - примерно кой как си е компилирал КДЕ4 да върви на еди кое си дистро, или коя програма е по-читава ...Лично мое мнение.
Като понапреднеш, сам ще се убедиш, че съм прав.

Общо 10 отговор(а) от Февруари 04 2008, 18:58 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Проблем със права на дялове под ntfs.

© 2014 Linux Index Project