Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Проблем: Ubuntu 8.10 юзър логин
Тема: Проблем: Ubuntu 8.10 юзър логин
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Март 19 2009, 22:03

Група: Li fans
Регистриран: Март 2009

Оценка: няма

Здравейте, ъпгрейднах си версята на убунту до 8.10 и реших , че искам да сменя интерфейса (gnome) със KDE всичко мина подобаващо , но от много ръчкане премахнах лентата от долу, след което не можах да си я направя както преди и си помислих за по лесно да си направя нов юзър и да ползва home папката на юзъра с който си работя (за да не местя от папки в папки) , и това стана , да ама не след рестарт повече не поиска да се логне ето какви грешки вади:
Quote: 

Cannot enter homedir using /.
след натискане на ОК
cannot update ICEauthority

There is a problem with the configuration server(gconf-sanity-check-2)

След пробите да се логна във gnome среда и kde търсих и другите опции за логване само на една ми даде да въвждам поле за папка но какъв е проблема , дефоут езика който е при логин е Български и каквото и да напиша ме изхвърля (връща в първоначалното меню за логин , където се избира под каква среда да се логнеш).

Поздрави.
Контакти:  Ckris

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 20 2009, 09:50

No avatar chosen

Група: Li gurus
Регистриран: Април 2005

Оценка: 5

Cannot enter homedir - това как си го превеждаш - нещо си мазал по директориите в /home в следствие на което си затрил домашната си директория (или си оплескал нещо правата)

първо провери какво изобщо е зададено за home на проблемния потребител
Код: 
cat /etc/passwd | grep потребителското_име

полетата са разделени със : интересува те предпоследното - обикновенно е /home/потребителското_име след това провери дали изобщо тази директория съществува (и с какви права е)

Код: 
ls -l /home/

ако директорията я няма си я създаваш (mkdir /home/потребителското_име)

след това прехвърли "собствеността" на  директорията (и всички файлове в нея) на потребителя
Код: 
chown -R потребителското_име.потребителското_име /home/потребителското_име

всичко това трябва да се изпълни в конзола с root права - най удачния вариант за придобиване на такива е да избереш "recovery mode" от менюто на grub - друг вариант е да ползваш live cd (в такъв случай ще трябва да съобразиш пътищата в командите които дадох горе с реалните на системата ти - спрямо точката на монтиране)

----------
ако друг път ти се случи да искаш да върнеш някоя програма в "изходно" положение - било тя и KDE прегледай скритите файлове в домашната си директория - изтриването на "конфигурационната" и директория ще върне всички настройки по дефаулт

за KDE е било достатъчно да напишеш
Код: 
rm -fr .kde/

и да натиснеш alt+ctrl+backspace за да го рестартираш
Контакти:  mcwolf

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 20 2009, 13:55

mcwolf привет, давам всички грешки които ми плюе за да не обърквам хора като теб който искат да ми помогнат  :P ,успях да подкарам новият юзър (просто му промених папката в /etc/passwd)който бях създал без да има грешки в програмите но не знайно къде се е изгубил юзъра с който си се логвах преди  , няма значение тъй, че като пак има нещо не редно в този юзър как мога да си добавя нов нормален юзър през терминала на LiveCD-то на убунту ? защото когато се логна в инсталираното ми убунту имам проблем със програми/команди който изискват парола от потребителя и ето какъв е той:
Quote: 

Ckris is not in the sudoers file.  This incident will be reported.

ето какъв ще бъде проблема ако се опитам през System->Administration->Users and Groups
Quote: 

The configuration could not be loaded
You are not allowed to access the system configuration.

