Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Добавяне на нов хард..
Тема: Добавяне на нов хард.., Някой правил ли е такова чудо ?!?
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Юни 01 2008, 02:10

Група: Li fans
Регистриран: Май 2008

Оценка: няма

Така значи решил съм да си купя нов хар който да добавя към сегашния си комп, но въпросът ми е - Може ли новият хард да се добави към този без да се дели на стария и новия. Искам всичко да е едно след като добавя новия хард защото хоствам една страница и там доста често се ъплоудват разни неща и /www/var/ директорията става все по-голяма. Мисълта ми е такава като добавя новиа хард и след време директорията /var/www/ където е моята страница препълни сегашните ми 40 GB ще почне ли да заема от новия хард за да продължи и нормалната ми работа на страницата. Също така не искам преинсталиране на Линукса и губене на сабраните файлове до сега.

Ако това е възможно моля дайте малко инфо как софтуерно се добавя харда иначе аз си знам как да го свържа..

Благодаря и чакам отговори ....
Контакти:  Lizzarda

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Юни 01 2008, 07:06

Регистриран: Юни 2007

Ами може да опиташ така:

Сложи си новия хард да се монтира при стартиране, направи си там папка /www премести в нея всичко.Старата я изтрий и направи линк в /var/ към новата.Може и да стане  :)

Е направи си архив де, но трябва да стане.
Контакти:  iaco29
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Юни 01 2008, 07:49

No avatar chosen

Регистриран: Ноември 2007

Linux приема съхраняващите устройства, а и не само тях, като файлове. Защо просто не го монтираш в тази точка целия хард или дял от него?
Контакти:  GeOrg
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Юни 01 2008, 12:28

не ви разбрах но както и да е... въпросът ми е ще стане ли това което съм намислил..

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Юни 01 2008, 15:14

No avatar chosen

А аз не разбирам какво не разбираш! След като сложиш харда никоя операционна система няма да започне да го използва, докато не укажеш какво може да се използва. Това се нарича поделяне на диска. Може да е целия от един дял, а може да го нацепиш на повече. Всеки дял следва да се форматира с дадена файлова система за да може да се ползва. Освен всичко това Linux няма да започне да го използва, докато не укажеш в коя точка от дървото го монтираш.
Контакти:  GeOrg
WEB  
Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Юни 01 2008, 19:18

Quote: (GeOrg @ Jun. 01 2008, 15:14)

А аз не разбирам какво не разбираш! След като сложиш харда никоя операционна система няма да започне да го използва, докато не укажеш какво може да се използва. Това се нарича поделяне на диска. Може да е целия от един дял, а може да го нацепиш на повече. Всеки дял следва да се форматира с дадена файлова система за да може да се ползва. Освен всичко това Linux няма да започне да го използва, докато не укажеш в коя точка от дървото го монтираш.

Нека задам така въпроса - Възможно ли е без форматиране на стария диск да добавя новия и двата да работят като един а не разделени на два дяла - дял за стария и дял за новия диск ?

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #7 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Юни 01 2008, 19:37

No avatar chosen

Оценка: 4

Да може естествено човека по-горе ти обясни преди това че трябва да форматираш новия диск с подходящата файлова система.
Била тя ext3,ext2,reaiserfs,jfs и не ми се изброява вече че ме заболяха пръстите.
След това с fdisk -l ще провериш новия диск като hdb,hdc,sdb,sdc ли се разпознава (нямам идея на IDE ли е или е SATA - ти ще кажеш).
После го монтираш след това в /etc/fstab трябва да го опишеш.
След това си ъпдейтваш lilo или grub ( ти ще кажеш кой от двата мениджъра за стартиране ползваш ).
И това е общо взето. Та преди всичко не е лошо да знаеш точно какво правиш за да не омажеш съвсем нещата.
Контакти:  asphyx
WEB  
Мнение #8 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Юни 01 2008, 19:42

Регистриран: Декември 2006

Оценка: 5

Цитат: (Lizzarda @ Юни 01 2008, 19:18)

Нека задам така въпроса - Възможно ли е без форматиране на стария диск да добавя новия и двата да работят като един а не разделени на два дяла - дял за стария и дял за новия диск ?

Не.Форматиране на стария няма нищо общо с цялата работа.Просто закачаш нов диск и като се напълни стария указваш да се записва инфото на новия.Старата информация също ше се вижда т.е потребителите не ги касае колко диска имаш.
Контакти:  devik
WEB  
Мнение #9 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Юни 01 2008, 20:01

Quote: (devik @ Jun. 01 2008, 19:42)

Quote: (Lizzarda @ Юни 01 2008, 19:18)

Не.Форматиране на стария няма нищо общо с цялата работа.Просто закачаш нов диск и като се напълни стария указваш да се записва инфото на новия.Старата информация също ше се вижда т.е потребителите не ги касае колко диска имаш.

Това исках да видя  :43;  :28;  :43;

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #10
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Юни 02 2008, 11:11

Регистриран: Февруари 2008

Оценка: 5

това което ти искаш да направиш се постига само и единствено с LVM, което ти не си предвидил при инсталация и за да го направиш трябва да преместиш информацията на старият си хард диск на друго място, да направиш наново дяловете с LVM и тогава можеш да добавяш друг хард диск. като с LVM можеш да укажеш новият диск като логическо продължение на някой дял. ако все пак искаш да го правиш така (рисковано е) можеш да намериш упътвания в нета как се прави LVM, но имай впредвид че ще е трудно без преинсталация. по - добрият вариант е оказаният по - горе. това с препълването и т.н. не знам как го измисли..

Редактирано от altoas на Юни 02 2008, 11:12

Контакти:  altoas

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Общо 16 отговор(а) от Юни 01 2008, 02:10 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Добавяне на нов хард..

© 2014 Linux Index Project