Запомняне

» Здравейте
[ Вход :: Регистриране ]
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Защо UBUNTU е толкова "отворен и свободен"?
Тема: Защо UBUNTU е толкова "отворен и свободен"?
Мнение #1 Skip to the next post in this topic.
Написано на: Март 26 2009, 12:32

Група: Li fans
Регистриран: Октомври 2005

Оценка: няма

Имам следното питане, защо толкова човешката дистрибуция е толкова затворена и малко ограничена според мен? Ужким трябва да можеш да инсталираш каквото си искаш, а те ограничават само до техни  модифицирани програми. Например: искам да си инсталирам GIMP 2.6, е да ама не :( Като се пробваш от синаптика няма да може, защото не е в хранилищата (трябва да минеш на новата версия на самото дистро за да можеш да го инсталиращ). Решиш ли на ръка да го компилираш започват мъките със зависимостите и разните му пакетчета, които пък от своя страна искат други и накрая се изнервяш и почваш да псуваш. Да не изброявам и другите неща. Няма ли как да стане по лесна инсаталацията  на даден продукт, който е по нов, защо те ограничават така? Защо те принуждават да чакаш новата им версия да излезе и чак тогава можеш да си инсталираш нормално програмата, която ти трябва и то вече пак ще е остаряла, едва ли е заради това, че я тестват. Гнома например излезе с нова версия вече и е stable и познайте какво, пак не мога да я сложа, защото съм затворен в кръга на UBUNTU. Като дистро е ме кефи, ама точно тези ограничения ме дразнят супер много, да не споменавам пък Intrepid-а (новата им версия) версията им, най-бъгавата до момента. Променен CUPS, камерата ми не работи както трябва когато я пускам, и какви ли не други глупости. Ако знаете някаква дебиан базирана дистрибуция и да не е ограничена по този начин, моля кажете ми я, защото почвам да лудвам вече с тези неща, особено като не мога да си свърша работа. Също така моля ако ще ми местите темата или да ми я триете, да ми драснете нещо на ЛС или в самата тема за да я преместя аз. Тук сметнах, че и е мястото, защото не виждам раздела за говорилня и оплаквания :)

П.П.
В момента отново съм на 8.04, заради бъгавия Intrepid

Редактирано от stamen81 на Март 28 2009, 11:40

Контакти:  stamen81
WEB  
Мнение #2 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 26 2009, 13:54

Регистриран: Февруари 2008

Оценка: 5

ти явно не си запознат с релийсовете.
ако толкова искаш най, най - последната версия. има алфа/бета/RC версии. аз съм в момента с jaunty.
няма нищо ограничено в дистрибуцията, поне в стандартите на отвореният код. нормално е стабилната версия да е със замразена версия на всичките си програми. има го във всяка една дистрибуция.
ако толкова искаш последна версия, без да сменяш версията на ОС, без да компилираш на ръка,
има си PPA архиви в launchpad.net. там можеш да намериш последна компилирана версия на vanila ядрото, на OpenOffice, ако се разровиш може и на други неща да намериш.

в intrepid поне аз, не намерих нищо бъгаво. ако ти не можеш да се справиш с камери и т.н. има Google. но това, че не можеш да си подкараш камерата, не е критерии за "бъгавост" на една дистрибуция.

отностно промени в CUPS, разработват го Apple Inc., и подобно на много други програми, промените идват от самите разработчици, а не се правят в дистрибуцията, просто защото някои иска да ти вгорчи живота.

за човек, който не е наястно как стоят нещата в огранизацията на една или всички дистрибуции е доста кретенско мнението ти.

няма дебиан базирана дистрибуция (освен самият дебиан в sid/testing tree), която да не замразява версията на всички програми преди/повреме/след релийс на версия.

Контакти:  altoas

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #3 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 26 2009, 13:54

502 - bad gateway

WTF?

Редактирано от altoas на Март 26 2009, 13:57

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #4 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 26 2009, 14:05

No avatar chosen

Група: Li gurus
Регистриран: Април 2005

е ти какво очакваш - за всяка програма да се назначи човек които да бие рефреш на официалната страница и в момента в които излезе нова версия да я качи и в хранилището ли ?

като не ти изнася това което е налично в хранилището отиваш на официалната страница на приложението и си сваляш последната версия - никой не ти е виновен че не можеш да се оправиш с инсталацията на нещо (м/у другото доста приложения си имат собствени хранилища които след като бъдат добавени в листите на apt могат да бъдат ползвани)
Контакти:  mcwolf

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #5 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 26 2009, 16:05

Регистриран: Октомври 2005

Това е че съм се изразил конкретно за убунту и там ми е грешката, знам че всяко едно приложение се пише от други, но не съм го споменал. Но все пак не всички сме гурута в линукс или пък имаме толкова време та да се занимаваме с търсене на даден пакет, относно камерата, намирам я и дистрото я намира, но инсталира кофти драйвер, който не работи. Как си работи под 8.04, а на интрепида работи с резолюция 160х160? За РРА архивите не знаех, ето че сега някой ми го каза, ама иди се ориентирай как да го търсиш в гугъл с РРА нещо си. Относно това, че има бъгове има, но самите програми си го имат и във форумите до сега няма решение на проблемите на съответните програми. Проверил съм и все още се мъчат, а не знам защо не пускат работещия драйвер след като имат проблем с новия? Е такива неща дразнят.

