Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
Мнение #21 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Август 04 2008, 23:47

Група: Li fans
Регистриран: Август 2005

Оценка: няма

Човече,

Имам чувството, че просто цъкаш по menu.lst без да мислиш.
hda1, hda2, hdb1, hdd234 не е правилен запис за menu.lst. Правилният запис е
Цитат: 

root (hdX,Y)
където
- X -> номер на устройство, номерацията започва от 0. Например, hda ще е hd0, hdb ще е hd1 и т.н.
- Y -> пореден номер на дял, пак започващ от 0. hda1 ще е (hd0,0), hda1 ще е (hd0,1) и .т.н
За повече информация виж Grub naming convention

Ето например, при мен Linux е инсталиран на /dev/sda5 и респективно в моя menu.lst пише root (hd0,4). Нулата е щото буквичкат е "а" (sda), а четворката е заради петицата в името на дяла (sda5)

За да определиш пък какво трябва да пише в "kernel" трябва да знаеш къде се намира image-a на ядрото, което ще зареждаш. Не съм 100% сигурен, но при Slackware мисля се намира в директория /boot. Обикновено името на файла започва с "vmlinuz".
Та, ако предположим, че твоето ядро се казва vmlinuz-1.2.3 и то се намира в /boot директорията на slackware дяла (например hda1), то в kernel реда на manu.lst трябва да пише:
Код: 
kernel /boot/vmlinuz-1.2.3 root=/dev/hda1

Параметърът root указва къде ще е root директорията на заредената операционна система.

И ето пример от моята система:
- Gentoo linux инсталиран на /dev/sda5
- Изображение на ядрото намиращо се в /boot с име vmlinuz (т.е. самият файл е /boot/vmlinuz)
- Root директорията на системата е същия този дял - sda5
И така:
Код: 

title=Gentoo Linux
root (hd0,4)
kernel /boot/vmlinuz root=/dev/sda5

Обърни внимание на цифричките!!!

Сега сигурно ще попиташ как да видиш как се казва файлът с ядрото. Лесно е.
1. В работещото Ubuntu пишеш
Код: 
sudo mkdir -p /mnt/slackware
. Ако ти иска парола пишеш твоята парола
2. В конзолата пак пишеш
Код: 
sudo mount /dev/<името_на_slackware_дяла> /mnt/slackware -t <тип файлова система>

За типа на фаловата система трябва да напишеш подходящата такава. За повече информация виж man mount, параметър "-t". Валидните стойности (поне според моя man) са adfs, affs, autofs, cifs, coda, coherent, cramfs, debugfs, devpts, efs, ext, ext2, ext3, hfs, hfsplus, hpfs, iso9660, jfs, minix, msdos, ncpfs, nfs, nfs4, ntfs, proc, qnx4, ramfs, reiserfs, romfs, smbfs, sysv, tmpfs, udf,  ufs,  umsdos,  usbfs, vfat,  xenix,  xfs,  xiafs.
3. След като си монтирал дяла в точка две пишеш в конзолата
Код: 
cd /mnt/slackware
и вече си в дяла на slackware. Може би ще ти се наложи в някои случаи да ползваш root привилегии - дали ще е с командата sudo, дали ще е с някакъв файлов браузър с root права, въпрос на вкус.

Нека занимаващите се с Debian (и неговите *убунту деривати) да споделят някакви по-специфични врътки с ползването на sudo/passwd/стартиране на програми с root права...

По-подробно от това не мога да обясня!

ПС: Настройката на кирилица става за минута - има го описано в _този_ форум поне тук и тук

Редактирано от Drakula на Август 04 2008, 23:59
Контакти:  Drakula
WEB  
Мнение #22
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Август 05 2008, 15:11

Група: Li fans
Регистриран: Юли 2008

Оценка: няма

:60;  :60;  :60;  :60; ее това исках някои да ми обясни подоробно как се пражи  благодаря ти мн :)  стана трагна ми слака :) мн ти благодаря  :60;  :60;  :60;
Контакти:  mistercrazy

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ: skyp:Resident_evil_2
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Общо 21 отговор(а) от Юли 29 2008, 15:59 до сега

© 2014 Linux Index Project