Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » разделяне на харда??
Тема: разделяне на харда??
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Декември 03 2008, 18:14

Група: Li fans
Регистриран: Ноември 2008

Оценка: няма

здравеите! имам един вапрос :) та сега сам с slackware  и съм супер доволен всичко си ми трагна с малко мъка и доста четене... тай един слънчев ден обаче прочетох някаде си че при линукс харда трябвало да се раздели на няколко партишъна за /home 1  за  /etc  един и тн... въпроса ми е следния...

проблеми ли е ако не съм го направил така ? смисъл  120 ГБ   да са разделени на 2
3 гб  SWAP  и другото за linuxa  ( знам че нетрябваше да слагам 3 ГБ  swap но вече е касно ; ( ) та проблем ли е ? и би ли някои ми казал ,как трябваше да ги разделя правилно  и как става този номер при  slackware та /home  /etc /root  да са на отделни дялове
Контакти:  Andromeda

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 03 2008, 19:09

No avatar chosen

Регистриран: Декември 2008

За Slackware не знам дали има някакви по-специални настройки при партишъните,но принципно се разделя така - 3 партишъна:
1ви - кореновата система.При разделянето най-често се отбелязва със знака "/".10 или повече ГБ са ти достатъчни.Моя дял е 10гб.
2ри - хоум.Не е задължителен,но е препоръчително да си направиш такъв.Трябва ти толкова място,колкото смяташ за достатъчно.
3ти - слап.Дял за виртуална памет.Ако имаш да кажем 512мб рам е добре да му зададеш двойно повече място - демек при 512мб рам правиш слап дяла 1,2гб.Независимо колко повече рам имаш,било то 3,4,5 гб рам,на слапа не е нужен повече от 2гб.
Не мисля,че така както си ги разделил има някакъв проблем.Просто за слапа си дал  1гб фира :).Не се притеснявай.Все пак,ако бъркам,нека някой ме поправи.

Не съм се занимавал със слакуеър,тъй като съм сравнително нов в Линукса и имам още много да уча.Не би ли трябвало да ти излиза меню с опций за разделяне на твърдия диск?Хоум директорията се прави на отделен партишън още преди самата инсталация.Правиш нов партишън и му слагаш флаг на монтиране "/home".

Това е което аз знам,но за всеки случай изчакай отговора на някой,който е по-запознат със тази дистрибуция.Успех!

Редактирано от RPAngelov на Декември 03 2008, 19:13
Контакти:  RPAngelov

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #3
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Декември 03 2008, 21:40

Регистриран: Август 2005

Цитат: 

при линукс харда трябвало да се раздели на няколко партишъна за /home 1  за  /etc  един и тн... въпроса ми е следния...

проблеми ли е ако не съм го направил така ? смисъл  120 ГБ   да са разделени на 2

Не, няма проблем. Отделянето на /home в отделен дял е пожелателно в случай, че поради някаква причина си затриеш системния дял, home директориите на потребителите да останат непокътнати. Също така гарантираш, че някой зъл потребител няма да ти напълни системния дял догоре :)
При мен например, при 250Г диск имам 15Г за Linux (home + самата система), 30Г за един windows да си играя игрички, 1.5Г за swap, и останалото на един дял да си държа музика, филми и други боклуци.

Цитат: 

знам че нетрябваше да слагам 3 ГБ  swap но вече е касно ; (

Не е късно. С всяко LiveCD, което съдържа gprated или qparted, много лесно можеш да преоразмериш дяловете, стига да ти се занимава. Склонен съм да се доверя на тези програмчета - моят диск безпроблемно изтърпя доста издевателства с тях.

Цитат: 

как става този номер при  slackware та /home  /etc /root  да са на отделни дялове

Ей тук някакъв младеж описва как можеш да преместиш home на отделен дял. Нямам спомени инсталатора на Slackware да предлага да сложи home на отделен дял, но моите спомени са доста стари - от времето на 10.1
Контакти:  Drakula
WEB  
Общо 2 отговор(а) от Декември 03 2008, 18:14 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » разделяне на харда??

© 2014 Linux Index Project