mcwolf, това със свалянето на дадена програма от официалния сайт и аз го знам, свалих си новия гимп от там, и сега какво...? Чета INSTALL файла и там хората си пишат, това ти трябва, онова ти трябва, хубаво, отивам на местата които са посочили и намирам само някои неща, започвам да инсталирам например gegl и още един пакет, а те ми ревът трябва това и онова, айде още половин час с търсене. И накрая какво, едно нищо, към 2-3 часа търсене на пакети и пак не се инсталира защото под 8.04 не може да се инсталират някои пакети заради конфликтис някакъв друг пакет. Мисля, че ви се е случвало и на вас и знаете колко е приятно.
Кажи ми как после да не се дразниш на такива неща. И това, че отговаряте с малко раздразнение, при положение, че и преди сме се писали не е правилно, а и дори да не се познаваме (имам предвид в сайта, особено mcwolf, с теб се знаем от доста време).

Контакти:  stamen81
WEB  
Мнение #6 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 26 2009, 19:38

No avatar chosen

Регистриран: Април 2006

За лесно и комфортно компилиране по дебиански има програмата apt-build. Е Убунту е дебиански дериват и тази програма я има и там. А относно това, дето те дразни, еми дразни си се. Това е света на отвореният код. Имаш два пътя - или четеш малко и си решаваш проблема, или се дразниш и нищо не правиш.
Така де, тея дето правят дистрибуциите, не са фирма, че да одиш и да им ревеш на тях. Това са хора като тебе и мене, които правят нещо за общото благо. Пари не ти взимат, че да чупиш стойки, все пак.
Аз на дебиан, при все че ползвам стабилният lenny, съвсем лесно си качих Gimp 2.6 - просто добавям unstable хранилището и aptitude си знае работата. Няма причина и в Ubuntu да не е така, така че, седни прочети как се бачка със софтуера в Дебиан и спри да мрънкаш. (Както е в дебиан, така е и в Убунту, само хранилищата са други)

Debian Lenny http://mylinuxtoni.site88.net/
Home Linux вестник за GNU/Linux http://vestnik.hbcom.info/news.php
Debian за българи http://debianhome.wordpress.com/
Мнение #7 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 26 2009, 19:55

No avatar chosen

Регистриран: Април 2006

грешка

Редактирано от tonitochev на Март 26 2009, 19:58

Debian Lenny http://mylinuxtoni.site88.net/
Home Linux вестник за GNU/Linux http://vestnik.hbcom.info/news.php
Debian за българи http://debianhome.wordpress.com/
Мнение #8 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 27 2009, 12:30

PPA го има и в google.com
и в launchpad.net
с подробни обяснения.
всеки, който е регистриран в launchpad.net може да си направи собствено repository в което да качва код, който да се компилира за убунту. отностно камерата, пак ти повтарям, че голяма част от кода се променя в upstream.
попълни един bug report или погледни в bugs.launchpad.net/ubuntu дали няма вече подаден бъг за твоята камера.

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
Мнение #9 Skip to the next post in this topic.
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 27 2009, 15:16

No avatar chosen

Група: Li gurus
Регистриран: Април 2005

виновен си :)
нем`а плюеш по любимото ми ubuntu

за отговорите не се връзвай толкова - но все пак проблемът е в теб - просто питай когато нещо не можеш да направиш
:60;  :60;  :60;

майтап - за да можеш да работиш спокойно с дадено дистро то трябва да се научиш да разбираш това което ти казва то - и най вече да се научиш да ползваш инструментите които предлага то - именно заради това всеки човек си харесва едно дистро а с другите му е търсене

Редактирано от mcwolf на Март 27 2009, 15:23
Контакти:  mcwolf

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ:
  • MSN  MSN:
  • YIM  Yahoo IM:
WEB  
Мнение #10
Skip to the previous post in this topic. Написано на: Март 27 2009, 16:00

Регистриран: Октомври 2007

Хмм.Това е "open source",което не е синоним на перфектната стабилност,но Убунту и дебиан са двете дистрибуции с най-добрите хранилища,които съм виждал има си всичко:GIMP,Compiz,KDE 4...
Много лесни всички можем да наплюем дистрата,които не обичаме,но защо.
Наскоро(2-3 дни) си инсталирах openSuSE и си играх,докато го наглася,но в крайна сметка проблемите се изчистиха.Почти не съм инсталирал .rpm-и ми ръчно,само от хранилищата.
Така де всяка диструбуция си има предимства и недостатъците,но няма смисъл да плюем но нещо,което не харесваме.
Например аз определено не съм фен на Мандрива,но това не означава да кажа,че е бъгава и т.н.
В момента съм с Виста,Сусе и Убунту и трите си вървят идеално.
Нека да не обвиняваме дистрибуциите за щяло и нещяло,защото в крайна сметка всеки си има вкус и това което е удобно на някои,може да е неудобно на други.

Всеки,който се нуждае от помощ за да дава пълна информация за проблема(дистро,модел на хардуера(хардуерен проблем),а ако е софтуерен-грешка при компилация или хранилища или програми или там квото и да е).
Контакти:  me4oslav

• AOL  AOL:
  • ICQ  ICQ: 305004492
  • MSN  MSN: kozamadjanam@hotmail.com
  • YIM  Yahoo IM:
Общо 12 отговор(а) от Март 26 2009, 12:32 до сега
 » Начало » Li Форуми » Help & Support » Общи Проблеми и Въпроси » Защо UBUNTU е толкова "отворен и свободен"?

© 2014 Linux Index Project