Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Въпроси за линукс
Тема: Въпроси за линукс
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Септември 13 2008, 19:30

No avatar chosen

Група: Li fans
Регистриран: Юли 2008

Оценка: няма

Такааааа....инсталирах си Xubuntu на лаптопа ми. При инсталацията при правенето на партишаните не ме пускаше напред защото не сам бил дефинирал ROOT Файлова система. Какво значи това? Но там го натаманих по някакъв начин и избрах файлова система XCT3.Направих си общо три партишана (един за SWAP). Сега кота влеза в Линукс и имам едно място което се казва HOME и едно което се казва FILE SYSTEM. До колкото разбирам тва дето се казва FIle System там е инсталиран самия Линукс демек тва е така наречената Root file system? Всичко хубаво ама защо не ми дава да си записвам файлове в тази File System. Да не би да трябва да се отдели специален партищън, койно да служи само и единствено за инсталация на линукс? И също така лаптопа ми дойде с драйвери но те пасват само за Wista и XP.  Демек сега нямам нито звук нито лан карта .... Някой може ли да помогне? ЕЕЕ бати фермана изписах
Контакти:  apolon89

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 13 2008, 21:37

Регистриран: Юни 2006

ето ти четиво където ще намериш отговори на въпросите сам.....
http://linux-book.logos-bg.net/
Контакти:  rams
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 13 2008, 21:57

Регистриран: Октомври 2007

Така.Върху файловата система може да записваш само като администратор(като руут потребител).Предполагам че си разбрал как става това от горния линк.
И вземи дай информация за лаптопа-видео карта,саунд карта,лан карта и т.н.
Вземи пусни:
Код: 
gksu -D /usr/share/applications/jockey-gtk.desktop /usr/bin/jockey-gtk

и си инсталирай от там каквито драйвъри можеш.

Всеки,който се нуждае от помощ за да дава пълна информация за проблема(дистро,модел на хардуера(хардуерен проблем),а ако е софтуерен-грешка при компилация или хранилища или програми или там квото и да е).
Контакти:  me4oslav

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ: 305004492
  • MSN  MSN: kozamadjanam@hotmail.com
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 14 2008, 00:31

No avatar chosen

Регистриран: Юли 2008

значи до колкото разбрах трябва да напиша следното
Код: 
chmod +rwx "File System"

Да ама ми казва че нямало такава директория "File System"  :6;
me4oslav -- това го написах в конзолата и ми изкара някав Help? Какво имаш предвид с "и си инсталирай от там каквито драйвъри можеш" ?
а иначе лаптопа е Asus f5
nvidia geforce 7000m
nvidia nForce Networking controller
Atheros AR5007eg Wirless network adapter
Audio adapter- Realtek alc660@nVidia MCP67
Контакти:  apolon89

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 14 2008, 07:20

No avatar chosen

Регистриран: Април 2006

Явно нещо не си дочел.
В Линукс системите, потребителят може да записва (има права за това) единствено в директории, за които има права. Това място е /home/домашна_директория_на_потребителя. На друго място нито ти трябва, нито имаш права да записваш файлове. Тези места: /bin, /etc/ /lib i t.n , отговарят условно на папката windous в другата ос.
Има много начини и възможности да използваш дисковото пространство, като монтираш дисковите дялове в папката /mnt. или /media. Как става това ще трябва да се научиш сам.
За Nvidia драйвера - отиваш на сайта на nvidia и си теглиш драйвера от там. Как се инсталира има подробно обяснение на сайта. За да се инсталира пакета, трябва да имаш предварително инсталирани на твоя компютър хедърните файлове на ядрото ти и компилатора. (Има много теми по темата, търси и чети).

Debian Lenny http://mylinuxtoni.site88.net/
Home Linux вестник за GNU/Linux http://vestnik.hbcom.info/news.php
Debian за българи http://debianhome.wordpress.com/
Мнение #6
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Септември 14 2008, 09:14

No avatar chosen

Регистриран: Ноември 2007

Компютъра ти е достатъчно мощен и моята препоръка е да си инсталираш или Ubuntu или Kubuntu, като второто ми се струва ще е за предпочитане при теб. KDE средата е много близка визуално до Windows и набора от инструменти и програми е доста голям. Дистрибуцията която си инсталирал е доста олекотена и е за по-напреднали които вече са наясно с Linux. Дано не ме обвинят в безсрамна реклама, но ако искаш опитай Mandriva, лично аз на нея се учих, а и продължавам да си я ползвам. Сигурен съм след инсталацията ще получиш една напълно работеща система която ще ти позволи да се учиш, а не още от начало да се занимаваш с разделяне на дялове и инсталиране на драйвери за да заработи, а ти имаш доста да учиш.
Контакти:  GeOrg
WEB  
Общо 5 отговор(а) от Септември 13 2008, 19:30 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Въпроси за линукс

© 2014 Linux Index Project