Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
Тема: Избор на ОС ?
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Август 28 2008, 16:03

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Юни 2008

Оценка: няма

Реших да си сменя ОС, нз коя да избера спрях се на Fedora core 9, Mandriva и PCLinuxOS, и имам няколко въпроса относно тях:
1. Интересува ме дали ще мога да си ползвам камерата при всяка една от тях (Камерата еCanyon CN-WCAM313)
2. Дали за Mandriva и Fedora трябват кодеци?(PCLinux знам че има вградени)
3. Коя от тах е най- удобна за човек занимващ се от скоро с линукс?
Искам и вашето мнение за тези ос. Благодаря предварително :)
Контакти:  soldier

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Август 28 2008, 17:51

Регистриран: Февруари 2008

Оценка: 5

PCLinusOS е малко discontinued според мен, не знам дали скоро ще има нова версия, а една ОС която не се обновява.. особенно когато е Линукс десктоп среда.
Fedora е добър избор, но не знам как стоят нещата с кодеци и т.н. същото важи и за Mandriva, но Mandriva малко е орязана за сметка на платената си версия.
предполагам, че доста след мен ще ти препоръчат Ubuntu и си заслужава да я пробваш. камерата ще ти работи ако си намериш драйверите, това важи за всички дистрибуции, прегледай другите теми има доста свързани с камери.

Контакти:  altoas

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Август 28 2008, 19:52

No avatar chosen

Регистриран: Юни 2008

аз в момента съм с Убунту, но не ми харесва много ;)
Контакти:  soldier

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Август 28 2008, 20:08

Регистриран: Юли 2008

аз също съм с убунту в момента и имам малко проблеми от време на време, ама това се дължи май на това че пипам където не ми е работа :) (и аз съм отскоро с Линукс, има няма 2 седмици :) ). Един приятел доста ме офертираше за Федора, така че ако се спреш на нея, после може да ми кажеш как е. Все пак ще си бил и с двете - Убунту и Федора.

Контакти:  doommaster

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Август 29 2008, 11:06

избора Убунту/Федора/СуСе
може да се сведе главно до това какъв десктоп предпочиташ.
Убунту е GNOME и цикъла на нови версии на Убунту е съгласуван с цикала на нови версии на GNOME.
Ако предпочиташ GNOME, Убунту ще ти даде повече от GNOME, отколкото която и да е друга дистрибуция. Федора и СуСе също имат GNOME, но там е по - чист вид на GNOME, аз лично GNOME на СуСе не харесвам.

Федора и Сусе са си синхронизирали обновяванията по - скоро с тези на КДЕ, КДЕ излиза през декември и юли, подобен начин и двете ОС пускат новите си версии.
отделно СуСе доста пипат изгледа на КДЕ.

Кубунту колкото и да е КДЕ, за да има съвместимост м/у Убунту и Кубунту си е синхронизирал цикъла с този на Убунту и изостава от цикъла на КДЕ с 3м. и ако някой иска най - новата версия на КДЕ, трябва да ползва неофициални пакети. Даже по едно време имаше повдигнат въпроса дали Кубунту да се синхронизира с КДЕ, но се отказаха, поради факта че Кубунту са доста по - млако хора в сравнение с Убунту и няма да могат да си поддържат сами пакетите, отделно Кубунту и Убунту няма да могат да бъдат инсталирани на една машината, тъйкато ще са с несъвместими пакети.
Въпреки това аз си ползвам Кубунту и Убунту заедно с неофициалните пакети на КДЕ 4.1..

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Август 30 2008, 10:04

Регистриран: Август 2008

Оценка: 4

Ако минаваш от Windows или OSX на Линукс аз ти предлагам Ubuntu,понеже както се спомена проблемите при него са малко а и голяма част от тях са много лесно отстраними.Не ти се налага да се занимаваш с кернели ръчни настройки на X и други подобни.За начинаещ това е най-гомеия кошмар.По отношение на камерите всичко се свежда до правилния софтуер и драйвъри а мога да ти гарантирам ,че ще намериш.
Другата много подходяща дистрибуция за начинаещи (според мен) е OpenSuSe кото е изключително лесна за настройка благодарение на Yast (аналога на control pannel на Windows) но SuSe има повече проблми от Ubuntu.
Защо не си пуснеш една виртуална машина като VirtualBox на Sun и да си качиш няколко дистрибуции да видиш коя ще ти хареса най много.
Контакти:  gatakka

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #7 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 02 2008, 14:59

No avatar chosen

Регистриран: Септември 2008

И аз ти предлагам ubuntu. Има си всичко необходимо и е лесен за употреба. За камерата има една програма, казва се wxcam и става за повечето модели и не се занимаваш с драйвери. Просто я инсталираш. За повече информация виж в блога ми, дал съм и линк в темата "Linux & VP-EYE". Идеална е за тези които от скоро са с linux.

Редактирано от Intel на Септември 02 2008, 15:01

Контакти:  Intel

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #8 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 07 2008, 05:21

No avatar chosen

Регистриран: Март 2008

остани на Ubuntu.И аз съм с него.Перфектна идстрибуция, няма смисъл да го сменяш
Контакти:  SK0RP10N

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #9 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 07 2008, 08:24

No avatar chosen

Регистриран: Ноември 2007

Все пак за начинаещ аз бих препоръчал Mandriva. Поддържа повечето десктоп платформи така че може да експериментираш с коя ще ти е най-добре. Има перфектен инструмент за разпознаване на хардуер и инсталиране на драйверите за него. Поне според мене най-приятелски настроената Linux операционна система за начинаещи.

Преди година и половина и аз обикалях по различни дистрибуции Suse, Ubuntu, Kubuntu, Knopix докато не свалих Mandriva 2007.1. Просто се намаза като мед на филия без да ми създаде никакви проблеми и заработи, което ми даде възможност да се запозная с функционалността на графичната й среда, на качествата на приложенията K3B, Ark, Ktorrent, Ooo, Kafeine, tvTime, перфектния Konqueror, Kmail, Kontact, на свободата и личните предпочитания при изгледа и оформянето на десктопа. А с Wine станаха достъпни и любимите ми игри. От началото на април тази година съм с 2008.1 и съм още по-доволен.
Контакти:  GeOrg
WEB  
Мнение #10
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 08 2008, 11:01

не съм съгласен, че е най - добрата, камо ли за начинаещи. Мандрива е френска дистрибуция, а жандармерията на франция и парламента си избраха Убунту за работна среда, не смятам, че може да е по - показателно. Освен това Убунту си има сървърен вариант, а Мандрива?

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Общо 10 отговор(а) от Август 28 2008, 16:03 до сега

© 2014 Linux Index Project