Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Коя диструбуция ще ми свърши работа...
Тема: Коя диструбуция ще ми свърши работа...
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Септември 21 2005, 18:36
Firestorm_1

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Септември 2005

Оценка: няма

Значи до седмица и половина ще ми трябва Линукс заради училището та да питам сега като МНОГО начинаещ. Та ще трябва да програмирам на C++ под Линукс със компилатора GCC. Друго което със сигурност е че ще ползвам интернет и за друго не се сещам засега.Ситуацията е такава: Харда е разделен на Два почти еднакви дяла( и двата NTFS ). На единия има Windows XP - и неговата информация във никакъв случай няма да я бутам... Та първо как ще стане номера да разделя свободния NTFS партитишън ( щото 60 ГБ не ми се жертват, пък и не работя само аз на този компютър а и други хора които не мога да ги принудя да са под Линукс среда). Абе като заначало малко инфо коя дистрибуция да избера и после как да я сложа...
Контакти:  Firestorm_1
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 21 2005, 18:57
Zero_effect

Група: Li maniacs
Регистриран: Юли 2005

Оценка: 5

Ако ще е само заради компилирането и ползването на инструменти за разработка може да избегнеш инсталирането на цяла дистрибуция върху диска като ползваш cygwin
Контакти:  Zero_effect

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ: 94584818
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 21 2005, 19:16
Firestorm_1

No avatar chosen

Abe 6te si trqbva Linux. Sega bootnah Knoppix ot diska. Po elementarno nastroivane na neta ne sam vijdal. Po4ti samo next next next... Ama ne6to nema zvuk i mn bavno zarejda si4ko ot diska, a i kirilica nqma... Abe az sam si merakiq na linux otdavna i 6te si trqbwa ne6to da izmislq...  Ta ako moje savet4e za distribuciq i    
kak da q instaliram na gorespomenatata ma6ina... A zabravih da uto4nq kakwa e :

Sempron 2600+; 512MB DDR; 120 GB  hard - abe to tva samo e vajno nali ;)

Ina4e za 10 min i ve4e iskam Linux - takuv internet pod Windows ne sam vijdal...
Контакти:  Firestorm_1
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 21 2005, 21:31
Zero_effect

Регистриран: Юли 2005

Вариант 1:

Изпразваш/Преместваш цялата информация от втория свободен диск и си ръчваш кнопикса, след което отваряш конзола и зареждаш "sudo fdisk /dev/hda", за да стартираш програмата за цепене на partition-и. Изтриваш дяла, който ще го цепиш. Трябва да създадеш общо 2 partition-а, но може и повече според това, което искаш. Са

Трябва да имаш едно парче, което да е около 5-10 ГБ, на което да си държиш Линукса и още едно с големина около 2xRAM, 1xRAM за swap. Може да промениш и типа на swap дяла на Linux swap, но май не е задължително.

Може да оставиш и малко не алокирано пространство, което по-късно да го форматираш под Уиндолс/ДОС или пак под Линукс, за да си съхраняваш данните на него.

След като всичко е нацепено излизаш от fdisk с "w". Предполагам, че другите букви ще ги разбереш от help-а вграден в него.

След като всичко е готово е време за форматиране. Форматирането става на някои дистрибуции с "mke2fs -j /dev/hda[x]" - така ще форматираш основното парче за Линукс под ext3. Swap-а може да го форматираш с "mkswap /dev/hda[x]".

[x] = на номера на дяла. Пример: /dev/hda3

Вече имаш всичко, което ти трябва, за да си инсталираш каквато дистрибуция искаш, но не инсталирай всичко от нея, защото това е глупаво и хаби само дисково пространство, а доста неща никога няма да ги ползваш.

Вариант 2:

Хващаш един (нелегален) partition magic и си цепиш от свободното пространство на диска, от който може да цепиш. Този процес няма да го обяснявам, защото аз лично не го предпочитам, пък и е възможно да си прецакаш диска.

Вариант 3:

Ползваш вградената система за форматиране в инсталатора на дистрибуцията (ако има такъв)

Вариант 4: Някой друг може би ще го измисли.  :;):

Дистрибуцията и в други теми е казвано, че няма значение - според вкуса се избира. Иначе може някоя Мандрива, СуСЕ, Убунту.
Контакти:  Zero_effect

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ: 94584818
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 25 2005, 15:25
milko

No avatar chosen

Регистриран: Август 2005

Аз лично ползвах ва рианта с Партишан Меджик и мисля, че най-добър.(Но разделянето с Партишана трябва да си го правил или някой да те консултира). От Linux-ите пробвах SuSe, Tilix, Kubuntu, Ubuntu 5.4, и най-съм доволен от Ubuntu (има и чудесно ръководство http://www.ubuntuguide.org/#extrarepositories).
Контакти:  milko
WEB  
Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 28 2005, 09:28
angie_bg

No avatar chosen

Според мен най-удобно ще ти бъде да ползваш SuSE. При мен съм отделил 10 GB за инсталацията и 500 MB за swap файла. Достатъчно е с нещо (Partition Magic, Acronis) да отделиш два allocated дяла, SuSE-то знае какво да преви с тях. Успех!
Контакти:  angie_bg
WEB  
Мнение #7 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 28 2005, 21:02
phantomlord
Phantom Lord

Регистриран: Август 2005

Ubuntu наистина е много добра дистрибуция, но информация за нея можеш да черпиш и от тук.

Debian lenny/sid, 2.6.24-phantomlord, KDE 3.5.9
http://myfreesoft.net/phpBB2/index.php?c=7
The knowledge is to be shared...
Помогни си сам, за да ти помогне и Господ
Контакти:  phantomlord

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ: 322393169
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #8 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Октомври 01 2005, 16:50
туньо
Нерегистриран

Намери QTParted в KNOPPIX и си преоразмери последния дял като бял човек в графична среда. Няма нужда да триеш никакъв дял. Преоразмеряваш последния, като оставяш около 5 гиги празно накрая. Правиш си един линукски дял и един суап около 512 МБ.
Инсталирането на KNOPPIX
Код: 

su
knoppix-installer

Хоп! Честито, имаш си работещ и настроен Дебиан Сид на харда  :cool:
Контакти:  туньо

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #9
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Октомври 01 2005, 18:09
mcwolf

No avatar chosen

Група: Li gurus
Регистриран: Април 2005

QTParted тая програмка е готина май (несъм я ползвал но пише че е клонинг на Partition Magic)
Контакти:  mcwolf

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Общо 8 отговор(а) от Септември 21 2005, 18:36 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Коя диструбуция ще ми свърши работа...

© 2014 Linux Index Project