едни и същи са грешките както казах и в normal/recovery mode :(
поради факта че не мога да пиша в началният скрийн на логване на латиница все си пиша на кирилица (добре , че и паса не ми съдържаше букви). Затова като root няма как да се логна и се интересувам от LiveCD-то  :12;

edit: Какво да използвам като потребител в командата chown в LiveCD-то защото като си напиша работещият акаунт ми казва че няма такъв юзър което за мен е нормалнo :)

Редактирано от Ckris на Март 20 2009, 15:42

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 20 2009, 16:15

No avatar chosen

recovery mode стартира системата в еднопотребителски режим - след това имаш опция да ти стартира shell - при това положение ще си с root права и няма да ти е необходимо sudo (от друга страна новия потребител които си създал го няма в конфигурацията на самото sudo таак че не можеш да го ползваш - трябва да го добавиш пак чрез recovery mode - демек трябват ти root права)

старият ти потребител почти със сигурност не е изтрит от системата - просто провери точно какво му е името (първото поле от /etc/passwd) и каква му е била домашната директория - след това я създай ако липсва - при това положение ще можеш да се логнеш с него

вариантът с live cd-то може да ти е малко по удобен но при него се иска малко повече работа - след като стартираш системата с live cd трябва да монтираш дискът на които е инсталирано ubuntu-то (ако ползваш отделни дялове за /, /boot, /home ... ще трябва и тях да монтираш като в крайна сметка трябва да получиш точно копие на дървото с директории които ползва инсталираното ubuntu) след това използваш chroot за да смениш "коренът" на файловата система от този които ползва live cd-то с този които си създал - това е еквивалент на логване в инсталираното ти ubuntu - и пак получаваш root права

не знам дали разбираш какво имам в предвид затова ще ти дам пример (не е сложно но трябва да разбираш какво правиш) - приемаме че сме стартирали от live cd а на машината имаме 3 дяла които са ползвани в инсталираното ubuntu - /dev/sda1 за /boot, /dev/sda2 за / и /dev/sda3 за /home

пуска се конзола и се прави директория в която ще работим - след това монтираме дяловете и се логваме
Код: 
mkdir work
sudo mount /dev/sda2 ./work
sudo mount /dev/sda1 ./work/boot
sudo mount /dev/sda3 ./work/home
sudo chroot ./work

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 20 2009, 16:44

Намерх го старият потребител ето го и редът от /etc/passwd
Code Sample: 

cris:x:1000:1000:Ckris:/home/cris:/bin/bash

Папката си я има но не иска да ме пуска да се логвам с него пускаме с новият където съм му създал новата папка ето и неговият ред
Code Sample: 

Ckris:x:1001:1001::/home/Ckris:/bin/bash

ако се опитам да се логна с cris ми дава грешките който споменах в първият ми пост

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 20 2009, 16:55

No avatar chosen

дай да видим и правата де - дай изходът от
Код: 
ls -la /home

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #7 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 20 2009, 17:05

Code Sample: 
ubuntu@ubuntu:~$ ls -la /media/disk/home
total 16
drwxr-xr-x  4 root root 4096 2009-03-20 10:13 .
drwxr-xr-x 19 root root 4096 2009-03-20 14:00 ..
drwxr-xr-x 33 1001 root 4096 2009-03-20 14:52 Ckris
drwx------ 72 1001 1001 4096 2009-03-19 22:27 cris
lrwxrwxrwx  1 root root   44 2009-03-19 13:59 .directory -> /etc/kubuntu-default-settings/directory-home

Когато се логна през recovery mode пиша в конзолата на кирилица

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #8 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 20 2009, 17:22

No avatar chosen

ей ще ме убиеш да знаеш :)
поне live cd имаш ли - горе ти написах как да го ползваш

иначе проблемът ти е именно в правата

Код: 
chmod 755 /home/cris
(макар че не е задължително другите потребители да могат да я четат де)

Код: 
chown -R cris.cris /home/cris

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #9
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 20 2009, 18:14

mcwolf-че  много ти благодаря за оказаното съдействие, вече всичко си работи катко преди :) .
знаех си аз, че има по-разумен начин от този да преинсталирам :)

поздрави  :43;

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Общо 8 отговор(а) от Март 19 2009, 22:03 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Проблем: Ubuntu 8.10 юзър логин

© 2014 Linux Index Project